صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  20 درصد زنان در خواب...
مهر
۵
۱۳۹۲
۲۰ درصد زنان در خواب به قتل می رسند
مهر ۵ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

ImageThumb2 (1)

بررسی یک تحقیق نشان می‌دهد، بالاترین میزان همسرکشی در شهرهای تهران، کرج، مشهد و آذربایجان شرقی بوده است. از سوی دیگر کمترین آمار مربوط به استان‌های لرستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان است. البته در این استان‌ها چند همسری رایج بوده و این در کاهش آمار وقوع همسرکشی نقش مهمی دارد. اغلب زنان همسرکش خانه‌دار بوده و ۴۷ درصد مردان جنایتکار بیکار بودند. توهم و سوءظن مهم‌ترین انگیزه قتل زنان به دست همسرانشان است. ۲۰ درصد زنان در خواب کشته شده‌اند و بیشتر اجساد در اتاق خواب و حمام کشف شده است. براساس نتیجه این تحقیقات، ۶۶ درصد زنانی که مرتکب قتل همسرشان شده اند و در این امر مشارکت یا معاونت داشته‌اند اعتراف کرده‌اند که در دوران زندگی مشترک بارها مشاجره، قهر و آشتی داشته‌اند و ۵۸ درصد زنان با وجود اینکه قصد طلاق داشته اند به دلایلی از جمله مخالفت شوهر، والدین، وجود فرزندان و نیاز مالی، زندگی را تحمل کرده و در نهایت صبر و تحمل شان به سر آمده و چاره‌ای جز کشتن و از بین بردن همسر خود پیدا نکرده‌اند.

   همسرکشی همچنان بالاترین آمار در میان قتل های خانوادگی را به خود اختصاص داده است. بر اساس یک تحقیق علمی، ۹۵ درصد زنان همسران خود را با همدستی فرد دیگری به قتل رسانده اند. از سوی دیگر ۲۰ درصد زنان در خواب به قتل رسیده اند. بررسی قتل های سال ۹۱ نشان می‌دهد ۳۷ درصد قتل ها با انگیزه اختلافات خانوادگی رخ می‌دهد و قاتل و مقتول با هم نسبت فامیلی دارند. حال از میان قتل‌های خانوادگی بیشترین آمار مربوط به همسرکشی به خصوص قتل زنان به دست مردان است. متأسفانه طی چند هفته اخیر شاهد چند پرونده همسرکشی در شهرهای مختلف کشور بوده‌ایم که چندین زن و مرد به شکل‌های مختلف قربانی جنایت‌های هولناکی شدند که بررسی علل و عوامل بروز چنین قتل‌هایی برای پیشگیری و کاهش جرائم مشابه بسیار حائز اهمیت است. همسرکشی از جمله جرائم بسیار قدیمی تاریخ بشر است که در طول دوران های مختلف به دلایل متعدد با تغییرات فراوانی روبه رو بوده است. به طور معمول زنانی مرتکب قتل همسرانشان می شوند که با او احساس خوشبختی نمی کنند. زنان وقتی خود را با خشونت روبه رو می بینند، پس از مدتی درمی یابند که نمی توانند رویه و رفتار همسرشان را تغییر دهند. بنابراین بتدریج او را یک شکنجه گر و ظالم تلقی کرده و آرزوی مرگش را می کنند. مردان نیز اغلب بر اثر عصبانیت های آنی یا شک دست به قتل همسران خود می زنند.

دکتر محمد علی نجفی توانا، جرم شناس، در این باره می گوید: زندگی در شهر های بزرگ، آپارتمان های کوچک، کمبود فضای طبیعی، اعتیاد، اختلالات روانی و گرمای هوا از جمله عوامل موثر در پدیده همسرکشی است. بررسی پرونده های همسرکشی نشان می دهد قتل های اتفاقی که بر اثر عصبانیت صورت می گیرد بیشتر در نیمه اول سال رخ می دهد. قتل های از پیش طراحی شده نیز در نیمه دوم سال رخ می دهد که بر اساس یک پژوهش علمی این موضوع با آب و هوا مرتبط است. در فصل گرما آستانه تحمل افراد کاهش پیدا می کند و در برابر هرکنشی از خود واکنش نشان می دهند. همچنین در خانه هایی که فضای طبیعی در آن زیاد است شاهد درگیری کمتری میان زوج ها هستیم.

