صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  اعتیاد به سکس، بیمار...
شهریور
۲۶
اعتیاد به سکس، بیماری یا انحراف
خشونت خانگی و اجتماع
۵

image_pdfimage_print

5734716295_e60f258c90_b

عکس: A Sweeney Photo

نوشته: فیروزه فروزانفر، روزنامه نگار

تحلیل پدیده خیانت در میان زوجین همواره با نگاه اخلاقی صورت می گیرد، و در خوش بینانه ترین حالت برای بررسی دلایل خیانت بخصوص خیانت زن به شوهر،  دلایلی چون فقر ، خیانت مرد، احساس بی کسی و مشکلات رفتاری وهر..  مطرح می شود.  در حالیکه می توان خیانت را از منظر دیگری بررسی کرد و آن وابستگی روان شناختی با وجود نشانه ها و علایم اعتیاد به سکس و روابط جنسی است،  به گونه ای که فرد نشانه های کاملی از بیماری را از خود نشان می دهد و نیاز به درمان دارد. چنین افرادی دچار هنجار گسیختگی جنسی با ناراحتی های قابل ملاحظه بالینی هستند و در مواردی در آنها آزار گری یا آزار خواهی ،نمایش گری ،مبدل پوشی ، تماشگری جنسی دیده می شود.

جنی کچکمن مدل و هنرپیشه فیلم های پورنو در رابطه با بیماری خود و اعتیاد به سکس در کتاب خاطراتش  مینویسد: من بیمار بودم و اولین گام من برای ترک اعتیاد اعتراف به بیماری بود. معتاد مثل هر اعتیاد دیگری و روابط جنسی و پورنوگرافی برای من مثل رساندن مواد مخدر بود و هر بار که تصمیم به ترک می گرفتم به خودم می گفتم: فقط یک بار دیگر. درابتدا دعا می کردم که دوستانم با من رفتار بهتری داشته باشند و به توصیه مشاورم شماره تلفن همه مردها را از دفتر تلفنم پاک کردم و شروع کردم به رابطه گیری عاطفی با دوستانم و شرکت در جلسات یوگا و غیره … من بیمار بودم و اطرافیانم فکر می کردند من منحرفم.

اعتیاد به سکس جیست؟

اعتـیـاد بـه سـکس به عدم توانایی در کنترل و یا به تعویق انداختن تمایلات و فــعالیت های جنسی اطلاق می گـردد. در واقـع سکس و اندیشدن به آن ، افکار معتاد را تحت کنترل خـود قرار می دهـد و نـیـاز بـه انـگیـخـتـگـی جنـسی جـای نـــیاز بـه صمیمت را می گیرد.

استرس یـکی از عوامل تشدید کننده اعتـیـاد بـه سـکس است. در واقــع فـــرد مـــعتاد از طریق سکس آلام عاطفی و عـقـده هـای روانــی خود را تسکین می دهد.باید توجه داشت که نباید اعتیاد بــه ســکـس را بـــا شــهــوت جنسی قوی اشتباه گرفت. فرد معـتاد به سـکس ممکن است دارای شـهـوت جـنـسـی اندکی باشد.اعتیاد به سکس در هر دو جنس زن و مـــرد مشاهده می گردد.در واقع با ارضـاء جــنسی به فرد احساس سرخوشی در پی آزادسـازی آدرنـالـیـن و آنـدومـرفیـن  دست داده و وی را موقتا” تسکین می دهد. مـعــمولا فرد معتاد بـه سـکس از رابـطـه جـنـســی خود لذت چندانی نمی برد زیـرا پــس از آن دچــار احساس گناه و شرمساری می شود.

مراحل اعتیاد به سکس:

 • اشتغال فکری مداوم: تـفـکـرات، تـجـسـمات و خـیـالبــــافی های پیوسته در مورد موقعیتها، منظره ها و فعالیتهای جنسی.
 • ارجحیت بخشیدن: یک فعالیت و یا موقعیت جنسی مرجح مـعـمـولا الـگـو و بـصورت رفتار کلیشه ای در می آید.
 • وسواس: اقدام به فعالیت جنـسی مـرجـح بـدون تـــوجه به عواقب منفی و تمایل به متوقف ساختن آن.
 • احساس ندامت: احساس گناه و شرم بر سر نـاتـوانـی در کنـترل رفتار خود.

علائم اعتیاد به سکس

 • دارا بودن شریک جنسی متعدد بدون تعهد.
 • رابطه جنسی بطور همزمان با چندین نفر و یا تعویض مرتب شریک جنسی.
 • خود ارضایی وسواسی و مفرط.
 • آزار جنسی و تجاوز جنسی دیگران.
 • روسپیگری و یا استفاده از آن.
 • اقدام به برقراری روابط جنسی مخاطره آمیز .
 • استفاده مداوم از تصاویر، مجلات و فیلمهای سکسی.
 • بی اعتـنـایی و یـا قـربـانـی کـردن فـعــــالیتهای مهم اجتماعی، خانوادگی، شغلی و تفریحی بخاطر فعالیتهای جنسی
 • تلاش بی وقفه و بی ثمر در محدود کردن افکار محرک جنسی.
 • کاهش معنویت و نقض مداوم سیستم ارزشی فرد.
 • شهوت جنسی مفرط. بیش از اندازه به مسایل جنسی اندیشدن.
 • ارضاء جنسی از طریق مشاهده دیگران، عریان گرایی و ارتـکاب بـه کــــودک آزاری و تجاوز جنسی.
 • تداوم به اعتیاد بدون توجه به عواقب منفی همچون مشکلات مالی، بــخطر افتادن سلامتی و از هم گسستگی روابط فرد.

