صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  فیلم وعکس ابزارخشونت...
آبان
۱۷
۱۳۹۲
فیلم وعکس ابزارخشونت مدرن
آبان ۱۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

HD Cinamatic Wedding Videographer Videography Video Production Austin

مهری ملکوتی- وکیل- پژوهشگر

“خانه امن” در مدت زمان فعالیت خود به این نتیجه رسیده که در ایران، زنان در معرض سوء استفاده مردانی هستند که از آنها در حالات خاصی عکس و فیلم می گیرند و سپس زن را مثل طعمه در پنجه خود اسیر می کنند. در بیشتر موارد، این مردان تبهکار در نوشیدنی زنان جوان داروهای خواب آور می ریزند و در نتیجه زنان فاقد استقلال اراده شده و در موقعیت هائی خاص و غیر اخلاقی، حسب اراده آن مرد قرار می گیرند و سوژه عکاسی یا فیلمبرداری او می شوند.  گاهی مرد یا مردان دیگری با همدستی یکدیگر، دست به این اقدام می زنند و عکس ها و فیلم های زن را در حالات عاشقانه و هم آغوشی، مایه کسب و کار می کنند. زنانی که سوژه و طعمه اینان می شوند، اغلب به اندازه ای از افشا و انتشار و حتی اطلاع خویشان و دوستان از وجود این عکس ها، پریشان و دچار ترس و نگرانی می شوند، که درجای حق سکوت، تن به انواع خواسته های مردان تبهکار داده و تصور می کنند اگر لب از لب بجنبانند و بروند دادگاه، خود قربانی می شوند و مثلا به جرم رفت و آمد و معاشرت با مردان غریبه، اساسا” قانون و دادگاه از آنها حمایت نمی کند. حال آن که چنین نیست و هدف از نوشتن  این مقاله افزایش اطلاعات قانونی زنان پیرامون موضوع است و این که چگونه می توانند از خود در برابر این تبهکاران دفاع کنند.

 مجازات این تبهکاران به موجب قانون   ” نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت های غیرمجاز می کنند” مصوب ۱۶/۱۰/۱۳۸۶ میسر است. زنان ایرانی در سال های اخیر، به فراوانی قربانی این شکل از خشونت می شوند. تبهکاران، تکنولوژی مدرن و تسهیلات عکاسی و فیلمبرداری را که در یک دستگاه تلفن دستی کوچک هم گنجانده شده، با هدف تهدید و سلب آبرو، سلب امنیت شغلی و اعتبار اجتماعی از زنان  به کار می برند. این قربانیان نباید احساس بی پناهی کنند و تن به خواسته های عوامل خشونت مدرن بدهند. لازم است مقاومت کنند و به جای تسلیم به خواسته های مالی و جنسی آنها، راهی دادگاه شده و در سایه قانون پناه بگیرند. در این موارد دادگاه های انقلاب که در تهران مقر آن خیابان معلم است و در شهرستان ها شعب آن دائر است، دارای صلاحیت رسیدگی است.

به موجب بند الف ماده ۳ قانون بالا:

” ۱ – تولید کنندگان آثار مستهجن  با عنف و اکراه

۲ – تولید کنندگان آثار مستهجن برای سوء استفاده جنسی از دیگران

۳ – عوامل اصلی در تولید آثار مستهجن”

مجازات می شوند. طبق مفاد تبصره ۵ ذیل ماده ۳ « آثار سمعی و بصری “مستهجن” به آثاری گفته می شود که محتوای آنها نمایش برهنگی زن و مرد و یا اندام تناسلی و یا نمایش آمیزش جنسی باشد.»

به موجب بند “ب” از ماده ۳ « تهیه، توزیع و تکثیر کنندگان نوارها، دیسکت ها و لوح های فشرده، شو ونمایش های مبتذل چنانچه از مصادیق افساد فی الارض نباشند در مرتبه اول به ۳ ماه تا یک سال حبس و یا ۲ تا ۱۰ میلیون جزای نقدی و در مرتبه دوم به تحمل یک سال تا ۳ سال حبس و یا ۵ تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی و در صورت تکرار به ۳ تا ۱۰ سال حبس و یا ۱۰ تا ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی و ضبط کلیه تجهیزات مربوطه بنا به مراتب به عنوان تعزیر محکوم می شوند.

