صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بیکاری؛ بزرگترین عام...
مهر
۳
۱۳۹۲
بیکاری؛ بزرگترین عامل تهدید کننده تعادل روانی خانواده و جامعه
مهر ۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

9ba0aed2fb86463cb63b9d7da02cfa92_XL

عکس: kashmari

  استرس از دست دادن شغل و بیکاری می‌تواند عوارض جدی در سلامت فیزیکی و روحی افراد داشته باشد در واقع در جامعه‌ای که میزان سلامت اجتماعی پایین باشد رفتارهای مغایر شهروندی و بیماری‌های سایکوسوماتیک (روان – تنی) همچون زخم معده،‌ام اس، میگرن، اختلالات خواب، قلبی – عروقی و پرخاشگری زیاد می‌شود.

 ناهید محمدپور روان‌شناس شخصیت ادامه داد: بیکاری از بزرگ‌ترین معضلاتی است که باعث بر هم خوردن تعادل در خانواده و مهم‌تر از آن جامعه می‌شود.

وی با اعلام اینکه شاید اگر گفته شود که ۵۰ درصد ازمیزان رضایت از زندگی به دلیل انتخاب و داشتن شغل مناسب است اغراق نکرده‌ایم ادامه داد: تحقیقات نشان داده است که افراد با شغل مناسب و تحصیلات خوب، رضایت بیشتری از زندگی دارند و معمولا شاد‌تر هستند.

محمدپور با اشاره به معضل بیکاری در جامعه گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر به ویژه در دولت نهم و دهم به دلیل رشد نرخ بیکاری شاهد رواج تفکرات منفی، افسردگی و خمودگی در میان افراد جامعه به ویژه جوانان بودیم و این معضلات به خوبی در جامعه قابل لمس بود به طوریکه مردم نه تنها چهره بشاش و شادی نداشتند بلکه به دلیل نداشتن رضایت از شغل خود و بیکاری، فشار روانی زیادی را متحمل شدند.

این روان‌شناس تاکید کرد: مشکلات ناشی از بیکاری و حتی نبود امنیت شغلی در یک جوان علاوه بر افزایش بار روانی بر روی فرد، مصائب دیگری را به خانواده و اطرافیان خود منتقل می‌کند. از سویی دیگرناآرامی و فشار روانی در فرد موجبآشفته‌ای در خانواده می‌شود و به تبع آنجامعه را هم دستخوش معضلاتی می‌کند.

محمدپور تاکید می‌کند: اگر چه بخش اعظم مشکلات به دولت و جامعه باز می‌گردد ولی بخشی نیز مربوط به خانواده هاست به طوری که امروزه شاهدیم، والدین کودکان خود را برای مدرسه رفتن آماده می‌کنند نه زندگی کردن. به همین دلیل به والدین توصیه می‌شود مهارت‌های فرزندپروری را آموزش ببینند تا بتوانند کودکان سالم تری را تحویل جامعه بدهند.

وی با بیان اینکه در ایران سلامت اجتماعی پایین است گفت: شکوفایی، همبستگی، مشارکت، پذیرش و انسجام اجتماعی از جمله شاخصه‌های سلامت اجتماعی هستند که بیکاری از زیر مجموعه‌های انسجام اجتماعی است و موجب کاهش اعتماد به نفس در شما شود و شما احساس بی‌فایده بودن کنید.

محمدپور یادآور شد: از سویی دیگر استرس از دست دادن شغل و بیکاری می‌تواند عوارض جدی در سلامت فیزیکی و روحی افراد داشته باشد در واقع در جامعه‌ای‌که میزان سلامت اجتماعی پایین باشد رفتارهای مغایر شهروندی و بیماری‌های سایکوسوماتیک (روان – تنی) همچون زخم معده،‌ام اس، میگرن، اختلالات خواب، قلبی – عروقی و پرخاشگری زیاد می‌شود. ضمن اینکه از دست دادن درآمد، از دست دادن ارتباطات اجتماعی در محیط کار و نیز فقدان اعتبار اجتماعی از دیگر پیامدهای بیکاری است.

منبع: http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=107664Leave a reply

Your email address will not be published.