دکتر بهنام اوحدی در همین رابطه می گوید: در سابقه‎ چنین شخصی، معمولاً الگوی درازمدتی از این رفتار وجود دارد که شخص بارها تلاش داشته تا آن را متوقف کند، ولی موفق نشده است. هر چند ممکن است پس از چنین اعمالی، فرد دچار پشیمانی و احساس گناه و عذاب وجدان شود، ولی چنین احساساتی برای پیش‎گیری از بروز دوباره‎  این رفتار، کافی نیستند. ممکن است بیمار بگوید که در دوره‎های پر استرس یا هنگام تنش، اضطراب و خشم، نیاز بیشتر و شدیدتری در خود برای برون ریزی احساس می‎نماید. او معتقد است این افراد همه‎ کوشش‎ها و رفتارهایشان در زندگی معطوف به جست‎وجوی رابطه‎ جنسی است؛ زمان زیادی را صرف چنین رفتاری می‎نمایند و اغلب تلاش می‎کنند که این رفتار را متوقف کنند ولی در عمل، توانایی این کار را ندارند. شاید بسیاری برای نخستین بار با چنین واژه‎ای رو به رو شده باشند اما این پدیده، برای شمار فراوانی از درمان‎گران کاملاً شناخته شده است. این افراد، کوشش فزاینده و مکرری انجام می‎دهند که رابطه‎ جنسی داشته باشند و چنانچه در این تلاش‎ها پیروز و کامیاب نشوند، دچار ناراحتی و رنج و عذاب می‎شوند.

می‎توان گفت که وابستگی (اعتیاد) به سکس، یک مفهوم اکتشافی مفیدی است که درمان‎گر را برای علت زمینه‎ای این رفتار، هشیار می‎سازد. معتادین جنسی نمی‎توانند تکانه‎های جنسی خود را کنترل کنند. این تکانه‎ها طیف کاملی از رفتار یا تخیلات جنسی را در بر می‎گیرد. سرانجام، نیاز به آمیزش و به طور کلی هر گونه فعالیت جنسی، افزایش می‎یابد و میل مداوم به رابطه‎ی جنسی، تنها انگیزه‎ رفتار فرد می‎شود.  بهنام اوحدی در ادامه مقاله خود درباره اعتیاد به سکس تصریح می کند: همه‎گیر شدن بیماری وابستگی (اعتیاد) به سکس در یک جامعه، شرم و آزرم اجتماعی را خدشه‎دار نموده، و به از دست رفتن چارچوب‎های اخلاقی- معنوی، رشد انحرافات و آسیب‎های اجتماعی و ویران گشتن جایگاه الهی- انسانی سکس، می‎انجامد. اپیدمی وابستگی (اعتیاد) به سکس، نه تنها بحران‎های فرهنگی- روانی- اجتماعی، بلکه بحران‎های اقتصادی را نیز پدید آورده و ساعات و دقایق فراوانی از «زمان کار و انرژی ملی» را هدر می‎دهد.درمان وابستگی (اعتیاد) به سکس، مانند الگوی درمان وابستگی (اعتیاد) به مواد مخدر بر پایه‎ درمان‎های روان شناختی و روان پزشکی چون روان درمانی‎های متنوع و دارو درمانی‎های مختلف انجام می‎شود.

اعتیاد به سکس و خشونت

اصولا اعتیاد به سکس مانند دیگر دسته بندی های مربوط به اعتیاد تاثیرات مستقیمی روی خشونت و بخصوص خشونت خانگی دارد و می تواند اعضاء خانواده را دچار آسیب های روانی متعددی کند. چرا که وابستگی غیر طبیعی به عمل جنسی و تمایل و وابستگی و کشش نیرومند به ادامه این رفتار می تواند پیامدهای متعددی بر روی جسم و روح افراد خانواده داشته باشد به همین دلیل درمان چنین اختلال رفتاری می تواند بر روی کاهش خشونت و آثار  روانی ناشی از آن مهم باشد. اولین گام در درمان را می توان با مراجعه به پزشک و درمانگر برداشت. اما درمان را می توان با آمــوزش تکنیک های غلبه بر استرس ، بازسازی روابط از هم گسسته فرد، آموزش نحوه ارضاء تمایلات جنسی بطور سالم و طبیعـی پیگیری کرد.

