صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  30 میلیون نفر از مرد...
مهر
۲۹
۱۳۹۲
۳۰ میلیون نفر از مردم جهان در شرایط بردگی زندگی می کنند
مهر ۲۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

4088534277_56179364ed_n

عکس:  Ben Sutherland

اگرچه در قوانین امروزی قاچاق انسان به عنوان بردگی مدرن شناخته می‌شود و این قوانین به شدت با این جرم مبارزه می‌کنند، هنوز افراد زیادی در دنیا وجود دارند که به نوعی به بردگی گرفته می‌شوند یا در شرایطی شبیه بردگی زندگی می‌کنند.

به نقل از شفقنا، یک موسسه تحقیقاتی و حامی حقوق بشر در گزارش جدید خود اعلام کرد: در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون انسان در دنیا وجود دارند که در شرایط بردگی زندگی می‌کنند که کشورهای آفریقایی موریتانی و هائیتی و همچنین پاکستان و هند در مقایسه با جمعیتشان بیشترین میزان برده را در جهان به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش و همانگونه که در قوانین بین‌المللی آمده است، بردگی به موارد مختلفی چون کار اجباری، قاچاق انسان، خرید و فروش و بهره‌کشی از کودکان، بهره‌کشی جنسی و ازدواج اجباری اطلاق می‌شود.

موسسه مسیر آزاد (WFF) مستقر در استرالیا در گزارش خود آورده است که چیزی نزدیک به نیمی از این ۳۰ میلیون نفر در هند زندگی می‌کنند. بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر در این کشور در شرایط بردگی هستند که حدود ۱۰ درصد از جمعیت هند را تشکیل می‌دهند.

در این گزارش چین به عنوان دومین کشوری که دارای جمعیت زیادی برده است شناخته می‌شود. در این کشور حدود سه میلیون نفر در شرایط بردگی بسر می‌برند.

موسسه مسیر آزاد در ادامه اعلام کرد: قاچاق انسان، کار اجباری، بردگی یا شرایطی شبیه به بردگی، نام آن هرچه باشد موجب سلب آزادی قربانیان شده و آن‌ها اغلب از سوی کارفرماهایشان مورد سوء‌استفاده‌های فیزیکی یا جنسی قرار می‌گیرند.

این موسسه در گزارش خود ۱۶۲ کشور را مورد بررسی قرار داده که انگلیس، ایرلند و ایسلند در آخرین رده‌های آن قرار دارند. اگرچه این بدان معنی نیست که هیچ برده‌ای در این کشورها وجود ندارد. اکنون تخمین زده می‌شود در انگلیس بین ۴۲۰۰ تا ۴۶۰۰ انسان در شرایط بردگی مدرن زندگی می‌کنند که رقم بالایی بشمار می‌آید.

در ادامه این گزارش آمده است: آمریکا و کانادا از دیگر کشورهایی هستند که از مقصدهای اصلی قربانیان قاچاق انسان بشمار می‌آیند. تمایل کارفرماها برای استخدام نیروی کار ارزان یکی از دلایل وجود این شرایط در کشورهای مذکور است.

شبکه خبری ان بی سی نیوز با انتشار این گزارش یادآور شد که در بسیاری از کشورهای غرب آفریقا و جنوب آسیا انسان‌های زیادی به طور موروثی به عنوان برده متولد می‌شوند.

همچنین در جایی دیگر شبکه سی ان ان طی گزارشی اعلام کرد: ارتیره، سومالی، جمهوری دموکراتیک کنگو، میانمار، سودان، افغانستان، پاکستان، زیمباوه و یمن کشورهایی هستند که در آن‌ها کار کودکان بیش از هر نقطه دیگری دیده می‌شود.

در کشورهایی که دچار فقر فراوان هستند و به درآمد کودکان نیاز دارند کودکان بیش از نقاط دیگر دنیا به کار گرفته می‌شوند. کودکان حتی به برخی از این کشورها قاچاق می‌شوند تا مورد سوءاستفاده‌های جسمی و جنسی قرار گیرند. متاسفانه در کشورهای ثروتمندی چون برزیل، روسیه، هند و چین نیز به‌دلیل ضعف در اجرای قوانین مبارزه با کار کودکان باز هم این موارد به وفور به چشم می‌خورد.

در این گزارش آمده است: بر اساس آمارهای غیررسمی حدود ۱۰۰ هزار کودک در چین در بخش تولید و صنعت مشغول به کار هستند.

 آمارهای سازمان کار جهانی (ILO)، نشان می‌دهد قاچاق انسان یکی از تجارت‌های پرسود دنیاست و سالانه چندین میلیارد دلار درآمد برای قاچاقچیان به همراه دارد. گزارش این سازمان در سال ۲۰۰۵ نشان می‌داد تجارت جنسی در سطح جهانی سالانه ۳۲ میلیارد دلار درآمد دارد. بر اساس آمارهای سازمان ملل حدود یک سوم از قربانیان قاچاق انسان را کودکان تشکیل می‌دهند.

 این در حالی است که کشورهای جهان موظفند بر اساس قوانین بین‌المللی با این مشکل جهانی مبارزه و از قربانین حمایت کنند.

 جوی ایزیلو گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص قاچاق انسان معتقد است که قاچاق انسان نقض جدی حقوق بشر است که خود منجر به آزار و اذیت‌های دیگر می‌شود.

 وی به همراه چند تن دیگر از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از جامعه جهانی خواست تا برای مبارزه با قاچاق انسان با یکدیگر متحد شوند و برای حمایت از قربانیان و بهبود جراحات ایجاد شده در آن‌ها تلاش بیشتری از خود نشان دهند.

منبع: http://goo.gl/JINePZLeave a reply

Your email address will not be published.