صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  اگر در عقد نکاح دائم...
آبان
۲۱
۱۳۹۲
اگر در عقد نکاح دائم مهر، ضمن عقد ذکر نشده باشد، زن در چه موقعیتی قرار می گیرد؟
آبان ۲۱ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۰
image_pdfimage_print

خانه امن:  همانطور که اطلاع دارید، اگر مهر در نکاح دائم ضمن عقد تعیین نشده باشد، عقد صحیح است. بر خلاف عقد موقت که اگر مهر ضمن عقد ذکر نشده باشد، عقد اساسا” باطل است. زنان در مواردی علاقه ندارند ضمن عقد نکاح دائم مهریه ای تعیین بشود، اما اغلب وقتی به مرحله اختلاف با شوهر می رسند و می خواهند از او طلاق بگیرند، متوجه می شوند که حق طلاق زن در قوانین ایران تا چه اندازه محدود است. لذا از این که مهری ندارند تا به اجرا بگذارند و شوهر را زیر فشار مطالبه مهریه به طلاق متقاعد کنند، به شدت پشیمان می شوند و به این نتیجه می رسند که  دستشان برای ترغیب شوهر به طلاق خالی است. با توجه به این موقعیت خاص که زنان فاقد مهریه در آن قرار می گیرند، مادری که دخترش می خواهد ازدواج کند، پرسشی را با “خانه امن” در میان نهاده که می تواند از حیث بالا بردن اطلاعات عمومی برای همه دختران ایرانی مفید باشد.

پرسش:

دخترم تصمیم گرفته با جوانی ازدواج کند. او با داشتن مهریه مخالف است و دوست دارد ۵۰ شاخه گل یاس را مهریه خود قرار دهد. اصرار من بر این که اگر با شوهرش در آینده اختلاف پیدا کند، ابزاری برای طلاق در دست ندارد و مدتها سرگردان می شود و اطراف دادگاه ها پرسه می زند، اثری ندارد. از طرفی شنیده ام زنانی که در نکاح دائم مهریه  ندارند، در صورتی که تغییر عقیده بدهند، می توانند مهریه را به سند نکاح اضافه کنند. آیا این درست است و دخترم می تواند بعد مهریه ای مطالبه کند؟

پاسخ:

البته درست است. اما شرایطی دارد. بهتر است زنانی که مثل دختر شما دوست ندارند همزمان با عقد نکاح مهریه ای در سند نکاحیه ثبت بشود، با ظرفیت های قانونی هم آشنا بشوند تا بتوانند در صورت روبه رو شدن با شوهری که به کرامت انسانی آنها احترام نمی گذارد، مهریه را اضافه کنند.

پرسش:

خب اگر شوهر دیگر زیر بار نرفت، آن وقت چی؟

پاسخ:

البته که شوهر زیر بار نمی رود. قانون در این باره تدابیری اندیشیده که استفاده از آن تدابیر شرایطی دارد.

پرسش:

آن شرایط چیست؟

پاسخ:

مهمترین شرط این است که عروس در هنگام عقد، مراقبت کند و مواظب باشد که جای مهریه بکلی “خالی” بماند. پر کردن این فضای خالی با آینه و شمعدان و یک جلد کلام الله یا تعدادی شاخه گل و امثال آن، باعث می شود که همان ها مهر شناخته شده و هرگز زن نتواند ثابت کند که مهریه ندارد. بنابراین از فرصت های قانونی برای تعیین مهریه  هم بهره مند نمی شود. اما اگر جای مهریه کاملا خالی بماند، زن می تواند چنانچه تغییر عقیده بدهد و بر سر آن با شوهر به توافق نرسد برود دادگاه و از دادگاه تقاضای تعیین مهریه کند. وقتی هم شوهر می خواهد با استفاده از قدرت مطلق و نامحدودش برای طلاق، زن را طلاق بدهد، حق زن با شرایطی نسبت به مهریه محفوظ است.

پرسش:

دادگاه چگونه مبلغ مهریه را تعیین می کند؟

پاسخ:

به موجب ماده ۱۰۹۳ قانون مدنی” هر گاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر زن خود را طلاق دهد زن مستحق مهرالمتعه است و اگر بعد از آن طلاق دهد مستحق مهرالمثل خواهد بود.”

پرسش:

مهرالمتعه چیست؟ مهرالمثل چیست؟

پاسخ:

ماده ۱۰۹۴ قانون مدنی چنین می گوید: ” برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می شود.”

ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی هم مهرالمثل را این گونه تعریف کرده است: ” برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.”

در تعیین مهرالمثل، میزان مهریه زنان خانواده زنی که مهریه ندارد و شوهرش می خواهد او را طلاق بدهد، تاثیرگذار است. در این خصوص کارشناس موضوع را حسب نظر دادگاه بررسی کرده و با توجه به کلیه عوامل مندرج در ماده ۱۰۹۱، مهرالمثل را تعیین می کند. برای تعیین مهرالمتعه هم کارشناس حسب نظر دادگاه وارد شده و بر پایه درجات دارائی یا فقر شوهر، مهرالمتعه را تعیین می کند.

پرسش:

اگر شوهر نخواهد طلاق بدهد. اما زن تجدید نظر کرده و مهریه بخواهد، چه باید کرد؟

پاسخ:

زن مهریه ای را به شوهر پیشنهاد می کند و با او وارد مذاکره می شود. اگر توافق حاصل شد که کار آسان است. اعم از آنکه مهریه توافق شده بیشتر یا کمتر از مهرالمثل یا مهرالمتعه باشد. در صورت توافق با هم می روند دفترخانه و همان مبلغ یا ملک را وارد سند می کنند. بدون آن که بحث طلاق مطرح باشد.

اما اگر نتوانند به توافق برسند، زن باید برود دادگاه و از دادگاه تقاضای تعیین مهریه  کند. دادگاه به ترتیبی که در بالا شرح داده شد، اگر نزدیکی صورت گرفته باشد مهرالمثل تعیین و اگر نزدیکی صورت نگرفته باشد، مهرالمتعه تعیین می کند.

توجه:

همه این امکانات قانونی برای زنانی که در هنگام عقد نکاح دائم، مهریه ای برای آنها ذکر نشده، یا عدم مهر شرط شده باشد، در صورتی در دادگاه  دارای قابلیت اجراست ، که جای مهریه در سند کاملا خالی بوده و در آن چیزی که مهر تلقی بشود، ولو یک شاخه گل نوشته نشده باشد. بنابراین مادری که با خانه امن این پرسش را در میان نهاده اند، خوب است کوشش کنند دخترشان از همان ۵۰ شاخه گل یاس هم منصرف بشود و راههای قانونی را برای ابد به روی خود نبندد.Leave a reply

Your email address will not be published.