اما از آنجایی که اعتیاد به سکس هم ناشناخته است و هم بیشتر مواقع با شهوت اشتباه گرفته می شود؛ پس از آگاهی از مشکل خود اولین مرحله درمان این است که تشخیص دهید دچارچنین عارضه ای شده اید. باید نگاه دقیقی به رفتار فردی و مشکلاتی که به مثابه آن برای خود ایجاد می کنید- مشکلات احساسی، جسمانی، و یا اقتصادی- داشته باشید. اگر احساس می کنید که درگیر یک ارتباط عاشقانه اعتیادآور شده اید حتماً باید به دنبال کمک گرفتن از کارشناسان حرفه ای باشید. مشاوره های روانشناسی برای کسانی که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم دچار چنین عارضه ای هستند پیشنهاد می شود.

درمان باید حداقل چند مورد از موارد زیر را در بر بگیرد:

 قطع مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، بازسازی روابط، مدیریت استرس، کمک به خویشتن، در خلال اعتیاد به سکس نیز اغلب افذاد دچار یک دور تسلسل می شوند و هر چه تلاش می کنند قادر به متوقف ساختن عادات خود نیستند.

در طول دوره ترک حتماً این سه مورد باید مورد توجه قرار بگیرد:

دلیل برقرای رابطه جنسی، قضاوت فردی، رفتارهای بازدارنده

رفتارهای فرد معتاد در حین درمان تاثیر پذیر از موارد زیر هستند:

 محیط درمانی، همکاری اطرافیان، فعالیت های گروهی، کسب آگاهی، کمک به خویشتن، قرار گرفتن در محیطی که بتوان مراحل درمان را به راحنی طی کرد.

 افراد باید بتوانند رفتارهای خود را بدون وجود هیچ گونه ترسی به دقت ارزیابی نموده و اطمینان داشته باشند که اطرافیانشان با آنها حس همدردی می کنند و برایشان ارزش و اهمیت قائل هستند. ضمن گفتگو با کارشناسان و مشاوران مشکل به صورت ریشه تشخیص داده می شود و بعد یک برنامه زمانبندی شده برای درمان ایجاد می گردد. در طول این بازه، فعالیت های فردی شخص زیر ذره بین برده می شود و هر مانعی از سر راه درمان برداشته می شود. مشاور ارتباط نزدیکی را با بیمار برقرار می کند و سپس یک برنامه درمانی مدون تهیه نموده و هر تغییری که لازم باشد بعداً در آن اعمال می کند.

فراموش نکنید اعتیاد به سکس برای اطرافیان شما رفتارهای خشونت آمیز ایجاد میکند پس به فکر درمان باشید.

منابع: http://goo.gl/GQR9L

http://www.iranianuk.com/article.php5?id=7413

 http://mjalal.blogfa.com/post-58.aspx 1. bahman said on مهر ۱۲, ۱۳۹۲

  salam man modati gerftar hmin bimari shodam va jahat darman bayad chekarhai bayad anjam bedam batavajo be in ke nemikham kasi az bimarim bakhbar beshe rahnmai konid

 2. erfan said on مهر ۲۲, ۱۳۹۲

  آیا کسی که در فواصل زمانی کوتاه مدت(مثلا ۵ الی ۶ ساعت) احساس نیاز شدید به سکس داره هم جزء معتاد به سکس شناخته میشه؟

 3. مهسا said on آبان ۶, ۱۳۹۲

  سلام من متاهل هستم ولی دچار این بیماری شدم نمیدونم شهوت زیاده یا اعتیاد به سکس بیچاره همسرم هر شب باید چند بار با من سکس کنه تو طول روز هم که نیست بازم وسوسه میشم و مجبور به خود ارضایی؟
  میشه راهنماییم کنید خیلی اذیت میشم خودمو یه موقع ها سرگرم درس و … می کنم ولی بازم کافی نیست

  • علی said on مرداد ۲۶, ۱۳۹۳

   سلام مهسا جون ، به نظر من شما در اولین قدم باید فعالیت بدنی خودت را زیاد کنی و بهترین را ورزش هستش ، این هم در مکان و شرایطی که تحریک جنسی نشی و خودت بهتر می دونی باید چه کارکنی دوم باید از شرایط تحریک جنسی خودت را دور کنی مثل فیلمها وداستانها وحتی دوستانی که به هر نوعی باعث تحریکت میشن سوم باید لباسهای سکسی نپوشی البته اگه این کار را میکنی چهارم باید در خوردن نوع غذا نیز با توجه به پاسخ بدنت به خوراکیهای محرک جنسی مثل فلفل و مواد معروف به گرم دقت کنی آخرین نکته هم که فعلا میتونم بگم این هستش که اگر جنس مخالف باعث تحریکت میشه تا میتونی باهش ارتباط نداشته باش (بجز شوهرتها) امیدوارم این مختصر راهنمایی کمکت کنه اما یادت باشه هفته ای دو تا سه بار سکس عادی ترین حالته ،خداحافظ

  • سامان said on مرداد ۲۷, ۱۳۹۳

   من می تونم کمکتان کنم ۰۹۱۹۷۷۱۴۵۷۵

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