صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  قانون جدید مجازات نا...
مهر
۲
۱۳۹۲
قانون جدید مجازات ناجی عروس نوجوان از چوبه دار
مهر ۲ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 n00260944-b

  afkarnews :عکس

  دیوان عالی‌ کشور حکم قصاص عروس نوجوانی را که متهم است شوهرش را به قتل رسانده بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی نقض و درخواست اعاده‌ دادرسی را قبول کرد.

  این زن که زمان قتل ۱۷‌ساله‌ بود متهم است با خوراندن داروی بیهوشی و استفاده از سیمی که دور گردن شوهرش پیچید، او را به قتل رسانده است.

این پرونده آخرین روز فروردین‌ سال ۸۸ تشکیل شد. امام‌ جماعت مسجدی در شیراز آن روز متوجه ‌شد جسد یکی از اعضای مسجد در اتاق استراحتش رها شده‌ است. متوفی که بهنام نام‌ داشت تازه‌ دامادی بود که اختلافات شدیدی با همسر نوجوانش لاله داشت. بنابراین وقتی پلیس جسد را به پزشکی‌قانونی انتقال داد کار تحقیق برای پیدا کردن لاله را آغاز کرد. وقتی ماموران به خانه پدر لاله رفتند متوجه‌ شدند این دختر شب قبل در خانه پدرش نبوده و صبح نیز به مدرسه نرفته ‌است. ماموران چند ساعت بعد لاله را پیدا کردند و مورد بازجویی قرار دادند در بازجویی‌های متعددی که از این دختر انجام شد او به قتل شوهرش اقرار کرد و گفت به‌خاطر اختلافاتی که با همسرش داشت او را به قتل رساند.

 لاله در بازجویی‌ها گفت: وقتی ۱۴‌ساله‌ بودم با پسری از اقوامم ازدواج کردم. این ازدواج مورد رضایت من نبود و خواسته پدر و مادرم بود. مدتی بعد به‌خاطر اختلافاتی که داشتیم و کتک‌هایی که می‌زد از هم جدا شدیم و من دوباره در خانه پدرم بودم تا اینکه پدرم تصمیم گرفت من با بهنام که او هم از اقوام ما بود ازدواج کنم با اینکه به این ازدواج هم رضایت نداشتم، اما چون یک ‌بار طلاق گرفته‌ بودم نمی‌توانستم مخالفت جدی کنم.  متهم در ادامه گفت: بعد از ازدواج با بهنام باهم اختلاف داشتیم اما نمی‌توانستم از او جدا شوم. این سرافکندگی بزرگی در خانواده من بود. روز حادثه با او به کانون مسجد رفتیم و در آنجا بود که نقشه‌ ام را عملی کردم و بعد از اینکه داروی خواب ‌آور را که از داروخانه خریده ‌بودم به او دادم و او خوابید با سیم کامپیوتر خفه‌اش کردم و بعد هم از کانون بیرون آمدم.

پرونده با توجه به این اظهارات و درخواست قصاص از سوی اولیای‌ دم مقتول، برای رسیدگی به شعبه۵ دادگاه کیفری استان فارس فرستاده ‌شد هرچند لاله در دادگاه قتل را انکار کرد و گفت مردی افغان همراه زنی دیگر این قتل را انجام دادند اما دادگاه گفته‌های او را قبول نکرد. لاله در دفاعیاتش گفت: این درست است که من شب با شوهرم بودم و ما باهم اختلاف داشتیم اما او را نکشتم. ما آن شب برای حرف زدن بیرون رفتیم و آشتی کردیم و برگشتیم. سر راه غذا خریدیم و با هم به کانون مسجد رفتیم در آنجا غذا را خوردیم و شب هم آنجا بودیم شوهرم سردرد داشت من به داروخانه رفتم و برایش داروی مسکن خریدم. بهنام دارو را خورد و خوابید من هم به پدر و مادرم گفتم نمی‌خواهم به خانه بیایم. نیمه‌شب بود که دو مرد و یک زن به کانون حمله کردند. آنها از من خواستند آب میوه مسموم به شوهرم بدهم و بعد یکی از مردان که افغان بود و محمد نام‌ داشت شوهرم را به قتل رساند. من دو نفر دیگر را نشناختم.

دفاعیات متهم کارساز نبود و او به قصاص محکوم شد. رای صادره مورد اعتراض متهم و وکیل ‌مدافعش قرار گرفت اما دیوان عالی کشور اعتراض را نپذیرفت و حکم قصاص تایید شد. در حالی‌که لاله منتظر اجرای حکم قصاص بود و امیدی به بازگشت به زندگی نداشت، فرشید روفوگران، وکیل‌مدافع لاله این‌بار درخواست اعاده دادرسی داد و خطاب به رییس‌قوه‌قضاییه نوشت: «با توجه به قانون جدید مجازات اسلامی از آنجایی که متهم زمان قتل ۱۷‌ساله ‌بوده بنابراین اولا” باید بلوغ عقلی او مورد بررسی قرار گیرد و دوم اینکه بر اساس مواد ۱۲۰ و ۱۲۱ قانون مجازات اسلامی جدید از آنجایی که متهم تناقض‌گویی‌های زیادی داشته ‌است و در اقرارهای او شبهه وجود دارد نقض‌حکم در این‌خصوص و اعاده دادرسی هم دارم.»

روفوگران روز گذشته ضمن تایید خبر پذیرش اعاده دادرسی برای موکلش به خبرنگار ما گفت: تا پیش از قانون مجازات جدید ایجاد شبهه فقط باعث توقف اجرای حکم در حدود می‌شد اما در قانون مجازات جدید این موضوع قصاص را هم شامل می‌شود البته در این ‌خصوص بین علما اختلاف بود که خوشبختانه در قانون مجازات جدید این نکته که بسیار هم مهم است ذکر شده ‌است. ضمن اینکه موکل من عروس نوجوانی بود که زمان وارد شدن اتهام به او ۱۷سال داشت و چون حکم بر سلب حیات ‌اوست و حیات نیز قابل برگشت نیست بنابراین او باید با توجه به شرایط جدید قانون درخصوص نوجوانان محاکمه می‌شد.او گفت: بر اساس رایی که دیوان عالی‌کشور در سایت قابل دسترسی برای وکلا اعلام کرد، اعاده دادرسی پذیرفته‌ شده و لاله یک ‌بار دیگر باید مورد محاکمه قرار گیرد.

منبع: http://goo.gl/r0NBBjLeave a reply

Your email address will not be published.