صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  شهرت مردان اسپانیای...
مهر
۸
۱۳۹۲
شهرت مردان اسپانیایی درکتک زدن و کشتن همسرانشان
مهر ۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

4500177726_b70bc52dcd_b

عکس: Luis Hernandez-Dzk6.es

نویسنده:Amanda Payne

 خانه امن –  ۸ مارچ روز بین المللی زن، روز تجلیل از زنان و دست آوردهای آنان است. در این روز به این مسئله که متاسفانه چگونه در سرتاسر جهان زنان همواره مورد آزار و اذیت، و بدرفتاری قرار می گیرند و کشته می شوند نیز پرداخته می شود. مواردی که در فرهنگ های به اصطلاح “پیشرفته و روشن فکر” نیز اتفاق می افتند.

جدای از زیبایی های طبیعی کشور اسپانیا، مردان اسپانیایی به کتک زدن و کشتن همسران و شرکای زندگی شان شهرت دارند. این مسئله تا حدی مربوط به دورانی است که ژنرال فرانکو General Franco در قدرت بود. در این دوران مسئله حکمرانی مرد در خانه چیزی بیشتر از یک رفتار ناشایست محسوب نمی شد، حال آنکه تا کنون نیز این روند ادامه دارد. افزایش تعداد زنانی که شاغل شده اند و خارج از منزل کار می کنند و استقلال مالی پیدا کرده اند باعث شده است که، دیگرآنان زیر بار رفتارهای ناشایست همسران و یا شرکای زندگی خود نروند. زنان اسپانیا در گذشته گفته بوده اند که قضات اسپانیا مردانی پیر و پیرو سنت های قدیمی هستند و این مسائل را جدی نمی گیرند. اما با این وجود بر اساس تحقیق سال ۲۰۰۱ “مرکز تحقیقات اجتماعی”، ۹۶% مردم اسپانیا معتقدند که خشونت خانگی در هر شرایطی غیر قابل قبول است.

خشونت خانگی، الگویی برای کنترل و رفتارهای خشونت آمیز یک طرف رابطه علیه طرف دیگر است. خشونت خانگی تنها خشونت فیزیکی نیست، بلکه می تواند به صورت جنسی، روانی، و احساسی نیز باشد. با اینکه معمولاً خشونت از طرف مرد به زن است، اما در تعداد اندکی از موارد از سوی زن به مرد نیز می تواند باشد.

خوشبختانه دولت اسپانیا گام های مثبتی جهت کاهش میزان خشونت خانگی و از میان بردن آن برداشته است. دولت اسپانیا تا اکنون واحدهای پلیس و خصوصاً زنان پلیس را آموزش داده است و خطوط تلفن خاصی برای تماس قربانیان و مردمی که متوجه وقوع خشونت خانگی می شوند در اختیار آنها قرار داده اند. همچنین تعدادی پناهگاه برای زنان خشونت دیده نیز در نظر گرفته شده است.

طبق آخرین آمار موجود از “مؤسسه آمار ملی اسپانیا”، ۶۱ زن در سال ۲۰۱۱ توسط شرکای زندگی شان کشته شده اند. این آمار نشان نمی دهد که چه تعداد از آنها صدمات و جراحات شدید دیده اند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی، به نظر می رسد که آمار رو به افزایش است.

گمان می رود که آفریقای جنوبی بالاترین آمار خشونت علیه زنان را دارد، اما لازم به ذکر است که خشونت خانگی در هر فرهنگ و سطحی اتفاق می افتد. فرقی نمی کند که در محله سفید پوستان طبقه متوسط زندگی می کنید و یا در روستایی در هند و یا آفریقا، به هر حال آیا اگر صدای جیغ و فریاد شنیدید، آن را نشنیده می گیرید و بی اهمیت از کنار آن می گذرید؟

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/ZLhn1iLeave a reply

Your email address will not be published.