صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  زنان سعودی برای اثبا...
مهر
۱
۱۳۹۲
زنان سعودی برای اثبات هویت خود باید از چند مرد به عنوان شاهد استفاده کنند
مهر ۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

5169002298_0befac2d2d_n

عکس:  CharlesFred

اگرچه یک سال است که پادشاه سعودی دستور صدور کارت شناسایی برای زنان عربستانی را صادر کرده، اما زنان این کشور همچنان برای اثبات هویت خود در دوایر رسمی و حکومتی باید از چند مرد به عنوان شاهد استفاده کنند.

یکی از مشکلاتی که زنان عربستانی در کشور خود با آن مواجه هستند، این است که آنها برای معرفی و اثبات هویت خود نمی‌توانند از کارت شناسایی استفاده کنند.

براساس فرمان پادشاه عربستان اگرچه این کارت‌های شناسایی از سوی اداره ثبت احوال این کشور صادر شده باشند، اما یک زن در مراجعه به دادگاه، مراکز اسناد رسمی، حضور در برابر وکلا و دوایر دولتی و رسمی نمی‌تواند، از این کارت شناسایی استفاده کند و برای اثبات هویت خود باید چند شاهد مرد همراه ببرد.

درحال حاضر پس از گذشت یک سال از صدور فرمان پادشاه عربستان سعودی مبنی بر صادر کردن کارت شناسایی برای زنان عربستانی، از ۱۰ میلیون زن عربستانی، یک میلیون نفر کارت شناسایی دریافت کرده‌اند، اما داشتن و یا نداشتن این کارت شناسایی هیچ تغییری در وضعیت حاکم بر آنها در جامعه سعودی ندارد.

به این ترتیب زنان عربستانی همچنان برای انجام معاملات اداری و حقوقی خود نیاز به مردانی به عنوان معرف خود و وجود معرف مرد یکی از مهمترین شرط برای تکمیل چنین معاملاتی است.

این درحالی است که یافتن شاهد مرد نیز برای زنان عربستانی به معضل و مشکلی بزرگ تبدیل شده است، چون بسیاری از این زنان در برخی معاملات مجبور می‌شوند، از مردانی تقاضا کنند که به عنوان معرف در دوایر دولتی و حکومتی حضور یابند که اصلا شناختی نسبت به همدیگر ندارد و یا این امر به موضوع سوء استفاده برخی از مردان از زنان تبدیل شده است.

منبع: http://goo.gl/gWRJXtLeave a reply

Your email address will not be published.