وی افزود: اختلالات روانی و اعتیاد نیز از عوامل موثر در همسرکشی است. متاسفانه طی سال های اخیر مصرف ماده مخدر شیشه باعث افزایش قتل همسران به دست این معتادان شده است. شیشه باعث ایجاد توهم سوء ظن در فرد معتاد می شود به طوری که این قاتلان پس از دستگیری شک به همسران خود را انگیزه قتل اعلام می کنند اما پس از بررسی ها مشخص می شود او به دلیل توهم و افکار پوچ تصور اشتباه کرده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به انگیزه زنان برای قتل همسرانشان گفت: زنانی مرتکب قتل همسرانشان می شوند که در کنار او احساس خوشبختی و رضایت نمی کنند. حال در صورت ادامه این نارضایتی به فکر پایان دادن به آن افتاده و سعی در رهایی خود از این زندگی می‌کنند. در این میان برخی زنان برای طلاق با مشکل روبه‌رو هستند. این افراد گاهی در مسیر زندگی با مرد دیگری روبه‌رو می شوند که محبت از دست رفته خود در زندگی مشترک را، در او می بینند. این زمان قتل همسر تنها گزینه پیش روی آنها ست که با ترغیب و تشویق شخص سوم او را مجبور به این کار می کند

 نقش اختلالات هذیانی در قتل همسران

یکی از علل شایع در بروز این پدیده وجود اختلالات هذیانی است. یک سلسله باورهای نادرست که با منطق قابل اصلاح نمی باشند. اختلالات هذیانی انواع مختلفی دارند اما یکی از انواع بسیار رایج آن که به وفور در کلینیک‌های روانپزشکی با آن روبه‌رو می‌شویم اختلال هذیانی از نوع حسادت است. در این نوع اختلال مرد یا زن همواره به همسر خود مشکوک است و گمان می کند که او در حال خیانت است. به این منظور دائم همسرش را تحت کنترل داشته و تمام رفتار و حرکات و امور شخصی او از قبیل تلفن ها، محل کار، رایانه، پیام های کوتاه تلفنی و غیره را به دقت و با وسواس بررسی می کند.حال کافی است که فرد در باور هذیانی خود بپندارد که همسرش به وی خیانت کرده است. بنابراین درصدد انتقام برخواهد آمد که این امر می‌تواند به همسرکشی نیز منتهی شود. اختلال هذیانی حسد، یک اختلال روانی قابل درمان است که در صورت درمان به موقع، می توان از بروز اتفاقات ناگوار بعدی پیشگیری کرد.

 مردان خشن، زنان آرام

در بررسی قتل زنان به دست مردان و برعکس، تفاوت هایی وجود دارد. مردان بیشتر خود مرتکب قتل می شوند و از روش‌های خشن استفاده می کنند. اما زنان در اغلب موارد با کمک شخص سوم جنایت را رقم می‌زنند.زنان کمتر از روش های خشن استفاده می‌کنند البته طی چند سال اخیر قتل با چاقو در بین زنان رواج پیدا کرده است.

دکتر مجید ابهری – آسیب شناس – در این باره معتقد است : بر اساس آمار ها مردان بدون نقشه قبلی و به صورت آنی مرتکب قتل همسران خود می شوند اما زنان در ۹۵ درصد قتل ها با نقشه قبلی و کمک شخص سوم شوهران خود را از پا در می آورند. زن در این میان نقش اغفالگر را داشته و با دادن وعده هایی مانند ازدواج، پول و… مرد دیگری را فریب داده و او را برای قتل همسرش ترغیب می کند. وی افزود: خشونت در پرونده های همسرکشی افزایش یافته است به طوری که پیش از این زنان برای قتل شوهران خود از روش هایی مانند قتل در خواب، سم و…  استفاده می کردند که طی سال های اخیر شاهد قتل با ضربه های کارد، مثله کردن  یا سوزاندن جسد مقتول هستیم. مردان اغلب بر اثر عصبانیت مرتکب قتل می شوند و پس از دستگیری از کار خود ابراز پشیمانی می کنند. از سوی دیگر ۸۰ درصد مردان همسرکش معتاد به مواد مخدر صنعتی بوده که بر اثر سوءظن ناشی از توهم مصرف مواد مخدر دست به جنایت می زنند. وی به نقش شبکه‌های ماهواره ای در افزایش همسرکشی در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه سریال‌های این شبکه رواج دهنده عشق های مثلثی در کشور است که پایان این عشق های غربی جنایت خواهد بود

