صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  در برابر زنای با محا...
آبان
۲۳
۱۳۹۲
در برابر زنای با محارم سکوت نکنید قانون با شماست
آبان ۲۳ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۱

image_pdfimage_print

4907022293_6e77c4bc22

عکس:  charamelody

مهری ملکوتی: وکیل- پژوهشگر

“خانه امن” پیاپی از قربانیان زنای با محارم نامه دریافت می کند. این قربانیان گاهی از همان ابتدا که قصه دردناک زندگی خود را می نویسند، تاکید دارند بر این که راهی داگاه نخواهند شد و اعتبار و آبروی خود و خانواده را حفظ خواهند کرد. وقتی از آنها سوال می شود به چه قیمت می خواهید از دادخواهی پرهیز کنید، می گویند تا پای خودکشی ایستاده ایم. این درجه از پنهانکاری است که به مرتکبین زنای با محارم، جرات و جسارت می دهد تا قربانی خود را کاملا در کنترل داشته باشند و با خیال راحت، به تجاوز و تعدی ادامه دهند.

دختری که از ۱۱ سالگی توسط نا پدری خود مورد سوءاستفاده جنسی بوده، در ۱۳ سالگی با “خانه امن” وارد بیان زندگی محنت بار خود شده و همین که فهمیده غیر از ورود به شکایت در مراجع قضائی، راه حل دیگری وجود ندارد، تماس خود را قطع کرده است. زن جوانی که از ۵ سالگی توسط دائی اش مورد سوء استفاده جنسی بوده و اکنون دانشجوست و با انواع بی قراری ها و بحران های روحی، به کمک داروهای ضد اضطراب روزگار دشواری را می گذراند، از پذیرفتن هر نوع افشای موضوع که می تواند مرهمی بر زخم های درونش باشد سر باز می زند. به گفته او دائی اش ازدواج کرده و حالا دخترک ۵ ساله ای دارد و هر گاه روزهای جمعه فامیل دور هم جمع می شوند، قربانی از دیدن آن دخترک به یاد خاطرات دردناکی می افتد که در تمام دوران کودکی و نوجوانی تحمل کرده است. با این وصف حاضر نیست، لب از لب بجنباند و دستکم با مادرش درد دل کند و از دیدار با دائی که زخم درون را خنجر می زند معاف بشود.

این درجه از سکوت در برابر تجاوز به حریم کودکانه، ریشه در کدام ترس ها و دغدغه های روانی دارد. آیا خانواده های ایرانی وقتی از آن آگاه می شوند، قربانی را سرزنش می کنند که چرا مثلا در هنگامی که طفل بوده، در برابر متجاوز مقاومت نکرده است؟  آیا او را بابت افشای راز در نوجوانی و جوانی، مجازات می کنند و از خانواده طرد می شود؟ اگر چنین است باید با موضوع برخوردهای وسیع از منظر روانشناسی و جامعه شناسی بشود.

در تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که اغلب مادران به خصوص در مواردی که “پدر واقعی” طفل یا نوجوان مرتکب تجاوزاست، از آن خبر دارند و وانمود می کنند که بی خبرند. این بستر اجتماعی که آماده است برای تبهکاران جنسی، باید از سوی روانشناسان و جامعه شناسان ایرانی در سطح وسیع به چالش کشیده بشود. سکوت آنها در تداوم سکوت قربانیان و شهود و آگاهان، بر آمار افسردگی و خودکشی جوانان که گاهی علت آن تا ابد پوشیده می ماند، می افزاید.

از یک دختر دبیرستانی نامه ای دریافت شد که نوشته بود، اخیرا یک همکلاسی خوش روحیه و با نشاط و درس خوان ما خودکشی کرد و همه شگفت زده شدیم. چون از خانواده مرفهی بود و ظاهرا کمتر از همه ما مشکل داشت. مدتها گذشت تا یکی از نزدیکترین دوستانش به من گفت که از تجاوز مکرر برادر به جان آمده بوده و گفته نمی توانم با کسی در میان بگذارم و جز خودکشی چاره ای ندارم.

تکرار تراژدی و پنهان کردن آن از چشم دیگران، ایران را به بهشت این دسته از تبهکاران تبدیل کرده است. دولت هم آماری از این وقایع در دست ندارد تا بشود مایه دست پژوهشگران. به علاوه حتی نهادهای حکومتی ترجیح می دهند این ابتلای اجتماعی فاش نشود و خانواده ها روی آن گرد فراموشی بپاشند و احیانا خاطره دردناک آن با دفن پیکر قربانی، زیر خاک دفن بشود. اگر غیر از این بود نهادهای حکومتی که دستکم اطلاعات محدودی نسبت به آن دارند، به صورت عمومی و صریح وارد کارزار بر ضد این سکوت کشنده می شدند و مراجع خاصی را معرفی می کردند تا این قربانیان به آن مراجع مراجعه کرده و با اطمینان از حفظ اسرارشان، دردهای ناگفته را با کارشناسان خاصی در میان بگذارند تا به صورت نامحسوس، قربانی زنای با محارم که در واقع گونه ای است از تجاوز یک مرد خانواده به یک دختر بچه یا پسر بچه یا یک دختر نوجوان، نجات پیدا کند و امکانات روان درمانی در اختیارش بگذارند.

