صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چگونه به سالمندان ت...
آبان
۲۴
۱۳۹۲
چگونه به سالمندان تحت خشونت خانگی کمک کنیم؟
آبان ۲۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

Sad and worried old woman

عکس:  SalFalko

مژگان میر اشرافی – مددکار اجتماعی

خانه امن: خشونت خانگی همواره در جایی رخ می دهد که انسان انتظار گرمی، صمیمیت، حمایت، اعتماد، تشویق، تعلق و عشق را دارد، اما با مجموعه ای از آزارهای روحی- روانی و جسمی مواجه می شود.

هنگامیکه در ارتباط با  خشونت  خانگی صحبت می شود همواره زنان و کودکان به عنوان قربانیان اصلی آن شناخته می شوند، اما این بدان معنا نیست که سایرین در معرض آسیب های ناشی از خشونت خانگی قرار ندارند. دیده شده که سالمندان نیز از قربانیان خشونت خانگی بوده اند.

براساس سرشماری های مرکز آمار ایران جمعیت سالمند طی سال های ۱۳۳۵ تا ۱۳۸۵، ۲/۲۷ برابر افزایش یافته و این  میزان تا سال۱۴۱۵ رشد بارزتری خواهد یافت و به مرز ۲۵ میلیون نفر خواهد رسید و در چنین شرایطی ایران با پدیده” انفجار سالمندی” مواجه خواهد شد. شرایطی که ایجاب می کند توجه به مسائل پدیده سالمندی و مسائل مربوط به آن بیش ازپیش مورد توجه مردم و مسئولان قرار گیرد. اما آنچه در این میان مهم به نظر می رسد معضل آزار سالمندان است .پدیده ای که بسیاری از ما در میان اطرافیان و یا آشنایان و حتی اعضای خانواده  شنیده و یا با آن مواجه بوده ایم. بدون شک سالمندآزاری همانند همسر آزاری و کودک آزاری در خانواده ها وجود دارد اما تا کنون به دلایل گوناگون بررسی  و مورد توجه خاصی قرار نگرفته است.

خشونت خانگی در دوران سالمندی چیست ؟

خشونت خانگی در دوران سالمندی زمانی رخ می دهد که فرد آزارگر با استفاده از قدرت و کنترل مجموعه ای از آزارهای جسمی، جنسی، روانی، عاطفی، انزوا،تهدید، ارعاب، فریبکاری و همچنین سوءاستفاده های مالی را به سالمند تحمیل کند. معمولا فرد آزارگر یکی از اعضا خانواده وی و یا در بعضی از موارد شخصی که مراقبت از سالمند را بر عهده دارد، باشد. اغلب آنها به قربانی خود می گویند که کجا می تواند برود، چه کسانی را می توانند ملاقات کند، چگونه و در کجا می تواند پول خود را خرج کند و در حقیقت تمامی تصمیمات سالمند را تحت کنترل خود در می آورند.

بسیاری از اوقات، اکثر قربانیان خشونت حاضر نیستد در مورد خوشنتی که تحت آن قرار دارند صحبت کنند. بسیاری از قربانیان هرکار می کنند تا از مورد تنبیه و خشونت واقع شدنشان اجتناب کنند. با این وجود اطرافیان و اقوام، همچنین پرستاران، پزشکان، مددکاران اجتماعی و سایر حرفه های کمکی می توانند از رفتار فرد سالمند و آزارگر متوجه وجود خشونت برعلیه سالمند گردند. حتی در مورد خشونت جسمی، از آنجا که سالمندان در معرض افتادن به زمین و برخورد با اشیا هستند، اثبات آزار آنان توسط بستگان مشکل است.

خشونتگران به دلیل مشکلات جسمی سالمندان سعی در پنهان کردن خشونتی که در مورد آنان بکار برده اند پنهان کاری کنند و قربانی را مقصر جلوه دهند به عنوان مثال اگر آثار کبودی بر بدن سالمند مشاهده می شود آن را ناشی از بی احتیاطی خود او در هنگام راه رفتن … می دانند.

ممکن است گاهی با فرد سالمندی مواجه شوید که به نظر بسیار منزوی می آید ،در نگاهش ترس موج می خورد و یا گاهی در مکالماتش اشاره هایی غیرمستقیم درباره ناراحتی هایش دارد، مانند زندگی سخت می گذرد و یا اینکه از فرزندان خود بسیارناامید گشته، اشتها ندارد ویا درخانه اعصابش خرد می شود.

گاهی اوقات آنها به نظر بسیار ناامید و افسرده می آیند و حتی به اتمام زندگی خود و خودکشی می اندیشند. بسیاری از آنان صحبت از درد مزمنی می کنند اما به طور مشخص به شما نمی گویند که کجایشان درد می کند؟! بسیاری از قرارهای ملاقات خود را با دکترشان را از دست می دهند.

بسیاری از آنان به دلیل آنکه توسط فرزندان خود مورد آزار قرار می گیرند این مسئله را از سایر افراد پنهان می کنند و یا شرمزده آن هستند که چنین فرزندانی را خود تربیت کرده اند.

باتوجه به کمبود و یا عدم آگاهی از امکانات موجود برای کمک به سالمندان قربانی خشونت خانگی، می توان به عنوان یک فردمسئول، فامیل و یا دوست به او اینگونه کمک کرد:

  • به دقت به او گوش دهید و برایش وقت کافی بگذارید.
  • به ارزش ها و حق انتخاب سالمند احترام بگذارید.
  • سعی کنید تا سختی موقعیتی را که درآن قرار دارد، درک کنید و با شفقت و مهربانی به او امید دهید.
  • به او بگوید که راههای کمک به او وجود دارد و جاهایی که او می تواند از کمک و حمایت های اجتماعی برخوردار شود به او معرفی کنید.

اما برای اطمینان به امنیت سالمند قربانی خشونت نباید:

  • درمقابل شخص آزارگر و یا دیگران در مورد خشونت برعلیه او صحبت کنید و یا شروع به نصیحت آزارگر نمایید.
  • پیام و یا تماسی نگیرید که فرد آزارگر را مشکوک و یا عصبانی کند.
  • درمورد این واقعه غیبت نکنید و یا به دیگران این مسئله را بازگو نکنید مگر آنکه خود سالمند به شما این اجازه را داده باشد و یا شما در مقابل قانون موظف به گزارش خشونت می باشید.
  • قربانی را قضاوت نکیند.
  • به سالمند قربانی خشونت خانگی توصیه هایی نکنید که اورا در موقعیت خطر بیشتری قرار دهد.Leave a reply

Your email address will not be published.