صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  برزیل، نور امید مبا...
آبان
۲۲
۱۳۹۲
برزیل، نور امید مبارزه علیه کار کودک
آبان ۲۲ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

2165551444_b3a5b266b9_o

نویسنده: Jeroen Beirnaert

خانه امن سپتامبر گذشته ، سازمان بین المللی کار یا  ILO ، آمار قابل ملاحظه ای را در ارتباط با کودکان کار منتشر کرد :

 هم اکنون ۱۶۸ میلیون کودک کار در جهان وجود دارند، یا به بیان دیگر ۱۰% از کودکان در سراسر جهان به کار مشغول هستند که این مسئله آنها را از دوران کودکی خود محروم کند.

 اگرچه این رقم ۱۶۸ میلیونی، ۷۸ میلیون کمتر از  آمارسال ۲۰۰۰ سالی که برای اولین بار از کودکان کار دنیا آمارگیری شد است    اما با توجه به کمک های مالی که برای مبارزه با کار کودک طی این مدت شده است این رقم همچنان ناامید کننده است.

علاوه بر این، بدیهی است هدفی که دنیا در سال ۲۰۱۰ برای خود برای از بین بردن تمامی اشکال کار کودک تا سال ۲۰۱۶ تعیین کرده است قابل دستیابی نخواهد بود.

به نظر می رسد شور و شوقی که در اواخر دهه ۹۰ برای از بین بردن تمامی اشکال کار کودک وجود داشت در اواخر هزاره دوم از میان رفته است .

این در حالی است که برزیل به عنوان کشوری که پیشرفت های قابل ملاحظه ای در زمینه کاهش کار کودکان انجام داده است شناخته می شود.

 اخیرا” پایتخت این کشور، برازیلیا، میزبان و برگزار کننده سومین کنفرانس جهانی کودکان کار بود. تعداد بی سابقه ۱۳۰۰ نماینده از ۱۵۰ کشور در سراسر جهان گرد هم جمع شدند تا درباره قدم بعدی برای مبارزه بر علیه کار کودک بحث و گفتگو کنند .

رئیس جمهور برزیل   Dilma Rousseffکنفرانس را افتتاح کرد، وزرای مختلفی ریاست جلسات را به عهده گرفتند و Lula da Silva  رئیس جمهور سابق برزیل اختتامیه کنفرانس را بر عهده داشت. نکته مهم و قابل توجی آن تفاوتش با دیگر کنفرانس های از این دست بود.برای برزیل ، این کنفرانس به عنوان یکی از مهمترین وقایع سیاسی سال محسوب شد.

برای درک بیشتر این موضوع باید به پیشرفت های اخیر، از جمله  آمار جمع آوری شده مرتبط با کار کودک توجه کنیم که به منظور سنجیدن میزان پیشرفت در طول دهه گذشته برمی گردد.

پیشرفت ها در زمینه کاهش کار کودک

پیشرفت مستمری در زمینه کاهش کار کودک رخ داده است، اما کاهش ۴۷ میلیونی یا ۶۰ درصدی کار کودک از سال ۲۰۰۸ به طور قابل ملاحظه ای مهمترین آنها محسوب می شود. با توجه به اینکه سال ۲۰۰۸ اوج بحران مالی جهانی بود و در نتیجه باعث کاهش قابل ملاحظه کمک های مالی شد، خلاف این امر انتظار می رفت.

ممکن است تصور شود که اقتصادهای بزرگ جهان، مانند برزیل، که از کار کودکان سود می بردند و کمتر تحت تاثیر بحران اقتصادی قرار گرفته اند. اما تجزیه و تحلیل عمیق تری نشان می دهد که اتخاذ سیاست های هوشمند، در مقایسه با رشد یا کمک های مالی، نقش مهمتری در کاهش جهانی کار کودک، ایفا کرده اند.

در ماه آپریل همین سال، اولین گزارش جهانی مربوط به کار کودک بر روی آسیب پذیری اقتصادی و حمایت اجتماعی تمرکز کرد، با تایید این موضوع که کار کودک تا اندازه ای با آسیب پذیری های خانواده ها مانند فقر، خطرات و صدمات تشدید می شود، و امنیت اجتماعی برای کاهش چنین شرایطی بسیار حیاتی است.

برزیل نشان داده است که چگونه افزایش حمایت های اجتماعی و معیارهای ارزیابی برای اطمینان از اینکه کودکان از طریق “سیستم انتقال مالی مشروط “* به مدرسه می روند می تواند موثر باشد.

Tereza Campello، وزیر توسعه اجتماعی برزیل، در این کنفرانس اظهار کرد که این یکی از دلایل اصلی است که چرا برزیل قادر بود پیشرفتی دو برابر بیشتر در مبارزه با کار کودک انجام دهد.

جای تعجب نیست که برزیل یکی از محرکه های اصلی ترویج زمینه های حمایت اجتماعی و به کار گیری استانداردهای بین المللی در این زمینه در سال ۲۰۱۲ بود .

در ماه می امسال ، گزارش عملکرد سال ۲۰۱۲ مربوط به برنامه بین المللی از بین بردن کار کودک ، نشان داد پروژه هایی که محدودیت زمانی دارند، به طور کامل درون چارچوب های قانونی ملی، چارچوب های مالی، و چارچوب های سازمانی به طور کامل گنجانده نشدند، نتایج پایداری را ارائه نداده اند .