قانون چه می گوید؟

با وجود این سکوت سنگین که یکی از مهمترین مشکلات زندگی خانوادگی را از نگاه مراجع قضائی و پژوهشگران، دور نگاهداشته است، قانون با موضوع زنای با محارم بسیار خشن برخورد می کند. البته استفاده از قانون برای رهائی مستلزم آن است که قربانی بخواهد از قانون برای رفع ظلم از خود به هر قیمت، استفاده کند.

ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ در مواردی که مجازات زنا ، اعدام مرد زناکار است، این گونه دستور می دهد:

« الف- زنا با محارم نسبی

ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.

پ – زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.

ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

تبصره۱ – مجازات زانیه در بندهای (ب) و (پ) حسب مورد، تابع سایر احکام مربوط به زنااست.

تبصره ۲ – هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.»

اما با وجود این مجازات بسیار سخت که برای زنای با محارم یا زنای با دختر نابالغ از طریق فریب یا ترساندن و تهدید و مانند آن در نظر گرفته اند، شمار زنانی که در دادگاه های ایران از این حیث دادخواهی می کنند اندک و شاید نزدیک صفر است. حال آن که نرخ خودکشی دختران جوان ایرانی رو به افزایش است.

زنان ایرانی به این تاکید قانون که در تبصره ۲ به آن پرداخته شده توجه کنند که حتی تسلیم آنها به مردی که آنها را بیهوش یا خواب یا مست کرده، اگر در دادگاه ثابت بشود، عمل آن مرد در حکم زنای به عنف و تجاوز است و مجازات اعدام برای مرد متجاوز درخواست می شود.

همچنین خانواده دختران نابالغ به همان تبصره توجه کنند و چنانچه در مراقبت از دخترشان کوتاهی کرده اند، دستکم وقتی از ماجرا با خبر می شوند سکوت نکنند و در برابر متجاوز با ارائه این قانون به او بایستند. سکوت آنها همدستی با متجاوز بر ضد دختران بیگناه و کودکان ایرانی است. اگر یک مرد یا یک جوان بالغ در خانواده رفتارش نسبت به خواهر یا دختر یا خوهرزاده و برادرزاده و مانند آنها، به اندازه ای حیوانی است که سرنوشت دختری از خانواده را تباه می کند، سزاوار ترحم و محبت نیست. سکوت هر یک از افراد خانواده که از فاجعه خبر دارد، در حکم همدستی با مجرم است. می دانید از نگاه دینی زنای با محارم معصیت و گناه کبیره است. از این زاویه هم اگر نگاه کنید، شما نیز که می دانید و سکوت می کنید، مرتکب گناه کبیره و معصیت می شوید.

سکوت را بشکنید.  1. parto said on آبان ۲۴, ۱۳۹۲

    با سلام متاسفانه می توان گفت آمار تجاوز به محارم در ایران تکان دهنده است بنظر من نیازی به رجوع به آمارهای دولتی نیست از روی اطلاعات کلینیکی می توان پی به حمق فاجعه برد ریا،در کلینیک روانشناسی در تهران در طی یک سال ۱۵۰ مورد مراجعه کننده بوده که در تمام آنها قربانیان مورد تجاوز نزدیکان بوده اند براحتی با یک ضرب درمتوسط تعداد کلینیک ها و یک برونیابی درصدی موارد اعلام نشده می توان به اعدادی حیرت انگیز در حدیک فاجعه انسانی رسید ؛ اگر مسئولان فکری نکنند و اگر قوانین مضحک اسلامی حاکم بر روابط زن و مرد را تغییر ندهند باید منتظر فجایع دهشتناک تری باشیم ،آری در مملکتی که ۲۰% افرادش بیماریهای اعصاب و روان کنترل نشده دارند باید انتظار چنین فجایع پنهانی بود آری در مملکتی که برای رفع نیازهای جنسی مردان و زنانش هیچ جایی جز حریم خانواده تعریف نشده باید انتظار این را داشت که دختر بچه هابجای بازی نقش زن وپسر بچه ها نقش شوهر را بازی کنند آری در مملکتی که هر کثافت کاری را با لاپوشانی پنهان می کنند تامبادا بوی تعفنش موجبات طعن و لعنت دشمنان حکومت بحق از پایه دروغین اسلام را فراهم آورد نتیجه ای بهتر از این نخواهیم گرفت

Leave a reply

Your email address will not be published.