تبصره ۱ – آثار سمعی و بصری “مبتذل ” به آثاری اطلاق می شود که دارای صحنه ها و صور قبیحه بوده و مضمون مخالف شریعت و اخلاق اسلامی را تبلیغ و نتیجه گیری کند.»

به موجب ماده ۴ همان قانون « هرکس با سوء استفاده از آثار مبتذل و مستهجن تهیه شده از دیگری، وی را تهدید به افشاء و انتشار آثار مزبور نماید و از این طریق با وی زنا نماید، به مجازات زنای به عنف محکوم می شود ولی اگر عمل ارتکابی غیر از زنا و مشمول حد باشد حد مزبور بر وی جاری می شود و در صورتی که مشمول تعزیر باشد، به حداکثر مجازات تعزیری محکوم خواهد شد.»

به موجب ماده ۵ از همان قانون « مرتکبان جرائم زیر به دو تا پنج سال حبس و ده سال محرومیت از حقوق اجتماعی و هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم می شوند:

الف – وسیله تهدید قرار دادن آثار مستهجن به منظور سوء استفاده جنسی، اخاذی، جلوگیری از احقاق حق یا هر منظور نامشروع و غیر قانونی دیگر.

ب – تهیه فیلم یا عکس از محلهائی که اختصاصی بانوان بوده و آنها فاقد پوشش مناسب می باشند مانند حمامها و استخرها و یا تکثیر و توزیع آن. »

توجه:

زنان شوهر داری که این شکل از خشونت توسط شوهر بر آنها تحمیل می شود، نباید سکوت کنند و از طرح شکایت بر ضد شوهر تبهکار خود بهراسند. قانون مورد اشاره به زنان شوهر دار حق داده تا چنانچه مردی که آنها را با این شیوه ها تیغ می زند یا وادار به انجام سکس گروهی و ضربدری و مانند آن می کند، به صرف آن که شوهر آن زن است از مجازات معاف نمی شود. در این موارد، زنان شوهر دار باید به ماده ۶ این قانون استناد و حق خواهی کنند. به موجب این ماده قانونی:

« رابطه زوجیت مانع از اعمال مجازات مرتکب جرم تکثیر، انتشار و یا توزیع عمده اثر مستهجن نیست.»

و به موجب ماده ۷ از همان قانون، زنان قربانی این شکل از تبهکاری، علاوه بر شکایت از مرتکب در دادگاههای انقلاب و تقاضا برای مجازات وی، حق مطالبه ضرر و زیان هم دارند.:

« زیان دیده از جرائم مذکور در این قانون حق مطالبه ضرر و زیان را دارد. دادگاه با احراز مکره بودن بزه دیده موضوع صدر ماده (۴ )، ضمن صدور حکم کیفری، مرتکب را به پرداخت ارش البکاره، مهرالمثل یا هردو(حسب مورد) محکوم می نماید. بزه دیده می تواند دعوی مطالبه هزینه درمان و ضرر و زیان وارده را در در دادگاه کیفری صالحه یا دادگاه محل اقامت خود اقامه نماید.»

توصیه و مشاوره

زنانی که قربانی این شکل از خشونت شده اند، باید ابتدا:

از هر گونه تسلیم و تمکین جنسی به این تبهکاران و افراد مورد نظر آنها خودداری کنند و اگر از ترس چنین کرده اند، فورا آن را متوقف نمایند.

از هرگونه پرداخت پول و مال و در مجموع امکانات مالی به این تبهکاران، حتی اگر شوهرشان باشد بپرهیزند و آن را متوقف کنند.

چنانچه تصاویر و اصوات مبتذل و مستهجن از آنها تولید شده. اما هنوز توزیع و منتشر نشده و ابزاری است در دست مردان تبهکار برای بهره برداری جنسی و مالی، به همه خواسته های آنها “نه” بگویند و تهدید کنند چنانچه تصاویر را از بین نبرده و انتشار دهند، از آنها در دادگاه انقلاب شاکی خواهند شد. سودمند است به این مردان تبهکارتوجه بدهید که شمشیر چنین قانون بازدارنده و حمایتی، بالای سرشان است.

“خانه امن” آمادگی دارد تا در این موارد به زنان قربانی ، مشاوره رایگان بدهد. سکوت را بشکنید و تن به تسلیم و تمکین به مردان تبهکار ندهید. قانون از شما حمایت می کند و به شما پناه می دهد. شما در برابر این ستمگران بایستید و آنها را معرفی کنید. ما نیز در کنار شما هستیم.Leave a reply

Your email address will not be published.