صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  گزارش سازمان‌های انگ...
آبان
۱۸
۱۳۹۲
گزارش سازمان‌های انگلیسی درباره ختنه دختران
آبان ۱۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

khatneh13

این گزارش برخورد با ختنه دختران به عنوان نوعی همکاری بین ارگانی توسط سازمان‌های مختلف و در سطوح مختلف اجتماعی و قانونی را مدنظر قرار داده و مبارزه برای پایان دادن به این پدیده را دارای اولویت فوری ذکر می‌کند.

گزارش مشترک کالج رویال، اتحادیه شرکت‌های تجاری و Equality Now در رد ختنه دختران، آمار مربوطه، و جوانب حقوق بشری آن، در جلسه‌ای به میزبانی وزارت بهداشت عمومی ‌انگلستان منتشر شد.

«مبارزه با ختنه دختران در انگلستان؛‌ توصیه‌هایی برای تشخیص، ثبت و گزارش موارد موجود» عنوان گزارشی است که این هفته توسط سه مرکز مذکور به مجلس عوام این کشور ارائه شد و جوانب مختلف ختنه دختران در این کشور را مورد بررسی قرار داد.

این گزارش برخورد با ختنه دختران به عنوان نوعی همکاری بین ارگانی توسط سازمان‌های مختلف و در سطوح مختلف اجتماعی و قانونی را مدنظر قرار داده و مبارزه برای پایان دادن به این پدیده را دارای اولویت فوری ذکر می‌کند.

این گزارش در مجموع ۹ توصیه برای نیل به این هدف ارائه کرده و مشکلات پیش رو از جمله کمبود داده‌ها و اطلاعات کافی در این زمینه را متذکر شده است.

در این گزارش آمده است: بایستی کودکان، نوزادان و دختران جوانی که ممکن است قربانی ختنه باشند را قربانیان یک جرم حقوقی دانسته و برای حمایت از آنها از نیروهای قهری بهره جسته شود. همچنین لازم است ختنه دختران به عنوان یکی از مصادیق کودک‌آزاری و همچنین به عنوان خشونت علیه زنان و دختران شناسایی و معرفی شود؛ برای ارتقاء افراد نوعی حرکت ملی برای مبارزه با ختنه دختران از سوی دولت انگلستان برگزار شود؛ و متصدیان امر سلامت که این‌گونه موارد را گزارش نمی‌کنند، قانوناً‌ مسئول دانسته شوند.

بنا بر این گزارش در سال ۲۰۰۷، ۶۶ هزار زن و دختر در انگلستان و ویلز ختنه شده و هم‌اکنون ۲۴ هزار دختر زیر ۱۵ سال در معرض خطر ختنه قرار دارند. این در حالی است که ختنه دختران در سال ۱۹۸۵ در انگلستان غیرقانونی اعلام شده و در سال ۲۰۰۵ این قانون شامل موارد خارج از مرزها نیز شده و مجازات سنگینی -تا ۱۴ سال حبس- برای متخلفین در نظر گرفته است.

ختنه دختران سنتی باستانی در برخی کشورهای جهان است که بعضاً دارای هم‌پوشانی با مرزهای کشورهای اسلامی‌ بوده و برای مدت مدیدی به عنوان سنتی اسلامی ‌شناخته می‌شد. در کشورهایی همچون مصر و سومالی، ۹۰ درصد دختران و زنان ختنه شده‌اند و این میزان در اتیوپی، اریتره، مالی و سیرالئون بیش از این است.

تلاش‌های علمای مسلمان در کشورهای آفریقایی و آسیایی و نمایندگان کشورهای اسلامی ‌در سازمان‌های مربوطه، توانسته است از شبهه اسلامی ‌بودن این سنت بکاهد؛ به طوری‌که در حال حاضر این موضوع در گزارشات سازمان‌های بین‌المللی و غیراسلامی ‌با شفافیت کافی ارائه می‌شود.

منبع: http://goo.gl/tA15fuLeave a reply

Your email address will not be published.