مسئولیت‌پذیر نبودن زوجین یکی از دلایل دوستی‌های پس از طلاق


75-75

 عکس: ایسنا

در طلاق رجعی امکان بازگشت همسر و تشکیل مجدد زندگی متشترک پس از جاری شدن صیغه طلاق وجود دارد، اما در طلاق قطعی این امر امکان‌پذیر نیست و زندگی کردن زن و شوهر پس از طلاق زیر یک سقف، آسیب‌هایی را به همراه دارد.  در دین اسلام پرهیز از روابط دختر و پسر پیش از محرم شدن، دلایل بسیار زیادی دارد؛ چرا که در دوران دوستی، احساسات برعقل غلبه دارد و این نوع روابط موجب شناخت دختر وپسراز یکدیگر پیش از ازدواج نمی‌شود.

زهره سادات لاجوردی مدیر سیاسی- فرهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه در دوستی‌های پیش از ازدواج اولویت‌هایی مانند هم کفو بودن کمرنگ می‌شود، اظهار کرد: دراین شرایط دختر و پسر چشمشان را بر مسائل زیادی که در زندگی آینده ممکن است اتفاق بیفتد، می‌بندند و تنها بر اساس احساسات خود تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی اظهار کرد: سنخیت خانواده‌ها و تناسب فرهنگی آنان از جمله موضوعاتی است که برای ازدواج باید به آن توجه کرد، اما آشنایی و دوستی پیش از ازدواج راه را بر عقل و منطق می‌بندد و همین امر موجب می‌شود ازدواج‌های انجام شده بر مبنای دوستی دختر و پسر معمولا پایدار نباشد.

مدیر سیاسی – فرهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: با توجه به اینکه احکام دین اسلام بر اساس مصالح انسان‌ها وضع شده است، ارتباط نداشتن دختر و پسر پیش از ازدواج به نفع آنان است و پایبندی به این موضوع موجب پیشگیری از وقوع بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

لاجوردی درباره روابط دوستی برخی زوجین پس از طلاق، اظهار کرد: برخی از افراد که چندان به احکام دینی توجه ندارند، با تقلید از سبک زندگی غربی، چنین روابطی را برقرار می‌کنند و دچار مشکلاتی می‌شوند این در حالیست که باید به بحث محرم و نامحرم پیش از ازدواج و پس از طلاق توجه شود.

وی افزود: در طلاق رجعی امکان بازگشت همسر و تشکیل مجدد زندگی متشترک پس از جاری شدن صیغه طلاق وجود دارد، اما در طلاق قطعی این امر امکان‌پذیر نیست و زندگی کردن زن و شوهر پس از طلاق زیر یک سقف، آسیب‌هایی را به همراه دارد.

مدیرسیاسی- فرهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه مسئولیت‌پذیر نبودن زوجین یکی از دلایل دوستی‌های پس از طلاق است، اظهارکرد: این گونه افراد تلاش می‌کنند با طلاق گرفتن مسئولیتی در قبال همسر خود نداشته باشند و تنها زیر یک سقف زندگی کنند.

وی با تاکید بر ضرورت آموزش دختران و پسران درباره روش‌های همسرداری و تحکیم بنیان خانواده، گفت: خانواده‌ها نقش بسیار موثری در انتقال این گونه آموزه‌ها به فرزندان خود دارند و نباید از زیر این کار شانه خالی کنند. آنان باید به فرزندان خود اصول زندگی و مسئولیت‌پذیری را بیاموزند؛ البته معاونت امور زنان و خانواده نیز دوره‌هایی را مانند طرح رحمت برگزار کرده و در این زمینه به زوجین جوان آموزش‌های لازم داده شده است.

لاجوردی در پایان با اشاره به دسترسی افراد به فضای مجازی، اظهار کرد: از طریق رسانه‌های فعال در فضای مجازی نیز می‌توان به جوانان آموزش‌های لازم را داد تا همسران خود را بر اساس ملاک‌های صحیح انتخاب کنند و زندگی صمیمانه‌ای داشته باشند.

منبع: http://goo.gl/21BWhL