صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  دخالت خانواده ها همچ...
آبان
۶
۱۳۹۲
دخالت خانواده ها همچنان متهم ردیف اول طلاق
آبان ۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

images (1)

عکس: ssaa.ir

معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری امروز خود، آخرین آمار ثبت وقایع حیاتی ازدواج و طلاق را اعلام کرد.

بنا به اعلام تویسرکانی، جداول آماری پایین در نیمه اول سال ۹۲، بیانگر، تعداد وقایع ازدواج و طلاق در کشور است.

جدول آماری ازدواج و طلاق ۶ ماهه اول سال ۹۲ از زبان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

تعداد ازدواج

تغییرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته

تعداد طلاق

تغییرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته

۳۹۵ هزارو ۶۲۶ مورد

۵ درصد کاهش

۷۶ هزار و ۶۴۴ مورد

۷ درصد افزایش

 وی همچنین آمار ثبت ازدواج موقت را اینطور اعلام کرد: “در شش ماهه اول سال ۹۲، تعداد ۱۴۶ ازدواج موقت ثبت شده است که ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش داشته است.”

تویسرکانی علل به وجود آمدن طلاق را نیز اینطور توصیف کرد:

جدول آماری علل اعلام شده طلاق در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۲

ردیف

علت

درصد اعلام شده

۱

دخالت خانواده ها

۱۵ درصد و ۴ دهم

۲

عدم تحقق شرط ضمن عقد

۱۴ درصد و ۸ دهم

۳

ترک زندگی توسط یکی از زوجین

۷ درصد و ۷ دهم

۴

اعتیاد

۶ و نیم درصد

۷

استنکاف شوهر از دادن نفقه

۴ درصد و یک دهم

۶

فقر مالی به صورت مشخص

۴ درصد

۷

ضرب و شتم و سوءرفتار

۳ درصد و ۲ دهم

۸

اختلالات روانی

۱درصد و ۳ دهم

۹

محکومیت یکی از زوجین به حبس بیش از ۵ سال

یک درصد

۱۰

سایر عوامل

 آمار تخلفات را نداریم

تویسرکانی در این نشست در پاسخ به خبرآنلاین درباره آمار تخلفات کشف شده شش ماهه ابتدای سال ۹۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت چنین آماری را در اختیار ندارد.

 معاون رئیس قوه قضاییه در توضیح این موضوع اعلام کرد: ” آمار تخلفات انجام شده در سازمان ثبت موجود نیست و چون این تخلفات در هیاتهای رسیدگی و محاکم مورد بررسی است هنوز ما برای آن، آماری موجود نداریم.”

تویسرکانی همچنین میزان وصول مطالبات معوق بانکها از طریق سازمان ثبت را در نیمه ابتدای سال ۹۲، ۱۵ هزار و ۲۶۵ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۵ درصد رشد داشته است.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود اظهار کرد این سازمان در نیمه اول سال جاری، یکهزار و ۶۵۶ نفر را به علت بدهکاری مالی، ممنوع الخروج کرده است که ۶۱۸ نفر از این تعداد، با پرداخت بدهی، رفع ممنوع الخروجی خود را گرفته اند.

نتایج ثبت الکترونیک

با وجودی که در ابتدای راه اندازی سیستم ثبت آنی و الکترونیک اسناد مالی، دفترخانه ها، اعتراضات زیادی درباره کندی پایانه الکترونیک و سایت مربوطه داشتند، ولی اکنون تویسرکانی می گوید از ۲۶ شهریورماه تاکنون یک میلیون و ۶۵۰ هزار و ۲۰۸ سند در سیتسم ثبت به صورت الکترونیکی به ثبت رسیده که هر دفترخانه در سطح کشور به طور متوسط موفق به ثبت ۲۰۷ سند الکترونیک شده است ولی این میزان در تهران ۱۸۵ سند برای هر دفتر خانه بوده است. همچنین از این میزانف ۲ هزار و ۶۱۴ سند یکی از اطراف سند، تبعه خارجه بوده اند. معاون رئیس قوه قضاییه همچنین گفت: “از مجموع اسناد الکترونیک ۳۰۴ هزار و ۷۰۴ سند یکی از اطراف سند، یک شخصیت حقوقی (شرکت یا نهاد) بوده است.”

سایر عملکردهای سازمان ثبت

به گفته رئیس سازمان ثبت اسناد و املاکف گزارش عملکرد این سازمان نشان می دهد در نیمه اول سال ۹۲، ۱۷ میلیون و ۶۴۱ هزار و ۵۰۷ خدمت به مردم ارائه شده که از مجموعه این خدمات ۳۴ درصد که معادل ۵ میلیون و ۹۴۳ هزار و ۲۵۱ خدمت بود را به مردم به صورت مدرن ارائه شده است.

تویسرکانی همچنین گفت در این سازمان در ۶ ماهه اول، یک میلون و ۲۴۱ هزار و ۴۰۰ سند مالکیت برای مردم صادر شده است که در مقایسه با شش ماهه اول سال ۹۱، ۲۶ درصد رشد داشته است. در این شش ماهه، شرکتهای تجاری ثبت شده در سازمان، ۲۷ هزار و ۹۰۰ شرکت بوده که در مقایسه با ۶ ماهه اول سال ۹۱، ۷ درصد رشد داشته. شرکتهای تعاونی ثبت شده، ۴ هزار و ۶۹۵ شرکت بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۲۸ درصد کاهش داشته.

وی افزود: موسسات غیرتجاری ثبت شده در نیمه اول سال ۹۲، تعداد ۴ هزار و ۴۷۱ موسسه در سراسر کشور بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۱۳ درصد رشد داشته است. تغییرات در شرکتهای تجاری که باید از لحاظ قانونی به ثبت برسد، در نیمه اول ۹۲، ۱۰۷ هزار و ۸۹۴ مورد ثبت تغییرات شرکتهای تجاری بوده. تعداد شرکتهای تجاری منحل شده در نیمه اول امسال، ۳ هزار و ۵۲۲ شرکت بوده است که ۳۴ درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته ایم.  شرکتهای تعاونی منحله، ۴۱۷ مورد بوده که ۱۸ درصد کاهش داشته. اختراعات ثبت شده در نیمه اول سال ۹۲، یکهزار و ۵۵۲ اختراع بوده که در مقایسه با نیمه اول سل ۹۱، ۳۶ درصد کاهش داشته. علایم تجاری ثبت شده در این مدت، ۳هزار و ۴۵۴ مورد بوده که ۳۶ درصد کاهش داشته است. همچنین در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۲، یکهزار و ۴۰۲ علامت تجاری، ثبت بین المللی شده است.

منبع: http://www.khabaronline.ir/detail/319475/society/familyLeave a reply

Your email address will not be published.