صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  یکی از راه های مهم غ...
مهر
۱۱
۱۳۹۲
یکی از راه های مهم غلبه بر خشونت خانگی برداشتن محدودیت های فرهنگی است
مهر ۱۱ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

Domestic-Violence-Campaign-2010-Photo-by-UNDP-640

عکس: UN

نویسنده: نهات رمضانی

خانه امن – در سال ۲۰۱۰، دولت جمهوری مقدونیه با سازمان ملل، کمپینی برای آگاهی رسانی و مبارزه با خشونت خانگی راه اندازی کرد.

تا قبل از اینکه برای نهاد “برنامه توسعه سازمان ملل” کار کنم، هر گاه از خشونت خانگی صحبت می شد متوجه محدودیت های فرهنگی این کشور در رابطه با این موضوع، نمی شدم.

وقتی که در سال ۲۰۱۱ به این نهاد پیوستم، مسئول کنترل  پروژه بزرگی در مورد خشونت خانگی شدم که تعدادی از آژانس های سازمان ملل با آن همکاری داشتند و بودجه آن ۲٫۵ میلیون دلار بود.

با کار روزانه در رابطه با این موضوع، چیزی نگذشت که متوجه شدم تا چه حد این مسئله در تار و پود جامعه پیچیده و تا چه حد همواره مسئله ای ، به خصوص در مناطق روستایی پنهان است.

طی پنج سال گذشته، سازمان ملل با همکاری نزدیک خود با مؤسسات ملی و سازمان های جامعه مدنی سعی بر رسیدگی به مشکلات و مسائل خشونت خانگی کشور داشته است.

خبر خوشحال کننده سیاسی این است که جمهوری مقدونیه یکی از اولین کشورهای اروپایی است که کنوانسیون پیشگیری و مبارزه با خشونت خانگی شورای اروپا را امضا کرده است.

خشونت خانگی یکی از انواع خشونت ها و تعدی جدی و شدید به حقوق بشر است و همواره محدودیت های فرهنگی شدیدی در این رابطه موجود است. زمانی که در سال ۲۰۱۲ برای ارتقاء سطح آگاهی در مورد خشونت خانگی و گزارش آن فیلم مستندی تهیه کردیم، شنیدم که تعدادی از مردان در این مستند می گویند که خشونت علیه زنان یک رفتاری عادی و معمولی است، از این اظهار نظرها متحیر و وحشت زده شدم.

۳۵٫۵ درصد از قربانیان خشونت خانگی مرد هستند. من اغلب از خود می پرسیدم که چرا خشونت خانگی همیشه به عنوان مسئله ای تصور می شود که تنها گریبان گیر زنان است و به طور کلی این مردان هستند که علیه زنان خشونت بکار می برند.

زمانی که در تهیه استراتژی ملی خشونت خانگی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ کمک می کردم، من یکی از افراد گروه ۳۰ نفره ای بودم که از سازمان های مختلف آمده بودند و بسیار متعجب شدم وقتی که متوجه شدم تنها مرد این گروه من هستم.

سال گذشته، وزارت کار و سیاست های اجتماعی جمهوری مقدونیه با حمایت سازمان ملل اولین تحقیق خود را بر میزان شیوع خشونت خانگی انجام داد.

برای این تحقیق با ۲۱۰۰ نفر مصاحبه شد و نتایج حیرت انگیز بودند. گزارش این تحقیق مشخص کرد که از هر سه نفر در کشور،  یک نفر شکلی از انواع خشونت خانگی را تجربه کرده است.

مطابق این گزارش، با اینکه ۶۰ % از قربانیان خشونت خانگی زنان هستند، مجموعا” ۳۵٫۵ % از مردان نیز در مقایسه با ۳۹٫۴% زنان، از خشونت خانگی رنج می برند. تحقیق همچنین نشان داد که بیشتر مردان تحت خشونت روانی قرار می گیرند، در حالی که زنان اکثراً مورد خشونت فیزیکی واقع می شوند.

با توجه به این نتایج، باید دوباره بپرسم:

چرا همواره نه مردان و نه زنان نتوانسته اند بر محدودیت های فرهنگی غلبه کنند و خشونت هایی که به آنها می شود را اعلام کرده و یا گزارش دهند؟

چرا هیچ یک به دنبال راهی برای از میان برداشتن خشونت خانگی، بدون هیچ تقسیم بندی و تبعیضی نیستند؟

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/QHbV9KLeave a reply

Your email address will not be published.