صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  درروسیه هرساعت یک ز...
شهریور
۲۹
۱۳۹۲
درروسیه هرساعت یک زن جان خود را دراثرخشونت خانگی ازدست می دهد
شهریور ۲۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

عکس: Borya

خانه امن – سازمان عفو بین الملل “Amnesty International” تخمین زده است که درهر ساعت یک زن در روسیه جان خود را در اثر خشونت خانگی از دست می دهد، که این روند سالانه مرگ بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ زن را رقم می زند.

خبرگزاری ان پی آر NPR گزارش کرده است، با اینکه جمعیت ایالات متحده آمریکا دو برابر جمعیت روسیه است، اما آمار مرگ و میر روسیه به دلیل خشونت خانگی ده برابر این آمار در ایالت متحده است.

رسیدگی به معضل خشونت خانگی در روسیه از الزامات است. با کنار گذاشتن و به حساب نیاوردن خشونت های اقتصادی، جنسی، و احساسی، آمار آزار و اذیت، و خشونت های فیزیکی در روسیه همچنان تکان دهنده اند. لازم به ذکر است که این آمار تنها نشان دهنده تعداد زنانی که جان خود را در اثر خشونت خانگی از دست داده اند است و شامل آن تعداد از زنانی که روزانه در معرض خشونت خانگی قرار می گیرند نمی باشد.

این نقص آماری به دلیل گزارش نشدن و مسکوت ماندن بسیاری از موارد خشونت خانگی است. بسیاری از مردم، این خشونت ها را مربوط به فرهنگ و ذات پر شور و خشن روس ها می دانند. در روسیه شاغل نبودن زن امری عادی است، اما برخی مواقع زنان روس حتی مجبور می شوند تعهد به کار نکردن را در سند ازدواج قید و آن را امضا کنند. برداشت روس ها از نقش زنان در زندگی زناشویی تنها خدمت کردن به مرد است. آنها معتقدند چنانچه زنی مورد خشونت قرار گیرد حتماً کار خبطی کرده و سزاوار آن بوده است. افراد فامیل نیز وجود خشونت خانگی را پنهان می کنند و گزارش نمی دهند.

کشور روسیه هیچ قانونی در رابطه با خشونت خانگی نداردخشونت خانگی در این کشور تنها زمانی جرم محسوب می شود که جنایتی  صورت می گیرد و کار از کار می گذرد. حتی زمانی که پای پلیس در میان است فرد خشونت گر می تواند با دادن رشوه جریان را فیصله دهد. در موارد خشونت های شدید نیز، مجازات خفیفی شامل حال افراد خشونت گر می شود. در صورت گزارش خشونت نیز، قربانیان آن چنان راهی برای نجات نخواهند داشت. تعداد “خانه های امن” روسیه برای قربانیان خشونت خانگی بسیار کم هستند و اغلب دسترسی به آنها مشکل است. پناه بردن به این خانه ها نه تنها در میان مردم باعث ننگ است، بلکه می تواند قربانیان را در معرض خطرات بیشتری نیز قرار دهد.

اخیراً به  دلیل قتل وحشیانه ای که در اوایل ماه ژانویه رخ داده است، بیشتر به مسئله خشونت خانگی توجه می شود. پس از مرگ اسف بار ایرینا کابانوا Irina Kabanova، در روسیه برای حمایت از قربانیان و وضع قانون ضد خشونت خانگی جنبشی آغاز شده است. دولت سریعاً باید برای مبارزه با معضل خشونت خانگی در این کشور وارد عمل شود و از این جنبش حمایت کند.

اقدامات دولتی

کمپین “دولت آزاد” روسیه بهترین وسیله برای معرفی قوانین جدید، خدمات اجتماعی، و نو آوری های فنی برای محافظت و حمایت از قربانیان خشونت خانگی است. دولت روسیه خوش بین و امیدوار است تا از طریق فعالیت های این کمپین، پیشرفت هایی در این زمینه حاصل شود. اولویت های دولت روسیه عبارتند از:

  • شرکت دادن مردم در تصمیم گیری ها
  • مبارزه با فساد
  • شفاف سازی اطلاعات، پاسخگویی و مسئولیت پذیری نهاد ها و مقامات دولتی
  • توسعه و پیشرفت مکانیزم “دولت الکترونیکی”
  • کار آفرینی و ایجاد و توسعه فضای رقابتی، و محیطی مناسب برای سرمایه گذاری

در کنفرانس بین المللی “دولت آزاد” که در مسکو برگزار شد، چهار اولویت برای مردم روسیه مشخص شدند که عبارتند از: تسهیلات، آموزش و پرورش، سلامت و درمان، و میزان جرائم. در این کنفرانس همچنین، در مورد بهبود خدمات اجتماعی روسیه بحث و ابراز تمایل شد. رسیدگی به معضل خشونت خانگی می تواند بسیاری از نگرانی ها و مشکلات  مردم روسیه را حل کند. برای مثال رسیدگی به مسئله خشونت خانگی می تواند بر کاهش جرم و توسعه خدمات اجتماعی تأثیر بگذارد.

