صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  شاید اینجا مسیر زندگ...
آبان
۱۶
۱۳۹۲
شاید اینجا مسیر زندگی تغییر کند
آبان ۱۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

80889328-5121072

طرح: ایرنا

 وجود بیش از یکهزار و ۷۱ مرکز مشاوره در مناطق مختلف کشور در واقع پل ارتباطی بررسی و رفع مشکلات مردم در زمینه های ازدواج، اشتغال، تحصیل و غیره هستند. تعداد مراکز مشاوره کشور نصف استاندارد جهانی بوده و میانگین مراجعه به این مراکز روزانه کمتر از پنج نفر است.

این مراکز مشاوره خدمات مختلفی را در زمینه های کودک، نوجوان، پیش از ازدواج، خانواده و رفع مشکلات ارتباطی زوجین، مسائل شغلی، مشکلات تحصیلی، هدایت و برنامه ریزی شغلی یا تحصیلی با کمک متخصصان هر شاخه، به مردم ارایه می دهند.

ˈ محمدرضا نورزاده ˈ کارشناسی که در یکی از مراکز مشاوره وابسته به مجتمع قضایی فعالیت می کند، در این زمینه گفت: جایگاه مراکز مشاوره با توجه به نقش مهم و تاثیرگذاری که در مسایل و مشکلات اجتماعی و خانوادگی دارند، هنوز در کشور شناخته نشده است .

وی با اشاره به عدم اطلاع رسانی گسترده در این حوزه،افزود: اگر می خواهیم افکار عمومی در جامعه به درستی پرورش یابد ، به کمک مشاوران نیاز است و باید بدانیم که هم اکنون جامعه دچار اخلال های روانی متعدد شده و گروه ها در معرض این عوارض قرار گرفته اند.

نورزاده اظهار داشت: آسیب های اجتماعی ، مشکلات تحصیلی ، شغلی ، اختلافات زناشویی و غیره در جامعه رو به افزایش است و مردم با مراجعه به مراکز مشاوره می توانند عاقلانه و منطقی تر نسبت به رفع مشکلات خود اقدام کنند.

ˈ کاظم نظم دهˈرییس مرکز توسعه پییشگیری سازمان بهزیستی نیز در این زمینه معتقد است: تعداد مراکز مشاوره کشور نصف استاندارد جهانی بوده و میانگین مراجعه به این مراکز روزانه کمتر از پنج نفر است.

وی،درباره میانگین تعداد مراجعات به مراکز مشاوره در طول روز و فاصله آنها با استانداردهای جهانی، افزود: تعداد مراجعات به این مراکز نیز در قیاس با سایر کشورها به طور کلی نصف استانداردهای جهانی است و زمانی که تعداد مراجعات روزانه به مراکز مشاوره به طور میانگین به ۱۰ نفر برسد، به استانداردهای جهانی نزدیک شده ایم.

نظم ده با تاکید بر اینکه میزان نیاز مردم به مراکز مشاوره بیشتر از تعداد مراکز کنونی است اظهار داشت :ضروریست ضمن دقت در ارائه مجوز باید صدور مجوز را تسهیل ، تسریع و در مردم نیز ایجاد انگیزه کرد تا انواع مشاوره را در سبد سلامت زندگی خود قرار دهند.

وی در مورد محتوای مراکز مشاوره با رویکرد اسلامی ایرانی، تصریح کرد تمامی مشاوره ها در این مراکز مبتنی بر آموزه های دینی است و کارشناسان ارشد و دکتری با برگزاری دوره ها و کارگاه های تخصصی آموزش های لازم را در این زمینه دیده اند.

نظم ده، علت پایین بودن تعداد مراجعات به مراکز مشاوره را نهادینه نشدن مراجعه به این مراکز به عنوان یک فرهنگ عمومی دانست و گفت :باید خانواده ها همانگونه که برای مشکلات فیزیکی فرزندانشان به پزشک می روند، برای ناسازگاری های اجتماعی، خانوادگی و روحی روانی فرزندانشان نیز به مشاوره و روان شناس مراجعه کنند.

منبع: http://goo.gl/xKT6oCLeave a reply

Your email address will not be published.