صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  نیمی از زنان تاجیکس...
مهر
۳
۱۳۹۲
نیمی از زنان تاجیکستان خشونت شوهرانشان را می پذیرند
مهر ۳ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

5596965273_6eb54889bc_n

عکس:  UNDP in Europe and Central Asia

خانه امن: آیا خشونت علیه زنان در تاجیکستان به امری عادی تبدیل شده است؟

براساس گزارش “سازمان زنان و مردان جمهوری تاجیکستان” در مورد “اهداف توسعه هزاره سازمان ملل”، تقریباً نیمی از زنان تاجیکستان معتقدند خشونت شوهر به زن قابل قبول است و این آمار در میان روستا نشینان بالاتر نیز می باشد.

خشونت شوهر به زن غیر قابل قبول است

در تاجیکستان زنان در اقتصاد کشور همچنین اقتصاد خانواده ها نقش به سزایی ایفا می کنند. اما علاوه بر آن، کار منزل را که در قبالش هیچ درآمدی کسب نمی کنند را نیز بر عهده دارند. این مسئله موجب شده است که زنان زندگی اجتماعی فعالی نداشته و کمتر ادامه تحصیل دهند.

زنان برای بهبود وضعیت زندگی خود باید همانند مردان از منابع، قدرت و دارایی برخوردارباشند. قانونا” زنان و مردان باید حقوق برابری داشته باشند. گام اصلی برای رسیدن به حقوقی برابر، قانون ضد خشونت خانگی است که در ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۲ در پارلمان جمهوری تاجیکستان تصویب شد. حال که این قانون به تصویب رسیده است باید برای بهره برداری از آن اقداماتی کرد.

بخش عظیمی از زنان تاجیکستان را زنان روستایی تشکیل می دهند، بنابراین بیشترین اقدامات باید در این مناطق صورت گیرد. تنها راه مبارزه با خشونت علیه زنان ایجاد اعتماد به نفس در آنها از طریق آگاهی رسانی نسبت به حقوق داخل و خارج از منزل و همچنین تأمین خدماتی چون خدمات درمانی، مالی، و آموزش شغلی است.

رویکرد نهاد “برنامه توسعه سازمان ملل” در تاجیکستان، برای شرکت زنان در طرح های توسعه دو هدف اصلی را دنبال می کند:

  • افزایش تعداد زنان در طرح های توسعه که از آن طریق می توانند از برنامه های “نهاد توسعه سازمان ملل” نیز بهره مند شوند.
  • کمک به زنان روستایی با آموزش مهارت های رهبری و کسب در آمد.

بدنبال این اهداف، سهمیه ای برای گرفتن وام برای زنان در نظر گرفته شد، و به زنان بیشتری پست های بانکی تعلق گرفت. زنان روستایی برای انجام عملیات بانکی با کامپیوتر آموزش دیدند و برنامه های وام دهی جدیدی در پاسخ به نیازهای زنان روستایی طراحی شدند.

از آنجا که کار کردن در کنار مردان بسیاری از زنان روستایی نشین تاجیکستان را معذب می کند، برنامه های در آمد زایی برای آنها طراحی شده است، که از آن جمله می توان برنامه هایی آموزشی برای کشت، برداشت، انبار، بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی را نام برد.

برای زنان تاجیکستان نیز اغلب داشتن امراضی چون ایدز، سل و مالاریا بسیار ننگین است. برای مبارزه با این مشکل برنامه های بهداشت – درمانی نیز طراحی شده اند:

  1. ترغیب زنان باردار به انجام تست HIV

از زمان شروع این برنامه ۹۰ درصد از زنان باردار، طی دوران بارداری دو بار تست HIV می دهند. با این کار می توان از انتقال ویروس HIV به نوزاد جلوگیری کرد.

  1. رسیدگی به نیاز زنان مبتلا به ایدز، HIV، سل و مالاریا

در ماه دسامبر سال گذشته، ۱۰۰ نماینده از میان دولت، عموم مردم، رسانه ها، و زنان مبتلا به HIV در شهر دوشنبه در گردهمایی “بهداشت و درمان جنسی و حقوق زنان مبتلا به HIV در آسیای مرکزی” که توسط “نهاد برنامه توسعه سازمان ملل” برگزار شده بود شرکت کردند. هدف از این گردهمایی جلب توجه سیاستمداران و قانون گذاران به مسائل جنسیتی مربوط به بیماری HIV و طرح یک برنامه عملیاتی برای مبارزه با این مسائل بود.

برای کمک به زنان ساکن در مناطق دورافتاده روستایی و تأمین خدمات درمانی و پیشگیری برای آنان، “نهاد برنامه توسعه سازمان ملل” با همکاری چندین سازمان غیر دولتی و گروه هایی از زنان، مراکزی برای حمایت و نگهداری از بیماران مبتلا به سل و خانواده هایی که در مناطق مالاریا زا زندگی می کنند، تأسیس کرده است.

خانواده هایی که زنان باردار دارند در اولویت برنامه های پیشگیرانه قرار می گیرند. مردم نیز برای رساندن این خدمات درمانی به زنان، به ویژه آنهایی که در مناطق روستایی و دور افتاده هستند با این سازمان ها همکاری می کنند.

“نهاد برنامه توسعه سازمان ملل” با همکاری رهبران مذهبی زن و دانشجویان دانشگاه های اسلامی تاجیکستان بر روی موارد پیشگیری از بیماری های قابل انتقال جنسی و  HIV و مسائل جنسی و تبعیض تحقیق می کنند.

“نهاد برنامه توسعه سازمان ملل” در تاجیکستان، سعی دارد از مسئله خشونت به عنوان مسئله ای که مربوط به گذشته بوده است یاد کند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/aWJ7wKLeave a reply

Your email address will not be published.