شرکت دادن مردم در تصمیم گیری ها

مردم و دولت روسیه باید متوجه شوند که خشونت خانگی  جرمی زشت و شنیع است. دولت باید با همکاری مردم، قانونی هم طراز با استانداردهای حقوق بشری و برابری های جنسیتی وضع و به اجرا در آورد. با مشارکت دادن زنان و گوش دادن به مسائل و خشونت های خانگی که روزانه با آن مواجه هستند، دولت می تواند تغییر سیاست ها و وضع قوانین جدید را با بینشی خاص و منحصر به فرد ایجاد کند. علاوه بر این، آنها باید قربانیان خشونت خانگی را از هر جنسیتی که هستند، محافظت و حمایت کنند. دولت روسیه باید برای حفاظت از قربانیان، “حکم و قرار منع” را در قانون کشور وضع کند. حال تا زمانی که این برنامه و طرح ها از جانب دولت و نیروی پلیس اجرائی نشوند، تأثیرگذار نخواهند بود.

فساد

فساد در روسیه بسیار گسترده است. بر اساس شواهد بسیاری که در دست است، در موارد خشونت خانگی، نیروی پلیس اغلب برای رشوه و پاداش نقدی، جانب فرد خشونت گر را می گیرد. دولت روسیه باید برای تغییر استانداردهای اخلاقی حاکم بر کشور، ابتدا جلوی فساد افسران پلیس و اولین کسانی را که قربانیان به آنها مراجعه می کنند بگیرد. این تنها مسئله ای نیست که قربانیان خشونت خانگی را تحت تأثیر قرار می دهد. این مسئله باعث کاهش اعتماد مردم نسبت به نیروی پلیس و نیروهای غیر انتظامی، نیروهایی که انتظار می رود به امور جامعه و شهروندان رسیدگی کنند، می شود.

دولت روسیه باید برای اعتماد سازی از طریق اینترنت و آنلاین، اطلاعات بیشتری در مورد روند پیگیری جرائم در اختیار مردم قرار دهد. شفاف سازی این پیگیری ها و اقدامات دولتی در بهبود وجهه دولت در انظار مردم بسیار تأثیرگذار است.

دولت الکترونیکی و خدمات اجتماعی

مداخله و پیشگیری از خشونت خانگی مسائل حساسی هستند که باید به آنها توجه خاصی داشت. علی رغم نیت خیری که پشت برخی از مداخلات است، برخی مواقع مداخله باعث تشدید مسئله می شود. اینترنت و دیگر وسائل دیجیتالی از منابع مهمی هستند که قربانیان خشونت خانگی زمانی که احساس امنیت می کنند می توانند از آنها برای کسب اطلاعات و آگاهی استفاده کنند. وب سایت های مربوطه، وب سایت های امنی هستند که مراجعه به آنها غیر قابل رد یابی و اغلب “کلید فرار فوری” دارند که چنانچه مراجعه کننده بخواهد سریع از آن وب سایت خارج شود روی آن کلیک می کند.

دولت باید تأمین اطلاعات و آگاهی رسانی در مورد خشونت خانگی و منابع مربوطه آنلاین را در اولویت اقدامات خود قرار دهد. این منابع باید اطلاعات لازم در مورد چگونگی تهیه یک “برنامه ایمنی جهت فرار از خشونت” و چگونگی یافتن “خانه های امن” در صورت نیاز را دارا باشند.

دولت روسیه علاوه بر منابع آنلاین، باید منابع زمینی خود را نیز برای امداد رسانی به قربانیان خشونت خانگی افزایش دهد. افزایش “خانه های امن” و حمایت های دولت به همراه اتحاد زنان در حفاظت از یکدیگر می تواند کمک عمده ای به قربانیان خشونت خانگی باشد.

باید تعداد “خانه های امن” در سطح کشور افزایش پیدا کنند تا در صورت لزوم زنان قربانی بتوانند به آنها پناه ببرند. زنانی که در چنین روابطی هستند باید همیشه یک نقشه امن برای ترک فرد خشونت گر و مکانی امن برای رفتن در نظر داشته باشند. دولت، مسئول تأمین این مکان ها برای زنان خشونت دیده و نیازمند است.

علاوه بر این، دولت باید امکانات لازم را برای جلب اعتماد قربانیان فراهم کند. زنان با استفاده از اینترنت و وسائل دیجیتالی دیگر می توانند به منابع مورد نیازشان دسترسی و در حفظ امنیت به یکدیگر کمک کنند. به دلیل فقدان منابع لازم، برخی قربانیان خشونت خانگی حتی پس از طلاق مجبور می شوند که دوباره به فرد خشونت گر باز گردند. با یک شبکه اجتماعی، زنان می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند و در یافتن منابع و “خانه های امن” به یکدیگر کمک کنند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:  http://goo.gl/QMvQd9Leave a reply

Your email address will not be published.