بعلاوه ، آمارهای جدید گزارش سپتامبر این حقیقت را تایید می کند که بیشترین تاثیر ناشی از سرمایه گذاری بر روی روش های سیستماتیک و یک پارچه است ، که توسعه ظرفیت های موثر دولت ها و سیستم های خدمات عمومی را پشتیبانی می کنند.

برزیل نتایج قابل توجهی را بوسیله بکار بردن یک کادر مجهز و آموزش دیده  در مکانهایی که بیشترین نیاز را داشتند بدست آورد.

تمامی موارد ذکر شده  پیام ها و کارهایی است که کمک گنندگان مالی باید در نظر بگیرند .

اما مبارزه با کار کودک همچنین نیاز به تمرکز مداوم بر گسترش دسترسی کودکان به آموزش رایگان و با کیفیت دارد .

جهان حدود ۱٫۷ میلیون معلم مدرسه ابتدایی دیگر برای رسیدن به هدفش که همان “آموزش و پرورش برای همه ” است تا پایان سال ۲۰۱۵ نیاز دارد .

برزیل ، مانند بسیاری دیگر از کشورها،   برای بهبود سیستم آموزش عمومی خود تلاش می کند دارد. ده ها هزار نفر در خیابان های ریو، پایتخت برزیل، در آستانه شروع کنفرانس، راهپیمایی کرده و خواستار گفتگو، شرایط کاری بهتر و آموزش شدند .

در سطح جهانی، افزایشی شرم آور کارگران کودک در بخش “اقتصاد غیر رسمی”* ، حتی در بخش خدمات و تولید ثبت شده است . بنابر این، اگر کاری در آینده می خواهد صورت بگیرد باید در جهت حفاظت و حراست نیروی انسانی باشد و فعالیت بیشتری بر روی تغییر اقتصاد غیر رسمی به اقتصاد رسمی صورت گیرد .

بیش از /۵ ۱۰ و نیم میلیون کودک، که اکثر آنان دختر هستند، به عنوان کارگران بومی بکار گرفته شده اند. گفته می شود که از ۵ دختر ۴ تن از آنان مجبور به تحمل شرایط خطرناک هستند اگرچه آمار واقعی باید چیزی بسیار بیشتر از این باشد زیرا که کارهای خانگی در پشت درهای خانه های خصوصی پنهان شده است .

 در سال ۲۰۱۱، شورای حقوق بشر سازمان ملل، راهنمای اصول کسب و کار و حقوق بشر را امضاء کردند که تعهد دولت برای محافظت از حقوق بشر و مسئولیت احترام به کسب و کار را از هم متمایز می کند .

تلفیق این دو مسئولیت مانع از پیشرفت واقعی سیاست های اجتماعی شرکت ها در دو دهه گذشته شده است .

چهارچوب های “حفاظت ، احترام و اصلاح ” باید در نهایت شفافیت بیشتری ایجاد کنند و رابطه اشتغال کاری را احیا کند، همچنین باید از خطرات افزایش واسطه ها و پیمانکاران فرعی غیر رسمی نیز اجتناب شود .

برزیل این “چارچوبهای قانونی نرم ” * را به کسب و کارهای قانونی موثر، در طرح های قانونی جالبی در سطح ملی و ایالتی تبدیل کرده است.

بدون شک ، برزیل بار دیگر رهبری سیاست های جغرافیایی خود را در حوزه دیگر سیاست نشان داده است .

بیانیه کنفرانس، خواستار تاکید مجدد بر سیاست کار کودکان، حمایت اجتماعی، تحصیل، گفتگوی اجتماعی، ادامه تمرکز بر کشاورزی، تمرکز جدید بر اقتصاد غیر رسمی، بازرسی نیروی کار، تضمین کیفیت در زنجیره بود .

در واقع در امتداد این خط مشی ها بود که پیشرفت واقعی و پایدار بوجود آمد و انتظار میرود امید تازه ای برای ۱۸۶ میلیون کودک کار در جهان بوجود آید .

*سیستم انتقال مالی مشروط، برنامه هایی است که با هدف کم کردن فقر از طریق برنامه های سیستم رفاهی مشروط صورت می گیرد. دولت تنها زمانی پول را انتقال می دهد که آن شخص شرایط لازم را داشته باشد. این شرایط شامل ثبت نام کودکان در مدارس دولتی، ویزیت پزشک بصورت مرتب ، دریافت واکسن، و غیره است. سیستم های انتقال مالی مشروط در تلاش برای کمک به وضعیت موجود فقر، و شکستن چرخه فقر از طریق توسعه سرمایه انسانی هستند .

* قانون نرم اشاره به ابزارهای شبه قانونی که هیچ الزام قانونی ندارد و یا نیروی الزام آن ضعیف تر از نیروی الزام قوانین سنتی است .

مترجم: شبنم صبا

منابع: http://goo.gl/TwbK2H

http://en.wikipedia.org/wiki/Conditional_cash_transfer

http://en.wikipedia.org/wiki/Supply_chain

http://en.wikipedia.org/wiki/Soft_lawLeave a reply

Your email address will not be published.