صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  طلاق خارجی و آثار ح...
مهر
۱۲
۱۳۹۲
طلاق خارجی و آثار حقوقی آن نسبت به زنان ایرانی
مهر ۱۲ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۰
image_pdfimage_print

 

پیاپی این پرسش مطرح می شود که وقتی زن و شوهر ایرانی از محاکم خارج از کشور تقاضای طلاق می کنند و حکم طلاق از این محاکم صادر می شود، چگونه می توانند این طلاق را در دفاتر رسمی ایران ثبت کنند و آیا اساسا” طلاق خارجی در ایران ارزش قانونی دارد و مثلا زن می تواند به اعتبار این طلاق، با مرد دیگری ازدواج کند؟

پاسخ:

سردفتران که متصدی ثبت طلاق در دفاتر رسمی کشور هستند و همچنین دفاتر کنسولی خارج از کشور، نمی توانند طلاق صادر شده در محاکم خارج از کشور را ثبت کنند. در صورتی حق ثبت دارند که حکم طلاق صادره از محاکم خارج از کشور، در دادگاه های صالحه ایران که همان دادگاه های خانواده است، تنفیذ شده باشد.

پرسش:

چگونه می شود حکم طلاق خارجی را تنفیذ کرد؟

پاسخ:

باید دادخواستی به خواسته ” تنفیذ طلاق خارجی” به انضمام حکم طلاق خارجی تقدیم دادگاه خانواده کرد.

پرسش:

ایا برای دادگاه های ایران فرق می کند که کدامیک از طرفین در خارج متقاضی طلاق بوده اند؟

پاسخ:

بله…، فرق می کند. دادگاه های ایران طلاق های توافقی در دادگاه های خارج را زودتر تنفیذ می کنند. همچنین طلاق های صادر شده در دادگاه های خارج از کشور را اگر متقاضی طلاق در برگ اول پرونده شوهر بوده باشد، زودتر تنفیذ می کنند. ولی وقتی زن متقاضی طلاق در دادگاه های خارج بوده و طلاق خارجی صادر شده، دست و دل دادگاه های ایران می لرزد و زن در مواردی که شوهر یادآور می شود به طلاق رضایت نداده است، مدرک طلاق خارجی اش در حد یک مدرک و دلیل بر نارضایتی از ادامه زناشوئی پذیرفته می شود و درهمان حد معتبر است، نه بیشتر. درا ین فرض، تنفیذ به سهولت میسر نمی شود.

پرسش:

تا زمانی که طلاق خارجی در دادگاه های ایران تنفیذ نشده و صیغه شرعی طلاق جاری نشده، زن با چه نوع محدودیت هائی ممکن است برخورد کند؟

پاسخ:

از نگاه قوانین ایران، زن همچنان در نکاح شوهر است. اگر به ایران بازگردد، شوهر می تواند او را ممنوع الخروج کند. البته زن هم می تواند اگر در محاکم خارجی، مهریه خود را به صورت رسمی نبخشیده است، آن را در ایران مطالبه کند. شوهر می تواند به استناد عدم تمکین زن، همسر دیگری با اجازه دادگاه های ایران به عقد نکاح خود در آورد، اما اگر زن به اعتبار طلاق خارجی در خارج با مرد دیگری ازدواج کند، بر پایه قوانین ایران، مجرم شناخته شده و اقدام او چند شوهری شناخته شده و در حکم زناست و مجازات آن سنگین است.

نتیجه گیری:

تا زمانی که طلاق صادر شده از محاکم خارجی در دادگاه های ایران تنفیذ نشده است:

۱ – به ایران نروید یا در صورتی به ایران سفر کنید که برای یک اقامت بلند مدت، آمادگی داشته باشید. چون ممکن است شوهر ممنوع الخروج تان کند. بچه های زیر ۱۸ سال را به ایران نفرستید. ممکن است پدر با استفاده از اختیارات قانونی، اجازه ندهد به کشور محل اقامت شما بازگردند.

۲ – تا حکم تنفیذ صادر نشده و صیغه شرعی طلاق صادر نشده و طلاق ثبت رسمی نشده، ازدواج نکنید.

توضیح لازم:

اگر طلاق خارجی توافقی بوده یا حسب خواسته شوهر صورت گرفته، به دفاتر کنسولی ایران در کشور محل اقامت تان مراجعه کنید. به احتمال زیاد کمک می کنند تا صیغه شرعی طلاق صادر بشود و شما شرعا” مطلقه شده و طلاق ثبت رسمی بشود. ولی اگر طلاق خارجی حسب خواسته زن صادر شده و شوهر به آن راضی نبوده است، کار بر زن دشوار می شود و باید احتیاط کند و دفاتر کنسولی ایران نمی توانند به زن کمکی کنند و تنها راه، تقدیم داخواست تنفیذ به دادگاه های ایران و تحمل بسیاری مشکلات است که در کوتاه مدت رفع نمی شود.Leave a reply

Your email address will not be published.