صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  فراخوان بان‌کی‌مون ب...
مهر
۱۷
۱۳۹۲
فراخوان بان‌کی‌مون برای سرمایه‌گذاری در آموزش دختران
مهر ۱۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

mepanorama-11

عکس: ایسنا

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی دختربچه‌ها (۱۱ اکتبر ۲۰۱۳ برابر با ۱۹ مهرماه) ضمن اشاره به این واقعیت که توانمندسازی دختران از ضروریات در پیشرفت تمامی خانواده بشری است خواستار سرمایه‌گذاری بر آموزش شد تا دختران بتوانند رشد شخصی خود را ارتقا دهند.

  متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

 توانمندسازی دختران، حصول اطمینان از حقوق بشر آنان و پرداختن به تبعیض و خشونتی که با آن روبرو هستند از ضروریات در پیشرفت تمامی خانواده بشری است. یکی از بهترین راه‌ها در دستیابی به همه این اهداف ارائه آموزش به دختران است به گونه‌ای که سزاوار آن هستند.

در عین حال دختران بسیاری در خیلی از کشورها به دلیل جنسیتشان عقب نگه داشته می‌شوند. آنانی که مادرشان نیز از تحصیل محروم بوده، آنان که در جامعه‌ای فقیر زندگی می‌کنند، یا آنان که معلولیتی دارند ناگزیرند شیب حتی تندتری را بپیمایند. در بین دخترانی که توفیق مدرسه رفتن دارند، بسیاری با تبعیض و خشونت روبرو می‌شوند.

اینجانب ابتکار «آموزش جهانی در نخستین گام» را معرفی کردم تا پیشرفت در فرستادن همه کودکان به مدرسه به ویژه دختران را تسریع کنم. ما در نظر داریم بیش از خواندن و حساب کردن آموزش دهیم؛ ما می‌کوشیم بر شهروندن جهانی بیافزاییم که می‌توانند در برابر چالش‌های پیچیده قرن ۲۱ به پا خیزند.

برای دستیابی به نتایج معنادار، نیازمند راه‌حل‌های تازه برای چالش‌های آموزش دختران هستیم و باید نظرات جوانان را مورد ملاحظه قرار دهیم.

من از دختران سراسر جهان که در مشاوره به منظور اعلامیه‌ای تازه برای دختران شرکت داشتند، مطالبی شنیده‌ام. مصمم هستم یقین حاصل شود «آموزش جهانی در نخستین گام» تمامی شرکاء را در پاسخ به ندای قدرتمند آنان برای توانمندسازی بسیج خواهد کرد.

فراتر از این، نهضت ما برای دستیابی به آرمان‌های توسعه هزاره تا ۲۰۱۵ و شکل دادن به تصویری فرای آن تاریخ باید به نگرانی‌ها و استعداد نهفته در دختران جهان بپردازد.

در این روز بین‌المللی دختربچه‌ها، اجازه دهید به اتفاق در سرمایه‌گذاری بر آموزش اقدام کنیم تا دختران بتوانند رشد شخصی خود را ارتقا دهند و در آینده مشترکمان شریک باشند.

منبع: http://goo.gl/GK0VvuLeave a reply

Your email address will not be published.