صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  برخی قوانین مدنی در...
آبان
۹
۱۳۹۲
برخی قوانین مدنی در حوزه زنان ناعادلانه است
آبان ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

9-1

به منظور استحکام خانواده باید قوانین طوری باشد که شخصیت اجتماعی و کرامت انسانی زن و مرد حفظ شود و در جایی که به وظایف یکی اشاره می شود، حقوق وی نیز مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال اگر اطاعت زوجه از زوج ضروری است توجه به حقوق زوجه نظیر تامین مسائل اقتصادی، مهریه و نفقه نیز واجب می باشد.

حسین مهرپوراستاد و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و عضو سابق شورای نگهبان گفت: برخی از قوانین و مقررات ناعادلانه مدنی نظیر قوانین طلاق، مهریه و نفقه نیاز به تغییر و بازنگری دارند.

 حسین مهرپور عصر چهارشنبه در نشست تخصصیˈ حقوق متقابل زوجینˈ به مناسبت روز خانواده در دانشگاه امام صادق (ع) پردیس خواهران، افزود: باید قوانینی در زمینه خانواده وجود داشته باشد که حقوق و تکالیف زوجین را با توجه به شرایط جامعه متعادل کند.

وی با اشاره به اصل ۱۰ قانون اساسی، اظهار داشت: طبق این اصل خانواده بنیادی است که همه قوانین، مقررات و برنامه ریزی های مربوط به آن باید در جهت تسهیل تشکیل خانواده و استواری روابط خانوادگی برپایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مفهوم اصل یادشده این است که قوانین و مقررات در جهت استحکام خانواده و تسهیل امر ازدواج باشد.

مهرپور درباره موضوعات حقوقی موجود، اضافه کرد: به اندازه ای که فرهنگ و اخلاق صحیح در استحکام خانواده نقش دارد، قانون و مقررات بر این هسته مقدس اجتماعی حاکم نیست زیرا درباره انواع اختلافات به آسانی می توان اقامه دعوا کرد اما مشکلات خانوادگی با وجود این امکان تنها به وسیله مراجع قضایی رفع نمی شود بلکه نقش اخلاقیات در حل این مسائل پررنگ تر است.

وی زن و شوهر را دو رکن اصلی خانواده عنوان و اضافه کرد: از جنبه حقوقی باید قوانین و مقرراتی وجود داشته باشد تا در آن وظایف و تکالیف یکسانی (مثل گذشت) برای این دو تعریف شده باشد.

عضو سابق حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه بی عدالتی در حقوق خانواده مشکل آفرین است، به برخی نارسایی های قانونی در این حوزه اشاره کرد و گفت: انتظار از نظام حقوقی این است که قانون جامع، کامل، عادلانه و متناسب روز داشته باشیم یعنی قوانینی که در گذشته وجود داشته به مرور زمان تغییر کند تا پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

قوانین طلاق، نفقه و مهریه از جمله مواردی بود که مهرپور آنها را نیازمند بازنگری دانست تا بنیان خانواده دچار تزلزل نشود.

وی برخی قوانین مدنی را نیز ناعادلانه دانست و گفت: باید بطور جدی به دنبال چاره ای در این زمینه باشیم.

رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: به منظور استحکام خانواده باید قوانین طوری باشد که شخصیت اجتماعی و کرامت انسانی زن و مرد حفظ شود و در جایی که به وظایف یکی اشاره می شود، حقوق وی نیز مورد توجه قرار گیرد.

به عنوان مثال اگر اطاعت زوجه از زوج ضروری است توجه به حقوق زوجه نظیر تامین مسائل اقتصادی، مهریه و نفقه نیز واجب می باشد.

براساس این گزارش، نشست تخصصی ˈحقوق متقابل زوجینˈبا هدف بررسی و تحلیل ابعاد مختلف تکالیف و مسئولیت های زوجین، ریشه یابی کانون های بروز اختلاف و ظهور آسیب در روابط زناشویی با حضور تنی چند از شخصیت های علمی، فرهنگی و نمایندگان مجلس برگزار شد.

منبع: http://goo.gl/1ByA1CLeave a reply

Your email address will not be published.