صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  انجمن حقوق بشر سازما...
مهر
۱۶
۱۳۹۲
انجمن حقوق بشر سازمان ملل اولین قطعنامه علیه ازدواج زود هنگام و اجباری کودکان را تصویب کرد
مهر ۱۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
,
image_pdfimage_print

9193844638_ee5f929161

عکس:   UNCTAD

مینا ایمانی

 خانه امن: بیست و چهارمین جلسه انجمن حقوق بشر سازمان ملل در ژنو- سوئیس روز جمعه ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳ به پایان رسید. در این جلسه انجمن حقوق بشر برای اولین بار در تاریخ تأسیس خود  قطعنامه ازدواج زود هنگام و اجباری کودکان را  با ۱۰۷ رأی از کشورهای مختلف به تصویب رساند.

این قطعنامه از آنجا که ازدواج زود هنگام و اجباری کودکان را نوعی تعدی به حقوق بشر اعلام می کند، مورد توجه بسیاری واقع شده است. طی این قطعنامه “پیچیدگی و مشکلات ناشی از ازدواج زود هنگام و اجباری کودکان ایجاب می کند تا دولت ها، قانون گذاران، مقامات قضائی، مجریان قانون، و رهبران سنتی و مذهبی با سعی و تلاش جمعی این مشکل را ریشه یابی کنند”.

همچنین مشخص شده است که ازدواج زود هنگام و اجباری کودکان در تمام مناطق دنیا شایع است و اثر منفی بر حق تحصیل، و حق سلامت که شامل سلامت جسمی و بارداری است می گذارد. این مشکل حق دختران را در داشتن زندگی عاری از خشونت و همچنین سهیم بودن شان در توسعه اجتماعی از آنها سلب می کند.

بحث در مورد این موضوع از عناوین اصلی و اولیه مجمع عمومی سازمان ملل بود که موجب شد کشورهای بسیاری برای کمک به از میان برداشتن ازدواج کودکان متعهد به تخصیص منابع بیشتر شوند. بن کی مون، دبیر کل سازمان ملل بیان داشت، برای اینکه زنان و دختران بتوانند به حق و حقوق برابر برسند، باید جلوی ازدواج کودکان گرفته شود.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/LqFBKT

http://goo.gl/NL8Uz9

http://goo.gl/nSSrTv

 http://goo.gl/mT0b6BLeave a reply

Your email address will not be published.