صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سالانه 7/3 میلیون دخ...
آبان
۹
۱۳۹۲
سالانه ۷/۳ میلیون دختر نوجوان در جهان وضع حمل می کنند
آبان ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

80883751-5088805

عکس: ایرنا

  مادر شدن دردوران کودکی یک مشکل اساسی در سراسر جهان است، به خصوص در کشورهای در حال توسعه ، جایی که بنا برگزارش ۲۰۱۳ جمعیت جهان که توسط صندوق جمعیت ملل متحد منتشر شد، هر ساله هفت میلیون و ۳۰۰ هزار دختر زیر ۱۸ سال وضع حمل می کنند.

 مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران در گزارشی با عنوان “مادرشدن در کودکی، رویارویی با چالش های بارداری نوجوانان” اعلام کرده است: از این ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار مادر نوجوان ، ۲ میلیون از آنان دختران ۱۴ ساله یا کمتر هستند که تبعات اساسی و درازمدت سلامتی و اجتماعی بارداری به خصوص آمار بالای مرگ و میر مادران و فیستول زایمان گریبانگیر انها است .

این گزارش تاکید ویژه ای بر دخترانی دارد که در سن ۱۴ سال یا جوانتر هستند و دو برابر دیگران با خطرمرگ در هنگام زایمان و فیستول زایمان روبرو می شوند.

ˈمادر شدن در کودکیˈ چشم انداز جدیدی در باره مادر شدن در سنین نوجوانی ارایه می کند که علاوه بر توجه به رفتار دختران به عنوان دلیلی برای حاملگی پیش از موعد به اعمال خانواده ها،جوامع و دولت ها نیز توجه دارد.

دکتر ˈباباتونده اسوتیمهینˈ مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد می گوید: ˈدر بسیاری از موارد، جامعه دختری را که باردار می شود سرزنش می کند واقعیت این است که بارداری در سن نوجوانی در اکثر اوقات نتیجه یک انتخاب و اختیاری نیست، بلکه عمدتا عدم وجود انتخاب ها و موقعیت هایی است که از دست دختران خارج است و نتیجه کمبود یا نبود دسترسی به مدرسه، اشتغال، اطلاعات کافی و مراقبت های بهداشتی است.

طبق این گزارش، زایمان زودرس اثرات بسیاری بر سلامت، تحصیلات و حقوق دختران داشته و آنان را از شناسائی توانایی های بالقوه و ظرفیت های خود بازداشته وبه دنبال آن کودک را نیز تحت تاثیر قرارمی دهد.

این فقط مادران و کودکان نیستند که از عواقب آن رنج می برند. کودکانی که صاحب فرزند می شوند به شدت جامعه و اقتصاد کشورها را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

برای مثال، اگر بیش از ۲۰۰ هزار مادر نوجوان در کنیا به جای بارداری مشغول به کار می شدند، سه میلیارد و ۴۰۰ صد میلیون دلار معادل ارزش کل بخش ساخت و ساز کنیا به اقتصاد کشور افزوده می شد.

اگر دختران نوجوان در برزیل و هند قادر بودند که تا سن ۲۰ سالگی خود صبر کنند این کشورها می توانستند به ترتیب بهره وری اقتصادی برابر با بیش ازسه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار داشته باشند.

این گزارش نتیجه گیری می کند که بارداری در نوجوانی چالش بزرگتری در دنیای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته است اگر چه هنوز به عنوان موضوع قابل توجهی در کشورهای توسعه یافته نیز هست.

برای مثال، در آمریکا فقط نیمی از دخترانی که در نوجوانی باردار می شوند قادر هسنند دوره دبیرستان تا سن ۲۲ سالگی را تکمیل کنند در مقایسه با ۹ نفر از ۱۰ دخترانی که باردار نشده اند.

با وجود نیاز مبرم برای جلوگیری از بارداری در نوجوانی، گزارش ˈمادر شدن در کودکیˈ این مطلب را مطرح می کند که جامعه جهانی کمتر از ۲ سنت در هر دلارهزینه توسعه بین المللی را برای دختران نوجوان اختصاص می دهد.

با در نظر گرفتن این که ما بزرگترین جمعیت نوجوان رادر تاریخ بشر دارا هستیم این امر به ویژه نگران کننده است اما پول فقط یک بخش از راه حل است.

 صندوق جمعیت ملل متحد بر رویکردی جامع تاکید می کند که تنها مبتنی برتغییر رفتار دختران نبوده بلکه متکی برتغییر نگرش و اقدامات جامعه ای که دختر در آن زندگی می کند نیز هست، این رویکرد شامل حفظ دختران در مدرسه ، توقف ازدواج کودکان، تغییر نگرش در مورد نقش های جنسیتی و برابری جنسیتی ، افزایش دسترسی نوجوانان به بهداشت باروری و جنسی از جمله لوازم پیشگیری از بارداری ، ایجاد حمایت بهتر از مادران نوجوان است .

دکتر اسوتیمهین تاکید دارد :ˈباید منعکس کننده و خواستار تغییر سیاست ها وهنجارهای خانواده ها، جوامع و دولت هایی باشیم که گاهی انتخاب دیگری جز راه بارداری زودرس برای دختران باقی نمی گذارند .ˈ

این چیزی است که ما در صندوق جمعیت ملل متحد عمل می کنیم و تا زمانی که دختران قادر به انتخاب مسیر زندگی، آینده و رسیدن به نهایت توانائی های خود باشند به انجام و پیشنهاد آن ادامه می دهیم.

منبع: http://goo.gl/gqeTMJLeave a reply

Your email address will not be published.