صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  آیا به شوهری که بیما...
آبان
۱۴
آیا به شوهری که بیماری مقاربتی دارد تمکین کنم؟
پرسش و پاسخ قانونی
۰
image_pdfimage_print

 

خانه امن: اخیرا زنان ایرانی مانند دیگر زنان جهان از این که ضمن همخوابگی با شوهر مبتلا به بیماریهای مقاربتی، خود نیز بیمار بشوند، به صورت های مختلف ایراز نگرانی می کنند. الزام زنان ایرانی به تمکین که شرع و قانون بر آن صحه گذاشته، در مواردی آنها را از این که به تمناهای جنسی شوهر بیمار خود، پاسخ ندهند، باز می دارد. به خصوص زنانی که نفقه تنها منبع درآمد و امرار معاش آنهاست، به سادگی نمی توانند از تمکین سر باز زنند. زیرا می دانند، در این صورت حقی بر نفقه نخواهند داشت. در این باره اخیرا پرسشی به شرح زیر با “خانه امن” در میان گذاشته شده است:

پرسش:  مدت پنج سال است ازدواج کرده ام. شوهرم را دوست دارم. اما مدتی است از نزدیک شدن به او می ترسم. مطلع شده ام به یک بیماری مسری مقاربتی مبتلا شده و از من پنهان می کند. یک بار از او در این باره با احتیاط سوال کردم، خیلی خشمگین شد و به من فرصت نداد تا پاسخ درستی دریافت کنم. ما دو فرزند داریم و همه خرج و مخارج زندگی را شوهرم تامین می کند. با این همه، از وقتی از بیماری اش اطلاع پیدا کرده ام، به شدت نگران شده ام. راستش را بخواهید یک نسخه توی جیب کت اش پیدا کردم و از آن هنگام آرام و قرار ندارم. وقتی بو برد که رازش فاش شده گفت بچه ها را بگذار و برو.  برای من مقدور نیست این کار را بکنم. آیا در قانون برای امثال من که غیر از شوهر نان آوری ندارم و اگر خانه را ترک کنم، ناشزه هم می شوم و حقی بر دریافت نفقه ندارم ، تکلیفی معین کرده است؟

پاسخ: در شرایط کنونی، بیماری های مقاربتی اگر انکار نشود قابل درمان است. پزشکان استفاده از کاندوم را با تاکید توصیه می کنند. ولی تا پیش از درمان، همخوابگی با مرد یا زن مبتلا به این بیماری ها خطرناک است. البته مطابق قوانین ایران، تمکین الزامی است و اگر زنی از شوهر تمکین نکند، ناشزه شناخته شده و بر او نفقه تعلق نمی گیرد. ولی در قانون مدنی ایران ماده ۱۱۲۷ این موارد را پیش بینیی کرده است. متن این ماده قانونی به این شرح است: ” هرگاه شوهر بعد از عقد مبتلا به یکی از امراض مقاربتی گردد زن حق خواهد داشت که از نزدیکی با او امتناع نماید و امتناع مزبور مانع حق نفقه نخواهد بود.”

پرسش: چگونه از این حق قانونی استفاده کنم؟

پاسخ:  ترجیح این بود که با شوهرتان مذاکره می کردید و به او قول می دادید که در دوره های درمانی با او همراه باشید و پس از باز یافت سلامت، رابطه جنسی را از سر بگیرید. اگر این شیوه موثر واقع نشده و نمی توانید او را متقاعد به همکاری کنید، اولا خودتان به پزشک مراجعه کنید تا اگر مبتلا شده اید، زود تحت درمان قرار بگیرید. ثانیا بروید دادگاه خانواده و به موجب ماده ۱۱۲۷ قانون مدنی، از دادگاه بخواهید با توجه به بیماری مقاربتی شوهر به شما اجازه بدهد از تمکین خودداری کنید تا زمانی که شوهر، سلامت کامل خود را طبق گواهی پزشکان ارائه دهد.

پرسش:  مدرکی در دست ندارم. نسخه را هم از من گرفت. متاسفانه از نسخه فتوکپی نگرفته ام، ولی اسم و آدرس دکتر را به یاد دارم. اگر مراجعه کنم به من گواهی می دهد؟

پاسخ: خیر. پزشک حق ندارد اسرار بیمار خود را فاش کند. شما می توانید در دادخواستی که به دادگاه تقدیم می کنید استعلام از آن پزشک را خواستار بشوید. پزشک به دادگاه پاسخ می دهد. از طرفی بر پایه گواهی آن پزشک و اظهار نظر او،دادگاه دستور می دهد شوهرتان به پزشکی قانونی اعزام و مورد معاینه و آزمایش های لازم قرار بگیرد. اگر پزشکی قانونی بیماری را تایید کند، دادگاه به شما اجازه می دهد تمکین نکنید و نفقه هم بگیرید.

پرسش: در این صورت زندگی مشترک ما متلاشی می شود.

پاسخ: زندگی مشترکی که دو فرد اصلی آن یعنی زن و شوهر ، هردو مبتلا به بیماری مقاربتی بشوند، جهنم است. باز هم تلاش کنید ، شاید  متقاعد ش کنید تا بازیافت کامل سلامت، از شما تمکین نخواهد . در این صورت شکل زندگی خانوادگی را حفظ کنید و با همکاری یکدیگر بر این بیماری چیره بشوید. ولی اگر زیر بار نرفت، مصلحت شما، بچه ها و حتی شوهر بیمارتان حکم می کند، به کمک قانون این خشونت خانگی را که سلامت جسمی و روانی تمام افراد خانواده را تهدید می کند، مهار کنید. سکوت را بشکنید، مگر آن که تن به همکاری بدهد.



Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