صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  در 15 کشور جهان زنا...
مهر
۳
۱۳۹۲
در ۱۵ کشور جهان زنان برای کار کردن به اجازه شوهر نیاز دارند
مهر ۳ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 WorkingMom

عکس: ایسنا

بانک جهانی در گزارشی با موضوع تساوی جنسیتی در فعالیت‌های شغلی همسران اعلام کرد: حداقل در ۱۵ کشور جهان زنان برای کار کردن در بیرون از منزل به اجازه همسرانشان نیاز دارند.

‌ در این گزارش بانک جهانی آمده است که مردان در ۱۵ کشور جهان از این قدرت برخوردارند که به همسرانشان اجازه کار کردن در بیرون از خانه را ندهند.

جیم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی در مقدمه این گزارش آورده است: بسیاری از جوامع دنیا به تدریج پیشرفت‌هایی در حوزه برچیدن تبعیض‌های دیرینه علیه زنان داشته‌اند اما همچنان لازم است اقدامات بیشتری در دستورکار دولت‌ها در این زمینه صورت گیرد.

در میان ۱۴۳ کشور مطرح شده در این گزارش تحت عنوان «زنان، اشتغال و قانون ۲۰۱۴» در ۱۵ کشور جهان قوانینی برای محدود کردن زنان در امر اشتغال آورده شده و مردان حق دارند مانع از همسرانشان برای کار کردن در بیرون از منزل شوند.

در این گزارش همچنین آمده است: بیشترین محدودیت‌های گسترده در مورد استخدام زنان در کشورهای اروپایی شرقی و آسیای مرکزی مشاهده می‌شود. همچنین به عنوان مثال اطلاق عنوان رئیس خانه به شوهر از قوانین مدنی فرانسه در سال ۱۹۷۰ میلادی حذف شد اما در برخی قوانین کشورهای غرب آفریقا این عنوان همچنان وجود دارد.

در روسیه نیز زنان اجازه انجام ۴۵۶ شغل از جمله رانندگی با ماشین‌های کشاورزی را ندارند که بیشتر این قوانین از دوره اتحادیه جماهیر شوروی به این عصر منتقل شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این گزارش تاکید شده است که حتی در کشورهای توسعه‌ یافته غربی نیز قوانین برای رهایی زنان از این محدودیت‌ها با سرعت اندکی تغییر می‌کنند. به طور مثال در اسپانیا از سال ۱۹۸۱ میلادی و در سوئیس از سال ۱۹۸۴ میلادی به زنان اجازه داده شد که بدون نیاز به اجازه همسرانشان، پرونده‌های دادگاهی‌ خود را به جریان اندازند.

منبع: http://goo.gl/omTsGjLeave a reply

Your email address will not be published.