صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  یونیسف 60 میلیون یور...
مهر
۳۰
۱۳۹۲
یونیسف ۶۰ میلیون یورو برای سلامت کودکان هندی تخصیص داد
مهر ۳۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

6861299531_ba997210ef

عکس:   Paulichrome

اکنون بالغ بر ۸۰ میلیون کودک که در سن رفتن به مدرسه و برخورداری از آموزش و پرورش قرار دارند، از این حق محروم بوده و در خارج از مدارس بسر می‌برند. همچنین معضل کار کودکان در کشور هند به عنوان یکی از معضلات حقوق بشری کودکان قلمداد می‌شود.

میلیون‌ها کودک در کشور هند از تخصیص بودجه ۶۰ میلیون یورویی یونیسف در زمینه سلامت بهره‌مند می‌شوند.

این تخصیص بودجه به صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) این امکان را می‌دهد که میلیون‌ها زن و کودک آسیب‌پذیر را تحت پوشش برنامه‌های آموزشی و سلامت خود قرار دهند. در این برنامه پنج میلیون نوزاد و مادر که در مناطق حاشیه‌ای شهرها زندگی می‌کنند و از وضعیت نامساعد زندگی رنج می‌برند، می‌توانند از خدمات مربوط به سلامت، بهداشت و آموزش بهره‌مند شوند و از این طریق میزان مرگ و میر مادران و نوزادان کاهش می‌یابد. دستیابی کودکان به آموزش برابر و امکانات آموزشی مقتضی، از دیگر برنامه‌های یونیسف است.

کشور هند در زمینه مرگ و میر مادران و نوزادان به عنوان یکی از کشورهای مطرح بوده، که بالغ بر ۲۰ درصد کل مرگ و میر نوزادان در سراسر جهان را به خود اختصاص می‌دهد و ۳۸ درصد از کودکانی که از سوءتغذیه در سراسر جهان رنج می‌برند در این کشور بسر می‌برند.

فقدان دسترسی به آب و تغذیه سالم و کافی، واکسیناسیون و خدمات بهداشت و درمان، از جمله مهم‌ترین دلایل این امر است. اکنون بالغ بر ۸۰ میلیون کودک که در سن رفتن به مدرسه و برخورداری از آموزش و پرورش قرار دارند، از این حق محروم بوده و در خارج از مدارس بسر می‌برند. همچنین معضل کار کودکان در کشور هند به عنوان یکی از معضلات حقوق بشری کودکان قلمداد می‌شود.

یکی از نکات حائز اهمیت در رابطه با اقدامات ملل متحد و آژانس‌های تخصصی آن از جمله یونیسف، این است که اساساً این نهادها عمده توجه خود را معطوف به وضعیت موجود، فارغ از ریشه‌ها و علل و عوامل آن می‌کنند. بطور نمونه، این نهادها باید تهمید جدی جهت مقابله با آثار و تبعات منفی ناشی از برخی تصمیمات و اقدامات نهادهای ملل متحد اتخاذ نمایند، از جمله می‌توان به قطعنامه‌های شورای امنیت که ناظر بر تحریم‌های ضدحقوق بشری کشورهاست و اقداماتی نظیر اقدامات آمریکا و رژیم اشغالگر اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی، اشاره نمود. بنا به گزارشات نهادهای بین‌المللی وضعیت غذا و دارو در مناطقی از سرزمین‌های اشغالی خصوصاً نوار غزه و کشور سوریه بسیار بحرانی است و این امر قطعاً از موارد نقض حقوق کودکان و زنان در این مناطق قلمداد می‌گردد که باید با آن مقابله شود.

منبع: http://goo.gl/SScxyJLeave a reply

Your email address will not be published.