بیشترین همسرکشی ها کجا رخ می دهد؟

بررسی یک تحقیق نشان می‌دهد، بالاترین میزان همسرکشی در شهرهای تهران، کرج، مشهد و آذربایجان شرقی بوده است. از سوی دیگر کمترین آمار مربوط به استان‌های لرستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان است. البته در این استان‌ها چند همسری رایج بوده و این در کاهش آمار وقوع همسرکشی نقش مهمی دارد. اغلب زنان همسرکش خانه‌دار بوده و ۴۷ درصد مردان جنایتکار بیکار بودند. توهم و سوءظن مهم‌ترین انگیزه قتل زنان به دست همسرانشان است. ۲۰ درصد زنان در خواب کشته شده‌اند و بیشتر اجساد در اتاق خواب و حمام کشف شده است. براساس نتیجه این تحقیقات، ۶۶ درصد زنانی که مرتکب قتل همسرشان شده اند و در این امر مشارکت یا معاونت داشته‌اند اعتراف کرده‌اند که در دوران زندگی مشترک بارها مشاجره، قهر و آشتی داشته‌اند و ۵۸ درصد زنان با وجود اینکه قصد طلاق داشته اند به دلایلی از جمله مخالفت شوهر، والدین، وجود فرزندان و نیاز مالی، زندگی را تحمل کرده و در نهایت صبر و تحمل شان به سر آمده و چاره‌ای جز کشتن و از بین بردن همسر خود پیدا نکرده‌اند. کارشناسان اعتقاد دارند که اغلب همسرکشی ها ریشه در مشکلات روحی و روانی یکی از زوجین دارد. به طوری که توجه نکردن زن و مرد به این مشکل رفتاری، در آینده اتفاقات تلخی را رقم می زند. متاسفانه فرهنگ استفاده از مشاوره در جامعه پائین است و برخی شهروندان تصورمی‌کنند تنها افرادی که بیماری روانی دارند باید به روانپزشک مراجعه کنند. گاهی زوج ها در زندگی به بن بست می‌رسند که جدایی آنها بهترین راه است زیرا ادامه زندگی مشترک از سوی آنها باعث قتل خواهد شد. در این میان مصرف مواد روانگردان نیز در افزایش پرونده‌های همسرکشی نقش مهمی دارد. این مواد باعث ایجاد توهم و جسارت قتل در فرد استفاده کننده می‌شود. دکتر احسان محمدی –روانشناس- نیز با اشاره به علل وقوع جنایت‌های خانوادگی گفت : غیرتی بودن و دفاع از آبرو یکی از مهمترین دلایلی است که افراد پس از دستگیری از آن به عنوان انگیزه قتل نام می برند اما پس از گفت‌وگو با این قاتلان مشخص می شود دلایل دیگری در وقوع قتل نقش داشته اند.

وی افزود : سلامت روحی و روانی یکی از موضوعاتی است که در جامعه به آن توجه کافی نمی شود. عدم سلامت باعث می شود فرد در برابر مشکلات تحمل و درک پائینی داشته باشد و دست به هر اقدام خطرناکی بزند.برای مثال در قتل والدین به دست فرزندان شاهد هستیم که وقتی جوانی خود را با دوستانش مقایسه می کند دچار سرخوردگی شده و با فشارهای روانی ایجاد شده در دست به اقداماتی خطرناک مانند قتل یا خودکشی می زند. این متخصص با اشاره به اینکه ضعف قانونی، فضا را برای بروز خشونت در خانواده فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: نبود فرهنگ مناسب و قوانین و مقررات مشخص، عدم حمایت‌های قضایی و وجود زمینه بروز خشونت در جامعه سبب شده است که بسیاری از خشونت‌ها درخانواده‌ها به قتل تبدیل شود. وی تعصبات بیجا را یکی دیگر از دلایل قتل های خانوادگی اعلام کرد و گفت: برخی اقوام به دلیل نبود کنترل‌های اجتماعی، دست به جنایت علیه خانواده‌ خود می‌زنند و در صورتی که مراجع قضایی و کیفری برای پایان دادن به این رسم وارد میدان نشوند این چرخه همچنان ادامه می‌یابد. این جنایت ها بیشتر در قتل دختران به دست پدر یا برادر دیده می‌شود. این روانشناس همسرکشی را مهم‌ترین قتل خانوادگی اعلام کرد و گفت : متاسفانه زنگ خطر در خصوص همسرکشی در جامعه به صدا درآمده و باید اقدامات فرهنگی و قضایی برای پیشگیری صورت گیرد. متاسفانه اعتیاد به خصوص اعتیاد به شیشه در افزایش همسرکشی‌ها نقش مهمی دارد. قتل های خانوادگی به خصوص همسرکشی با اقدامات پلیسی قابل پیشگیری نیست ودر این زمینه باید اقدامات فرهنگی صورت گیرد. باید قبل از ازدواج زوج‌ها، آموزش های لازم در این زمینه به دختران وپسران داده شود و آنها با مشکلاتی که در پیش راه دارند آشنا شوند.

قتل های خانوادگی به خصوص همسرکشی با اقدامات پلیسی قابل پیشگیری نیست ودر این زمینه باید اقدامات فرهنگی صورت گیرد.

منبع: http://goo.gl/xq8KlRLeave a reply

Your email address will not be published.