صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  کودک عروسان در مناطق...
مهر
۱۲
۱۳۹۲
کودک عروسان در مناطق بحرانی
مهر ۱۲ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

6144272711_d5819cbc33

عکس: ||-SAM Nasim-||

نویسنده: گیل زماک لمون

تاریخ: ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۳

خانه امن: در مناطق بحرانی، برخی از خانواده ها ازدواج کودکان را راهی برای حفظ آبرو و احترام دختران، محافظت آنان در برابر آزار و اذیت های جنسی، و خشونت های تبعیض آمیز و جنسیتی می دانند که اغلب در مناطق جنگی و کمپ های پناهندگی رخ می دهند. اما در واقع ازدواج کودکان نه تنها به امنیت و حفاظت از دختران کمک نمی کند بلکه بر ترس و وحشت آنها در این شرایط  نا بسامان می افزاید.

در گزارش سال ۲۰۱۳ سازمان دیدگاه جهانی که “باز کردن گره: تحقیق در مورد ازدواج کودکان در کشورهای آسیب پذیر” نام دارد، مشخص شده است که ۲۵ ملیتی که بالاترین آمار ازدواج کودکان را دارند، اکثراً از کشورهایی هستند که تحت تأثیر بحران جنگ و یا فجایع طبیعی قرار گرفته اند. این گزارش همچنین فقر، چارچوب های ضعیف قانونی و اجرائی، سنت های زیان بار، تبعیضات جنسی، و فقدان وجود فرصت های گوناگون برای دختران (خصوصاً فرصت های تحصیلی) را از دیگر عوامل ازدواج کودکان برشمرده است.

فرقی نمی کند که این ازدواج ها با چه دلیل و توجیهی صورت می گیرند، به محض ازدواج  به این کودکان لقب “همسر” داده می شود و دیگر کودک محسوب نمی شوند و از آن پس برای ادامه تحصیل و کسب کار با مشکل مواجه می شوند. کودک عروسان اغلب به دام چرخه فقر می افتند که هم آنها و هم فرزندان شان را آسیب پذیر و در شرایط  نا متعادل قرار می دهد.

نتایج حاصل از فعالیت ها و ارتباطات جنسی در سنین کم نیز می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی برای این دختران زیان بار باشند. به نقل از مرکز بین المللی تحقیقات بر روی زنان، عوارض بارداری از اصلی ترین عوامل مرگ و میر در میان کودک عروسان بین ۱۵ تا ۱۹ سال است. احتمال مرگ دختران زیر ۱۵ سال در هنگام وضع حمل در مقایسه  با دختران بالای ۲۰ سال، پنج برابر است. برای مثال می توان به مورد اخیر دخترک هشت ساله یمنی اشاره کرد که، پس از برقراری ارتباط جنسی با شوهر ۴۰ ساله اش از جراحت های شدید داخلی درگذشت.

گزارش مرکز بین المللی تحقیقات بر روی زنان همچنین به این موضوع اشاره می کند که امکان مورد خشونت خانگی قرار گرفتن و افسردگی دخترانی که در سنین کمتر از ۱۸ سالگی ازدواج می کنند بیشتر از دخترانی است که که در سنین بالاتر ازدواج می کنند. تحت چنین فشارهایی برخی دختران حتی دست به خود کشی می زنند. البته اثرات سؤ ازدواج کودکان تنها معطوف به کودک عروسان نخواهند بود. گزارش “وضعیت کودکان در جهان” یونیسف مشخص می کند، احتمال مرگ نوزادی که مادری زیر ۱۸ سال دارد در سال اول زندگی اش،  ۶۰ درصد از نوزادی که مادری بالاتر از ۱۹ سال دارد بیشتر است.

بر خلاف اطلاعاتی که پیرامون چنین مشکلاتی وجود دارد، قوانین و اقدامات کافی برای جلوگیری از این معضل در مناطق بحرانی صورت نگرفته است که برای مثال می توان از کشورهایی چون سوریه، و افغانستان نام برد.

حتی با اینکه قوانینی برای حفظ حق و حقوق دختران و زنان تصویب شده اند، اما همچنان بسیاری از نهادها مسئولیتی در قبال اجرائی کردن آنها ندارند و یا در اجرای آن قوانین نا موفق هستند. برای مثال در سال ۲۰۰۹، رئیس جمهور افغانستان حمید کرزی “قانون حذف خشونت علیه زنان” که شامل اعمال مجازات برای ازدواج کودکان، اجبار کودکان به ازدواج، خشونت خانگی، و بسیاری از خشونت های دیگر علیه زنان می شود را امضا کرد. اما متأسفانه بر اساس گزارش اخیر دیدبان حقوق بشر که “افغانستان: خاتمه دادن به خشونت خانگی و ازدواج کودکان” نام دارد، این قانون و دیگر قوانینی که همه هدف جلوگیری از خشونت علیه زنان را داشته اند آنگونه که باید اجرا نمی شوند.

آمار تقریبی و ۳۰ در صدی ازدواج زنان زیر ۱۸ سال در افغانستان نشان می دهد که هنوز ازدواج کودکان در افغانستان معمول است. بر اساس این گزارشات، افغانستان بالاترین آمار مرگ و میر میان دختران باردار و بیماری های ناشی از آن را دارد. گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر از دولت افغانستان می خواهد تا اقدامات فوری در مورد ازدواج کودکان و خشونت خانگی صورت دهد. این سازمان همچنین از دولت افغانستان می خواهد تا قانونی برای بالا بردن سن قانونی ازدواج به ۱۸ سال وضع و کمپین های اطلاع رسانی راه اندازی کند. کلیه دولت های جهان باید برای حفظ امنیت زنان چنین قوانینی داشته باشند، در غیر این صورت زنان در مناطق بحرانی همچنان در داخل و خارج از خانه های شان در معرض خطر خواهند بود. دنیا نیز زنان بیشتری را که ممکن بود بتوانند تغییرات عظیمی در جهان بوجود بیاورند را از دست خواهد داد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/8ozy4wLeave a reply

Your email address will not be published.