صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خدمات سلامت مادر و ک...
آبان
۷
۱۳۹۲
خدمات سلامت مادر و کودک باید در یک بسته کامل لحاظ شود
آبان ۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

80880130-5082793

عکس: ایرنا

وزارت بهداشت برای هیچ خانواده ای تعداد فرزند تعیین نمی کند زیرا همان اندازه که افزایش جمعیت مهم است داشتن فرزند سالم و تربیت و تحویل فرزندی که مشکلات بهداشتی و درمانی نداشته باشد نیز مهم است.

 دکتر محمداسماعیل مطلق مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به همه جوانان توصیه می کنیم که در قدم اول ازدواج کرده و پس از ازدواج نیز فرزند داشته باشند و از تک فرزندی هم دوری کنند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت در عین حال تشکیل خانواده و فرزندآوری را مستلزم اجرای سیاست های مهم دیگری توسط دستگاه های مسئول دانست و گفت: تشکیل خانواده مجموعه ای از سیاست ها شامل ارتقای سطح اقتصادی، ایجاد اشتغال، مسکن دار شدن خانواده ها و نظایر این برنامه ها را می طلبد و نیازمند همکاری همه دستگاه ها است که در این بین وزارت بهداشت متولی ارایه خدمات سلامتی خانواده هاست.

 به گزارش روز سه شنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، دکتر ˈمحمداسماعیل مطلقˈ با اشاره به تصویب قوانین جدید جمعیتی کشور در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن در آینده نزدیک، گفت: به زودی قوانین جمعیت و تعالی خانواده در مجلس به تصویب رسیده و ابلاغ می شود.

وی افزود: با توجه به این موضوع و نظر مقام معظم رهبری که تزریق نشاط و امید به جامعه بر اساس افزایش جمعیت جوان جامعه است، وزارت بهداشت در جهت تحقق این خواسته ها حرکت خواهد کرد.

مطلق اظهار داشت: باید کاری کنیم که کشور در آینده خانواده های شاداب، سالم و کیفی داشته باشد و در این جهت به همه جوانان تویه می کنیم که در قدم اول ازدواج کنند و بعد از ازدواج نیز فرزند داشته باشند و از تک فرزندی نیز دوری کنند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت افزود: خانواده هایی نیز که این توانایی را در خود می بینند که فرزندان بیشتری داشته باشند به هر میزان که توانایی دارند به این اقدام مبادرت کنند.

مطلق تصریح کرد وزارت بهداشت برای هیچ خانواده ای تعداد فرزند تعیین نمی کند زیرا همان اندازه که افزایش جمعیت مهم است داشتن فرزند سالم و تربیت و تحویل فرزندی که مشکلات بهداشتی و درمانی نداشته باشد نیز مهم است.

وزارت بهداشت در بحث جمعیت مطیع منویات مقام معظم رهبری است

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت تاکید کرد: وزارت بهداشت در بحث جمعیت مطیع منویات رهبری و مجری قانون است.

مطلق افزود:سیاست های تعیین میزان جمعیت کشور، افزایش یا کاهش آن به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست و سیاستگذاری در این خصوص توسط مقام معظم رهبری، حاکمیت و مجلس صورت می گیرد.

وی با اشاره به افزایش جمعیت سالمند در کشور، ادامه داد: با روند کنونی نرخ رشد جمعیت افزایش افراد میانسال و سالمند در کشور طی سال های آینده احساس خطر می شود.

سلامت خانواده شامل یک بسته کامل خدمتی است

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفت: ارایه خدمات سلامت مادر و کودک باید در یک بسته کامل لحاظ شود؛ این دفتر متولی آموزش سلامت خانواده هاست و در جهت رسیدن به سیاست های جدید جمعیتی دانش سلامت مردم را تامین خواهد کرد.

مطلق اضافه کرد: از نظر ما افزایش جمعیت نباید موجب افزایش مرگ و میر مادران باردار شود بنابراین در کنار توجه به افزایش جمعیت و افزایش جوانان جامعه، انجام مداخلات بهداشتی و درمانی برای کاهش مرگ و میر ضروری است.

وی اظهار داشت: در اداره جوانان و میانسالان وزارت بهداشت سیاست ها، برنامه ها و آموزش ها به شکلی تنظیم شده است که تشویق به ازدواج، کاهش سن ازدواج، تشویق به فرزندآوری، دوری از تک فرزندی، تعالی و تحکیم بنیان خانواده و سلامت خانواده دنبال می شود.

مظلق با یادآوری خدمات اداره مادران گفت: فراهم سازی سیاست و شرایط انجام زایمان بهتر، آسان و با حضور همراه مادر در یک مکان امن و دلخواه در دست اقدام است تا موجب شود مادران باردار با تجربه کردن یک زایمان خوشایند بازهم حاضر به انجام زایمان شوند.

توجه وزارت بهداشت به افزایش آگاهانه و مسوولانه جمعیت

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت از مردم و رسانه ها خواست به شایعه پراکنی هایی مبنی بر اینکه وزارت بهداشت مخالف سیاست های جدید جمعیتی است توجه نکنند و گفت: بازنگری در تمام آموزش ها و خدمات مربوط به باروری سالم در تمامی سطوح متناسب با سیاست های کلان افزایش جمعیت، تهیه و تدوین و ارتقای خدمات قبل، حین و پس از ازدواج به منظور تحکیم بنیان خانواده بخش دیگری از برنامه های جمعیتی وزارت بهداشت است.

مطلق، اجرای برنامه تنظیم خانواده را برنامه ای برای تقویت سلامت خانواده و نه کاهش جمعیت اعلام کرد و گفت: طبق احادیث و نص قرآن کریم تمام مادران باید به نوزاد خود دو سال شیر بدهند چون شیر دادن مادر باعث ارتقای سلامت مادر و کودک و همسر در ابعاد جسمی، روحی، روانی و معنوی می شود.

وی ادامه داد: بنابراین وزارت بهداشت باید مراقبت کند که فاصله زمانی بین دو حاملگی رعایت شده و زایمان های ناخواسته و پی در پی به این امر مقدس لطمه وارد نکند.

مطلق در پایان بار دیگر عمل به فرمایشات رهبری و قوانین در خصوص سیاست های جمعیتی کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: امیدواریم با انجام این اقدامات در آینده شاهد تغییر هرم سنی جمعیت کشور و افزایش جمعیت جوان کشور باشیم.

منبع: http://goo.gl/lfjFGALeave a reply

Your email address will not be published.