صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  بلاروس: از هر پنج زن...
مهر
۱۲
۱۳۹۲
بلاروس: از هر پنج زن چهار تن از آنان تحت خشونت خانگی قرار دارند
مهر ۱۲ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

5781350238_331a88e426_b

عکس: UNDP in Europe and Central Asia

نویسنده : Svetlana Burova عضو انجمن زنان جوان مسیحی

خانه امن: اسوتلانا بورووا Svetlana Burova   یکی از مؤسسان “انجمن زنان جوان مسیحی” در بلاروس در سال ۱۹۹۶ است. او حقوقدان و جامعه شناسی است که در بخش جامعه شناسی دانشگاه دولتی بلاروس استادیاری می کند. او متخصص جامعه شناسی ازدواج و خانواده، جامعه شناسی جنسیتی، و متدولوژی و تکنیک های تحقیق اجتماعی وعضو انجمن ملی سیاست های جنسیتی “انجمن وزرا” است. او مدت ۱۰ سال دبیر کل “انجمن زنان جوان مسیحی” بوده و هم اکنون به عنوان معاون “انجمن زنان جوان مسیحی” بلاروس خدمت می کند. او هماهنگ کننده پروژه جلوگیری از خشونت علیه زنان، آموزش های جنسیتی، و رهبری زنان است.

خشونت علیه زنان یکی از مهمترین مسائل اجتماعی در بلاروس است. در این کشور زنان و دختران در معرض انواع مختلف خشونت هستند، که از جمله می توان از خشونت های جسمی، جنسی، روانی، و اقتصادی نام برد. آمار رسمی در خصوص خشونت خانگی بسیار کم و ناقص است. وزارت کشور تنها آمار جرائمی که از حسادت، دعوا و نزاع، و دیگر دلایل معمول روابطخانوادگی حاصل می شود را گرد آوری می کند که نمی تواند انعکاس واقع بینانه ای از شرایط موجود باشد. آمار واقعی بسیار بالاتر است و نمی تواند درک کاملی از وضعیت خشونت خانگی به مخاطب بدهد، حال آنکه تحقیقات در این باره نمای بهتری از این وضع را به ما نشان می دهند.

مشکل اصلی اینجاست که به عقیده عموم، خشونت خانگی به ندرت یک مشکل و یا معضل به حساب می آید. پدیده خشونت اغلب بسیار پیش پا افتاده و بی اهمیت تلقی می گردد و معمولاً برداشتی که از آن می شود، آزار و اذیت های شدید و وحشیانه جسمی و جنسی است. اکثر مواقع خود زنان نیز متوجه تبعیض و خشونتی که به آنها می شود نیستند.

بر اساس تحقیقاتی که انجام داده ایم یک سوم زنان بلاروس حداقل یک بار در طول زندگی شان از جانب شوهر و یا شریک جنسی خود کتک خورده اند و بیش از ۹۰ در صد از زنان از خشونت های روحی – روانی رنج می برند. یک چهارم از دانش آموزان مورد خشونت ها و سوء استفاده های جنسی قرار می گیرند. بیش از ۸۰ درصد از جمعیت بلاروس معتقدند زنی که در زندگی مورد انواع خشونت واقع شده است، از اضطراب و آسیب های روحی – روانی رنج می برد. حدود ۶۰ در صد از آنان معتقدند زنی که در زندگی مورد انواع خشونت قرار گرفته است، سلامت عمومی ضعیفی دارد. بنا بر نظر پاسخ دهندگان به پرسشنامه این تحقیق، یک چهارم از جمعیت گمان دارند که زنان خشونت دیده قادر به بارداری نیستند و مادران بدی برای فرزندان خود هستند. یک پنجم از پاسخگویان نیز معتقدند که آثار منفی خشونت موجب انهدام خانواده ها می شوند. خشونت خانگی موجب کاهش آمار زاد و ولد می شود و اثرات منفی بر روی کودکان و افزایش آمار طلاق دارد. زنان اغلب این نتایج را بیشتر از مردان متوجه می شوند.

“انجمن زنان جوان مسیحی” بلاروس، تحقیق ” خشونت خانگی علیه زنان و استراتژی آنها در زندگی ” را سال ۲۰۱۰ در چارچوب کمپین سالانه “۱۶ روز مبارزه با خشونت علیه زنان” انجام داد. برای این تحقیق، با ۵۱ زن نجات یافته از خشونت خانگی مصاحبه شد. این تحقیق با هدف دستیابی به اطلاعات کیفی و عمیق، از وضعیت خشونت خانگی علیه زنان و استراتژی آنها در زندگی صورت گرفت. بر اساس اهداف تحقیق زنان مورد مطالعه به دو گروه تقسیم شدند:

  • گروه اول: “گروه فعال”، زنانی که خودشان به وضعیت اسف بار خود پایان داده اند و زندگی جدیدی را برای خود آغاز آغاز کرده بودند. (۲۹ زن)
  • گروه دوم: “گروه غیر فعال”، زنانی که به زندگی با خشونت گران ادامه داده اند و بدنبال هیچ تغییر و امدادطلبی نبودند و همچنین زنانی که وضعیت شان خود به خود بهبود پیدا کرده بود. (۲۲ زن)

اکثر این زنان کسانی بودند که در دوران کودکی در خانواده های خود احساسات منفی شدیدی را تجربه کرده بودند.حتی تعدادی از این زنان به دلیل آسیب های روحی و روانی که از آن دوران در آنها بوجود آمده بود نیاز به درمان داشتند. این واقعیت مشخص نیست که جو منفی درون منزل ممکن است روی دختران تنها اثر منفی داشته باشد، زیرا که  می تواند مانند دوران تحصیل، خمیر مایه شخصیت برخی ازآنها را بسازد و به آنها کمک کند که بر همه مشکلات زندگی خود غلبه کنند. همانطور که دیده می شود زنانی که دوران کودکی سختی را گذرانده اند عکس العمل های متفاوتی در زمینه های احساسی و اجتماعی از خود نشان می دهند.

