صفحه اصلی  »  تجربه ها و خاطره ها  »  درصد قربانیان خشونت ...
مرداد
۱۹
۱۳۹۴
درصد قربانیان خشونت خانگی در چین زنان هستند۹۰
مرداد ۱۹ ۱۳۹۴
تجربه ها و خاطره ها
۰
image_pdfimage_print

خانه امن- خشونت خانگی بر علیه زنان درچین و همچنین در سایر نقاط جهان به رسمیت شناخته نشده و در مورد آن گزارشی ارائه نشده است .

بر اساس تحقیقی که توسط “فدراسیون تمام زنان چین ” یا CWF  انجام شده است، از هر سه زن یک تن از آنان قربانی خشونت خانگی می شود. با وجود نرخ بالای وقوع خشونت خانگی، چین در حال حاضر هیچ قانون ملی که به طور مستقیم و جامع که این جرم را مورد بررسی قرار دهد ندارد.

همه تحت تاثیر قرار می گیرند

حدود ۹۰% قربانیان خشونت خانگی در چین زنان هستند. اگرچه اکثر این قربانیان از مناطق روستایی زندگی می کنند، خشونت خانگی به هیچ وجه جرمی که منشاء آن فقر باشد نیست. خانواده ها از هر پیشینه قومی ، جمعیتی و قشر اجتماعی از خشونت خانگی رنج می برند، به طوریکه این امر به طور سنتی بخش پذیرفته شده ای از زندگی زناشویی تلقی می گردد.

مورد اخیر Dong Shan Shan نشان می دهد که  خشونت خانگی همیشه و همه جا می تواند وجود داشته باشد. Dong   یک مقیم ۲۶ ساله شهر  Beijing بود و شوهرش وضع مالی خوبی داشت و آنها یک  اتومبیل BMW داشتند. شوهرش او را مرتبا و در چندین نوبت کتک می زد. علی رغم گزارش خشونت های شوهرش به پلیس درهشت مورد جداگانه، مورد دانگ برای مسئولین در اولویت قرار نگرفت. در ۱۹ اکتبر ۲۰۰۹ Dong  از عفونت اعضای داخلی بدنش بدلیل متحمل شدن ضربات شدید فیزیک درگذشت.

مجازات های سبکی که به وسیله اکام دادگاه های پایتخت صادر می شوند، نشان می دهد که دو مانع اصلی متوجه مبارزه با خشونت خانگی در چین امروز است:

اولا”طرز فکر متداولی است مبنی بر اینکه خشونت خانگی یک مسئله خصوصی است که قانون باید به نرمی با آن برخورد کند و دوما” این که این وضعیت به خاطر کمبود قوانین مرتبط با خشونت خانگی است که به این نوع خشونت ها شدت می بخشد.

غالب مردم نگرشی منفعل نسبت به گزارش موارد مشکوک خشونت خانگی به پلیس دارند. آنان تصور می کنند که هر چیزی که در خانه یک فرد اتفاق می افتد باید درهمان خانه محفوظ بماند و مردم، که شامل همسایگان و مجریان قانون نیزمی شوند، نباید مداخله کنند. گزارش همسایه ای که زنش را کتک میزند یک تابو یا یک عمل اخلاقی ممنوع محسوب می شود .

وضع قوانین

خشونت خانگی مسئله ای است که باید یک دغدغه ملی محسوب شود. این اساسی ترین اصل حقوق بشر برای اشخاص است که مانع در معرض خشونت و سوء استفاده قرار گرفتن افراد است و دولت باید مسئولیت حفاظت از شهروندان چینی درمورد خشونت خانگی را بر عهده بگیرد. چیزی که در خانه اتفاق می افتد به صورت بالقوه باعث تغییرات ملی می شود .

همانطور که Jiang Yue’e مدیر کل بخش حقوقیACWF”فدراسیون تمام زنان چین “به روزنامه China Daily گفت : ” خشونت زناشویی به معضلی برای تهدید ثبات اجتماعی تبدیل شده است. این یکی از دلایل اصلی است که به طلاق و جرم و جنایت منجر می شود”.

هر چند قوانین چین به طور غیر مستقیم ، مانند بندهایی از قانون که درباره قوانین ازدواج و حقوق زنان است، باعث جلوگیری از خشونت خانگی می شود. به هر حال تعریف قانونی دقیقی از خشونت خانگی و چارچوب قانونی مشخصی  که به طور مستقیم خشونت خانگی را درسطح ملی مورد بررسی قرار دهد وجود ندارد .

حدود ۲۵ استان که خواستارپیشرفت هستند چارچوب قانونی خود را برای مقابله با خشونت خانگی ارائه دادند. به ویژه در Hebei ، Hunan و Liaoning ، برای پرونده هایی که زنان در کمال نا امیدی مجبور به کشتن شوهران خشونت گر خود می شوند، دادگاه های استانی، مجازات سبک تری که معمولاً بین ۵-۱۰ سال زندان است را در نظر می گیرند .

اما به طور کلی در چین، دخالت در پرونده های خشونت خانگی مسئله ای دشوار محسوب می شود. پیشنهادی توسط  ACWF “فدراسیون تمام زنان چین ”  و اعضای آن  CPPCC ” کنفرانس سیاستی مشورتی چین ” برای وضع یک سری قوانین ضد خشونت خانگی ملی در ماه مارچ سال ۲۰۱۰ ارائه شد.

 خط مشی ما

بواسطه مبارزه انتخاباتی رسانه ای چند لایه ما ، ما این پیغام را به مردم رساندیم که خشونت خانگی یک مساله خصوصی و شخصی نیست و یک جرم محسوب می شود . خشونت فیزیکی نباید در یک رابطه  پذیرفته شده باشد و اگر از خشونت قرار داشتن فردی اطلاع داریم باید مداخله کنیم.

ترجمه: شبنم صبا

منبع: http://half-the-sky.org/en/domestic-violence/Leave a reply

Your email address will not be published.