صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  یک وعده یک تعهد است ...
اسفند
۲۵
۱۳۹۱
یک وعده یک تعهد است
اسفند ۲۵ ۱۳۹۱
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

 نوشته ای از Aldijana Sisic مدیر کمپین اتحاد

کمپین اتحاد – سازمان ملل متحد

در پنجاه و هفتمین جلسه کمیسیون وضعیت زنان که بین چهارم تا پانزدهم مارچ ۲۰۱۳ در نیویورک برگزار شد، دولت ها دو هفته را به بحث و تبادل نظر پیرامون جلوگیری و خاتمه دادن به خشونت بر علیه زنان و دختران پرداختند. موضوع جلسه این بود: (حقوق بشر به تمامی مردم دنیا تعلق دارد) و این دنیا باید خالی از خشونت زنان و دختران باشد. آنها مشترکاً معتقد بودند که صدای قربانیان و نجات یافتگان خشونت را راهنمای تصمیمات و راه خود قرار دهند. در واقع این اهداف و تعهدات مشترک بین المللی آنهاست که یک ساختار و چارچوب مشخص  به تمام بحث و تبادل نظرهای این کمیسیون می دهد. این در حالی است که صدای قربانیان و نجات یافتگان خشونت سر تا سر دنیا و امید و آرزوی زنان و دختران بیشماری که مورد خشونت قرار گرفته اند می توانند یادآور این موضوع باشند که این گردهمایی ها و بحث و پیمان ها نباید در جوهر و کاغذ خلاصه شوند بلکه باید به سمت هدفی بالاتر که ایجاد تغییر و تحول مثبت است سوق گیرند. حرفه من (Aldijana Sisic ) به عنوان یک فعال حقوق بشر، به من این امکان را میدهد که با افرادی ملاقات کنم که چه زندگی و چه حرفه و دانش آنها می تواند به تلاشها و کوشش های من در زمینه پایان دادن به خشونت های علیه زنان و دختران ساختار دهد.

اینها مردمانی هستند که نه تنها از آنها یاد می گیرم بلکه برای من انگیزه ای می شوند که به جلو حرکت کنم، قدمی دیگر بردارم و فعالیت هایم را توسعه بخشم. در میان آنها دو زن خارق العاده به نامهای Enisa از بوسنی و LingyaChea از کامبوج بودند که بدون شک منبع الهام من خواهند بود. افتخار ملاقات با Enisa از آنجا نصیب من شد که ایشان یکی از سخنرانان گردهمایی بودند که توسط کمپین اتحاد در پنجاه و پنجمین جلسه کمیسیون وضعیت زنان در ۲۰۱۱ صورت گرفت. او دعوت شده بود تا داستان خود را به گوش دنیا برساند. در زمان جنگ بوسنی Enisa برای چندین ماه به اردوگاه تجاوز جنسی برده شده بود و توسط سربازان مکرراً مورد تجاوز قرار گرفته بود. از آنجا که Enisa می خواست داستانش را به گوش تمامی مردم جهان برساند، برای پر کردن فیلم مستندی که توسط سازمان ملل تهیه شده و «التیام بخشیدن به زخمهای جنگ» نامیده شد، با شهامت و راسخ به محل آن اردوگاه باز گشت. او اظهار داشت با این که بازگشت به آن محل برای او بسیار تلخ و دردناک بود ولی با این وجود اینکار را کرد تا بتواند فریاد اعتراضی باشد از زبان تمامی زنانی که متحمل این رنج و خشونت ها شده اند و حق و جرأت اعتراض را نیز ندارند.

با LingyaChea 19 ساله را نیز سال گذشته در تشکل جهانی جوانان کمپین اتحاد ملاقات کردم. او یکی از ۴۰ زن و مردی بود که از اقسا نقاط دنیا آمده بودند تا دانش، تجربه، موفقیت ها و چالشهایی را که در مسیر مبارزه با خشونت های علیه زنان و دختران با آن دست و پنجه نرم می کردند را به اشتراک بگذارند.

داستان شخصی  LingyaChea، عزم و شهامت وی برای ساختن آینده ای امن تر برای زنان جوان کامبوج، همه حضار آن گردهمایی را تحت تأثیر قرار داد.

 پدر من یک قمار باز بود و نمی دانم که در چه موردی با وی صحبت کردند که او به من گفت که به تایلند بروم و با آن دو مرد کار کنم. نمی توانستم مخالفت کنم. به من گفت که هر کاری می گوید انجام دهم. به جز دنبال کردن آنها نمی دانستم چه کار کنم. چاره ای نداشتم و در نهایت با آن دو مرد به تایلند رفتم. اما زمانی که به آنجا رسیدم، آن نه تنها کاری را که وعده داده بودند به من ندادند بلکه مرا به فاحشه خانه ای فروختند زمانی که ۱۰ سال بیشتر نداشتم.

خشونت علیه زنان و دختران امری انتزاعی نیست، بلکه شخصی و محرمانه است. فرقی نمی کند که زمان جنگ است یا صلح، در هر حال زنان و دختران به سادگی در معرض این خشونت ها هستند و تنها به این دلیل که از جنس مؤنثند.

روزانه هزاران زن در معرض تجاوزهای جنسی و ضرب و شتم قرار می گیرند و به قتل می رسند. داستان ها ی Enisa و LingyaChea نمونه های بارزی از میلیونها مورد خشونت های شدید و مشابهی هستند که پنهان و خاموشند اما متداول.

مدیر کمپین اتحاد سازمان ملل متحد در انتها گفت: پس، بله، امیدواریم.

ترجمه: ویدا بالیخانی

                                                                                                            Source :  http://endviolence.un.org/UNiTE-a-promise-is-a-promise.shtml Leave a reply

Your email address will not be published.