صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  استقبال قربانیان خشو...
شهریور
۲۸
۱۳۹۲
استقبال قربانیان خشونت خانگی ازلایحه حمایت از خانواده در کشور تانگا
شهریور ۲۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

8177009716_f0142cf84e_n

عکس:   Fiji Women’s Crisis Centre

لایحه حمایت از خانواده که دو سال نوشتن آن بطول انجامید، سرانجام پس از سومین و آخرین اصلاحات به تصویب مجلس رسید. البته هنوز برای به اجرا درآمدن در سال آینده، به قبول آن توسط پادشاه تانگا نیاز است. سازمان ها و حامیان قربانیان، که از آن جمله می توان “مرکز بحران کودکان و زنان تانگا” را نام برد از این لایحه استقبال کرده اند و آن را قدم مثبتی در مسیر بهبود وضعیت خانواده ها دانستند.

بر اساس گفته Ofa Ki-Levuka Guttenbeil-Likiliki  مدیر “مرکز بحران کودکان و زنان تانگا”، این لایحه از دو بخش عمده تشکیل شده است که طی آن دو، حمایت از قربانیان باید به صورت گسترده تری صورت گیرد.

 برمبنای این لایحه، نیروی پلیس قادر است که در صورت لزوم، فوراً حکم حمایت از قربانی را صادر کند. در حالی که طبق قانون پیشین، حکم های حمایتی تنها توسط قضات صادر می شدند و صدور آنها حدود ۴۸ تا ۷۲ ساعت زمان می برد. به دلیل چنین تأخیری، قربانی به خصوص زمانی که یک کودک بود، ممکن بود جان خود را بر اثر خشونت از دست بدهد.

بخش دیگر این لایحه مربوط به دادستان ها می شود که باید در پروسه دادخواهی، قربانی را نسبت به حقوق و مراحل قانونی دادخواست،  آگاه کنند.

لسیلا تو ایا Lesila To’ia، مسئول گروه آموزش اجتماعی “مرکز بحران کودکان و زنان تانگا” نیز در مورد مباحثات صورت گرفته در مورد مفهوم “خشونت خانگی” در”لایحه حمایت از خانواده”  گفته است: “قبل از نوشتن این لایحه برخی قانون گذاران می خواستند که قوانین مربوط به خشونت خانگی تنها در مورد کسانی که ازدواج کرده اند صدق کنند، حال آنکه ما می خواستیم مفاد آن همه مردم را پوشش دهد”.

 مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/Ct6yoY

http://goo.gl/HFlkkI

 Leave a reply

Your email address will not be published.