مادران و پدران که هر کدام شخصیت های متفاوتی دارند، مداخلات اجباری، کیفیت زندگی، اثر نهاد ها و یا افراد غیر از فامیل (مدرسه، دوستان) می توانند به گونه های مختلف تأثیرگذار باشند، اما در نهایت در این مسیر، برخی از این موارد در شکل دهی شخصیت فرد تأثیرگذارتر خواهند بود و ممکن است که باعث مقاوم و قدرتمند کردن شخصیت این دختران شوند. در عین حال لازم به ذکر است که این مقاومت ممکن است بسیار شدید باشد، برای مثال ممکن است در حدی باشد که دختر مخالف ازدواج شود و یا تماس هایش را با جامعه مرد محدود کند.

 آنچه که میان همه زنان “گروه فعال” مشترک بود توانایی آنها به تنهایی، در نجات دادن خود از خشونت و در بزرگسالی بود. آنها توانسته بودند که نیروی خود را متمرکز کنند، برای خود اهداف مهمی مشخص کنند، به شرایط  نا بسامان و به وابستگی خود به فرد خشونت گر پایان دهند.

اکثر زنان “گروه فعال” روابط خود را با مردان مرور و با ازدواج به روش سنتی مخالفت کردند. آنها تدریجاً به این نتیجه رسیده بودند که زندگی مشترک نباید اینگونه باشد. آنها شروع به مخالفت و اعتراض کردند و بدنبال شریکی جدید برای زندگی مشترک خود گشتند. آنها توانستند فردی را پیدا کنند که خشونت نمی کرد. این خصوصیات “گروه فعال” آنها را از “گروه غیر فعال” که به قربانی شدن و زندگی با فرد خشونت گر ادامه دادند، متمایز می کند.

 در اکثر موارد زنان “گروه فعال” قادر بودند که در مورد خشونتی که به آنها شده بود توضیح دهند و آن را تجزیه و تحلیل کنند، حال آنکه زنان “گروه غیر فعال” اغلب خود را با باور به اینکه شریک خشونت گر آنها اولین و تنها کسی است که دارند، خود را محدود می کردند و نمی توانستند راجع به خشونتی که به آنها می شد توضیع دهند.

یکی از مهمترین نتایجی که از این تحقیق و از تجزیه و تحلیل مصاحبه هایی که با زنان “گروه فعال” بدست آمد و مرتب هم تکرار شد این بود که همه می گفتند: “ما باید خودمان را تغییر دهیم”.

شهامت این را داشته باشید که خود را تغییر دهید و خود را دوست داشته باشید. به خود به عنوان یک انسان احترام بگذارید. قوی باشید، فعال باشید و از خود حرکتی نشان دهید. این یک پند تکراری است، اما زنان باید همواره آن را برای خود تکرار کنند: “به قربانی شدن خود پایان بده! تو می توانی! رفتارت را نسبت به خودت تغییر بده! نترس، تحمل نکن، رنج نبر، و از لحاظ مالی رشد کن و مستقل شو. مبارزه کن و به محض مشاهده خشونت به آن خاتمه بده! افراد خشونت گر در صورتی که خود راغب نباشند، هرگز تغییر نخواهند کرد”.

زنان “گروه فعال” می گویند: نجات یافتگان خشونت! سطح تحصیلات خود را بالا ببرید، کمک حرفه ای بجوئید، به فکر کودکان خود باشید، با اولین مردی که سر راهتان قرار می گیرد ازدواج نکنید. همه زنان باید متوجه خشونتی که به آنها می شود باشند و آن را تشخیص دهند.همه زنان حق زندگی عاری از خشونت را دارند.

آمار و ارقام بدست آمده از تحقیق

  • از هر پنج زن بلاروسی چهار زن بین سنین ۱۸ تا ۶۰ سال مورد خشونت های روحی – روانی خانگی قرار می گیرند و یک زن از این چهار زن مورد خشونت جسمی قرار گرفته اند.
  • ۱۳٫۱ در صد از زنان از طرف شوهر و یا شریک زندگی خود مورد خشونت جنسی قرار گرفته اند.
  • ۲۲٫۴ درصد از زنان مورد خشونت اقتصادی قرار گرفته اند.
  • ۸ در صد از زنان در خانه مورد خشونت جسمی و جنسی قرار گرفته اند.
  • ۹٫۵ در صد از زنان در حین بارداری از سوی شوهر و یا شریک زندگی خود مورد خشونت قرار گرفته اند.

 آمار گزارش شده از پلیس

  • بر اساس آمار سال ۲۰۰۹ وزارت کشور، تعداد ۲۷۲ مورد قتل حاصل از درگیری های خانوادگی صورت گرفته است.
  • در سال ۲۰۰۷، تعداد ۲۱۱۵ مورد خشونت علیه زنان به پلیس گزارش شده است.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/5nWNMl

 http://goo.gl/fqZrgo

 ©۲۰۱۳ WAVE, All Rights ReservedLeave a reply

Your email address will not be published.