صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مجمع جهانی اقتصاد از...
آبان
۳
۱۳۹۲
مجمع جهانی اقتصاد از کاهش فاصله زنان و مردان در عرصه اجتماعی خبرداد
آبان ۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

images

طرح: انعکاس

مجمع جهانی اقتصاد روز جمعه گزارشی را درباره فاصله زنان و مردان در سطح جهان منتشر کرد که نشان می دهد این فاصله در سال ۲۰۱۳ در عرصه اجتماعی به سبب مشارکت بالای زنان در سیاست کاهش یافته است.

براساس این گزارش ، کاهش فاصله بین زنان و مردان از نظر مشارکت در حیات سیاسی در سال ۲۰۱۳ به ۲۱ درصد رسیده است. این میزان در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۹ درصد بود.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد می افزاید، علاوه بر این ۸۶ کشور امسال موفق شدند فاصله بین زن و مرد را کاهش دهند و اوضاع زنان را بهبود بخشند.

کارشناسان مجمع جهانی اقتصاد اعلام کردند« گزارش ۲۰۱۳ می افزاید که ۸۶ کشور از مجموع ۱۳۳ کشور توانستند فاصله بین سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ را جبران کنند.»

مجمع جهانی اقتصاد این گزارش را از هشت سال پیش منتشر کرده است. برای گزارش سال ۲۰۱۳ ، ۱۳۶کشور اطلاعاتی در خصوص توانایی خود برای کاهش فاصله های بین زنان و مردان درچهار بخش بهداشت ، آموزش ، مشارکت در حیات سیاسی و برابری اقتصادی ارائه کرده اند.

ایسلند در سال ۲۰۱۳ در صدر این طبقه بندی قرار دارد.

چهار کشور بالای فهرست که همه از کشورهای شمال اروپا هستند رده های خود را حفظ کرده اند. این کشورها ایسلند، فنلاند، نروژ و سوئد هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، ایسلند نخستین کشور این طبقه بندی از پنج سال پیش است و موفق شده است ۸۰ درصد فاصله بین زنان و مردان را کاهش دهد. برای نخستین بار، فیلیپین توانست رده پنجم ( ردیف هشتم در سال ۲۰۱۲) را به دست آورد.

در پایین این رده بندی نیز کشورهای چاد ( ۱۳۴)، پاکستان( ۱۳۵) و یمن ( ۱۳۶ ) قرار دارد.

منبع: http://www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=2126023Leave a reply

Your email address will not be published.