صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  تلاش وزیر حقوق بشر ی...
مهر
۱
۱۳۹۲
تلاش وزیر حقوق بشر یمن برای تصویب قانون منع ازدواج کودکان
مهر ۱ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

3384527271_629208bacd_o

خانه امن: وزیر حقوق بشر یمن پس از مرگ دخترک جوان یمنی در شب اول ازدواج، گفته است که برای رساندن حداقل سن ازدواج به ۱۸ سالگی  تمام تلاش خود را خواهد کرد.

خبر مرگ دختر ۸ ساله یمنی به نام راوان Rawan پس از داشتن رابطه جنسی با شوهر ۴۰ ساله اش در شب اول ازدواج در حجا Hajja، استانی واقع در شمال شرقی یمن، در اثر خونریزی داخلی منتشر شد. اما در(۱۴ سپتامبر ۲۰۱۳) استاندار حجا مرگ دختر را انکار کرد.

حوریه مشهور Huriya Mashhoor، وزیر حقوق بشر گفته است: “اگر مرگ دختر تأیید می شد و آن را از مردم پنهان می کردند، این جنایت وضعیت بدتری پیدا می کرد”. حوریه مشهور به خبرگزاری AFP گفته است می خواهد لایحه ای که حداقل سن ازدواج در آن ۱۷ سالگی بوده واز سال ۲۰۰۹ مسکوت مانده است، را اصلاح و به جریان بگذارد. او اضافه کرد: “از آنجا که یمن کنوانسیون های بین المللی حقوق کودکان را امضا کرده است، می خواهیم سن قانونی ازدواج، ۱۸ سالگی تنظیم شود”. خانم مشهور این اظهارات را یک روز پس از اینکه دولت برای پیگیری مرگ عروس ۸ ساله کمیته ای تشکیل داد، بیان کرد.

استاندار حجا به خبرگزاری رسمی صبا SABA گفته است که راوان زنده است و با خانواده خود زندگی می کند. او همچنین اضافه کرد: “هم اکنون دخترک جوان تحت حمایت های اجتماعی در یک بیمارستان مورد آزمایش های پزشکی، مربوط به سلامت فیزیکی و روانی قرار دارد”.

قبل از آنکه استاندار مرگ دخترک را انکار کند، خانم مشهور گفته بود: “ما شواهد کافی در مورد مرگ این دختر در دست نداریم، اما من نگران هستم که جلوی سر و صدای این مسئله گرفته شده باشد، به ویژه به این دلیل که این اتفاق در منطقه روستایی نشین استان حجا صورت گرفته و تا کنون موارد بسیاری از این قبیل، در چنین مناطقی رخ داده اند که بی سر و صدا از کنار آنها رد شده اند”.

مشهور که عضو یکی از کمپین های ضد ازدواج کودکان در یمن است، معتقد است  تا زمانی که تعریف قانونی از کودک و سن ازدواج وجود نداشته باشد مبارزه با این امر دشوار است.

رئیس امور خارجه اتحادیه اروپا، کاترین اشتون Catherine Ashton، از مقامات استانداری سنا Sana’a پایتخت یمن خواست فوراً به این مسئله رسیدگی و از تمام کسانی که در این جرم دست داشته اند بازجویی کنند.

روز چهارشنبه دیدبان حقوق بشر به نقل از گزارش سال ۲۰۰۶ سازمان ملل از یمن اعلام کرد، که ۱۴ درصد از دختران یمنی زیر ۱۵ سالگی و ۵۲ درصد آنها زیر ۱۸ سالگی ازدواج می کنند.

شوهر دادن دختران در کودکی راهی برای خانواده های فقیر یمنی است تا، هزینه های بزرگ کردن آنها را از دوش خود بردارند و از مهریه ای که به دخترانشان تعلق می گیرد به عنوان کمک هزینه زندگی استفاده کنند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، حدود نیمی از جمعیت ۲۴ میلیونی یمن دسترسی به غذای کافی و آب آشامیدنی ندارند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/Miz0GoLeave a reply

Your email address will not be published.