صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  مواردی که قانون به...
شهریور
۲۸
۱۳۹۲
مواردی که قانون به دختران اجازه می دهد بدون رضایت پدر ازدواج کنند
شهریور ۲۸ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۱۸
image_pdfimage_print

پرسش: ۲۲ سال دارم و دانشجو هستم. به جوانی علاقمند شده ام که تحصیلات دانشگاهی دارد و در شرکت معتبری کار می کند. با این حال پدر و مادر و برادرم به شدت و بدون دلیل با ازدواج من با جوانی که دوستش دارم مخالفت می کنند. همه راه ها را رفته ام. همه گونه مذاکره با آنها شده است، ولی موافقت نمی کنند. آیا برای این قبیل مشکلات دختران ایرانی، قانون تدابیری اندیشیده است؟

پاسخ: خوشبختانه قانون به این موارد توجه دارد. به موجب قانون مدنی ایران، مادر و برادر و خواهر نقشی در اعلام رضایت قانونی در هنگام وقوع عقد نکاح دختر باکره ندارند. آنها بر دختر ولایت ندارند.  فقط پدر و جد پدری یعنی پدر پدر به موجب قانون صاحب این حق می باشند. رضایت پدر یا جد پدری به عقد نکاح دختر یا نوه ای که باکره است اعتبار می بخشد. به اندازه ای که اگر در مورد دختر باکره، پدر یا جد پدری رضایت ندهد، عقد انجام نمی شود. در صورتی که انجام  شود، چنانچه کار به دادگاه برسد، دادگاه عقد را باطل اعلام می کند.

اما قانون مدنی ایران راه حل مناسبی در اختیار گذاشته تا دختران باکره ای که پدر و جد پدری بی دلیل با ازدواج آنها با مردی شایسته مخالفت می کند، یا دخترانی که به هر دلیل دسترسی به پدر و جد پدری ندارند ، بتوانند با مرد مورد نظرشان ازدواج کنند. به دو ماده از قانون مدنی نگاه کنید:

ماده ۱۰۴۳ – نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدری اوست و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده است پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص (در حال حاضر خانواده ) به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.(اصلاحی مطابق قانون موادی از قانون مدنی مصوب ۱۳۷۰)”

ماده ۱۰۴۴ – در صورتی که پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشند و استیذان از آنها نیز عادتا” غیر ممکن بوده و دختر نیز احتیاج به ازدواج داشته باشد، وی می تواند اقدام به ازدواج نماید. (اصلاحی مطابق قانون اصلاح موادی از قانون مدنی مصوب ۱۳۷۰)”

تبصره- ثبت این ازدواج در دفتر خانه منوط به احراز موارد فوق در دادگاه مدنی خاص (در حال حاضر خانواده) می باشد. 1. بنفشه said on بهمن ۱۱, ۱۳۹۲

  با سلام دختری ٢٠ ساله هستم دانشجو و با مادرم زندگی می کنم و ١ سال و نیم هست پدرم حتی زنگی هم به ما نزده اصلا نمی خواهد جوابی بدهد و شرایط من و پسری که خیلی سال پیش دیده را میداند . ایا فقط اذن پدر پدر کافی است به مشکل بر نمی خورد زندگی اینده ام

 2. مژده said on اسفند ۲۰, ۱۳۹۲

  سلام دختری ۲۱ ساله هستم پدر من ۲سال است که ما را ترک نموده و مخارجمان را خودمان تامین میکنیم نمیتوانیم او را پیدا کنیم برای رضایت ازدواج پدر بزرگ هم نداریم فوت شده اند حکم چیست اگر ممکن ایت توضیح دهید

 3. ارژنگ said on فروردین ۲۹, ۱۳۹۳

  با سلام، میخواستم منظور از “علت موجه” در ماده ی ۱۰۴۳ رو بدونم. در صورت مراجعه ی دختر به دادگاه خانواده ، پدر دختر با مطرح کردن چه مواردی می تواند دادن اجازه را مضایغه کند ؟ مثلا : داشتن پرونده جزایی ، اعتیاد ، عدم توانایی مرد در برآورده کردن مخارج جاری ، … . “علت موجه” شامل چه مواردی می شود؟
  با تشکر

 4. سلام،من دختری ۲۰ساله هستم،پدر مادرم اعتیاد دارند،و اجازه ی ازدواج با پسر مورد علاقه ام را نمیدهند،لطفا راهنماییم کنید

 5. پدر مادرم اعتیاد به شیشه دارند،من هم دیکگه تحمل رفتار ها و توهماتشون رو ندارم
  پسری هم ک بهش علاقه مندم،خدمتش را ت نکرده
  من باید چه کار کنم؟…

 6. yeshim said on خرداد ۹, ۱۳۹۳

  باسلام.
  دختری۲۱ساله هستم ودانشجو.
  مدت۲سال هست ک به دوست برادرم علاقه پیدا کردم.ایشان قبلا زن داشتند ولی ازهم جداشدند،دلیلش هم این بوده ک دوست داداشم با یه خانوم دوست بودند بعدشوهراون خانوم متوجه میشه وطلاقش میده و دادگاه مجبورش میکنه ک بادوست داداشم ازدواج کنه.وچون ازدواجی اجباری و بدون علااقه بوده و اون خانوم چندسال هم از ایشون بزرگتربوده ازهمدیگه جداشدند.
  پدرم چندماه پیش فوت کرده،ولی قبل ازفوتش راضی بود،یعنی مخالفتی نداشت.ولی بخاطر مخالفت شدید داداشم دیگه چیزی نگفت.برادرم حتی اجازه نداد ک دوستش واسه خواستگاری خونه ی مابیان.بقیه اعضای خانواده هم بخاطراینکه خیلی ازداداشم حساب میبرن وحتی میتونم بگم میترسن،اعلام نارضایتی کردن.
  من توی این مدت همه ی خواستگارامو ردکردم.چون واقعا به اون آقاعلاقه دارم.حتی یکبارهم دست به خودکشی زدم،ولی متاسفانه نمردم،فقط۲روز توی کمابودم.
  خواهش میکنم بگیدمن چیکارکنم.من واقعا بدون اون نمیتونم زندگی کنم.
  ممنونم.

 7. سارا said on تیر ۴, ۱۳۹۳

  سلام دختری هستتم ۲۶ساله چندسال پیش در اثر یک شیطنت جوانی بکارتم را از دست دادم
  حالا با مردی که طلاق گرفته قصد ازدواج دارم
  با توجه به عدم بکارتم میتوانم بدون اجازه ولی ازدواج کنم
  خانوادم به شدت مخالفن

 8. ارغوان said on مهر ۱۹, ۱۳۹۳

  سلام من ۲۴سالمه از ۹سالگی پدرم رفته مادرم هم فوت کرده با خالم زندگی میکنم اگه بخوام ازدواج کنمو پدرم نیست چیکار باید بکنم پدر بزرگم ندارم

 9. ارغوان said on مهر ۱۹, ۱۳۹۳

  بچه هم ک بودیم شهر دیگه ای بودیم ک خیلی وقته از اونجا ب تهران اومدیم

 10. سارا said on آبان ۱۰, ۱۳۹۳

  سلام شما در پاسخ یکی از دوستان گفتید که دهتر غیرباکره به هر شکلی که بکارتش رو از دست بده موجب سقوط اذن میشه….حتی اگه در اثر خودارضایی از دست داده باشه؟؟؟؟؟؟؟

Leave a reply

Your email address will not be published.