صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  کمیته راهبردی جامعه ...
شهریور
۲۵
۱۳۹۲
کمیته راهبردی جامعه ایمن شهرداری با خشونت علیه زنان مقابله می‌کند
شهریور ۲۵ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

hamseda

عکس: همصدا

پیش از سال ۱۳۸۶، این طرح با عنوان طرح آزمایشی جامعه ایمن در ۵ شهر کوچک ایران اجرا شد. در پایان این طرح آزمایشی در ایران، تنها شهر کاشمر موفق به پیوستن به شبکه جهانی جامعه ایمن گردید.

کمیته راهبری جامعه ایمن، عنوان یکی از بخش‌های زیرمجموعه شهرداری تهران است که چندسالی است جهت فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندی در راستای پیشگیری از آسیب‌ها ایجاد شده است.

نرگس ‌هادی‌زاده مقدم، دبیر کمیته راهبردی جامعه ایمن منطقه یک، در خصوص تاریخچه شکل‌گیری این کمیته در جهان اظهار داشت: تاریخچه شکل‌گیری این کمیته در جهان به ۱۷ سال پیش باز می‌گردد. سال ۱۹۹۶ در تورنتو کانادا به دنبال مرگ یک نوجوان ۱۹ ساله کانادایی بر اثر عدم رعایت اصول ایمنی هنگام کار و انفجار مواد اشتعال‌زا، ایده اولیه برای فرهنگ‌سازی در راستای تشکیل جامعه ایمن جرقه زد.

وی افزود: مفهوم جامعه ایمن در اولین کنفرانس جهانی پیشگیری از آسیب‌ها در شهر استکهلم سوئد در ماه سپتامبر سال ۱۹۸۹ با شعار ”تمام انسان‌ها باید از سطح ایمنی و سلامت یکسان برخوردار شوند” تبیین و تعریف شد.

هادی‌زاده مقدم همچنین در خصوص نحوه اجرای این طرح در ایران تصریح کرد: پیش از سال ۱۳۸۶، این طرح با عنوان طرح آزمایشی جامعه ایمن در ۵ شهر کوچک ایران اجرا شد. در پایان این طرح آزمایشی در ایران، تنها شهر کاشمر موفق به پیوستن به شبکه جهانی جامعه ایمن گردید. در آن زمان آسیب‌ها دومین عامل مرگ و میر در همه گروه‌های سنی و اولین عامل در گروه سنی زیر ۴ سال بود.

وی ادامه داد: پیشنهاد اجرای طرح جامعه ایمن در شهر تهران در شانزدهمین کنفرانس جهانی جامعه ایمن در خرداد ماه ۱۳۸۶ و با حضور ۵۰ کشور در ایران اسلامی ‌مطرح شد و طرح جامعه ایمن در مناطق ۱، ۲، ۳، ۱۳و ۱۵ به عنوان مناطق آماده برای اجرای این طرح کلید خورد و کمیته راهبری جامعه ایمن منطقه یک تهران به ریاست شهردار محترم منطقه در تاریخ ۸۸/۶/۱۷ تشکیل گردید.

هادی‌زاده در خصوص اهداف این کمیته و کارگروه‌های آن ادامه داد: در منطقه یک ما پس ازتعیین اولویت‌های منطقه در بحث ارتقای ایمنی، ۴ کارگروه تخصصی تشکیل دادیم که عناوین این کارگروه‌ها عبارت است از: ۱٫ کارگروه تخصصی ایمنی شبکه معابر و پیاده‌راه‌ها و مناسب‌سازی دسترسی‌ها برای جامعه معلولین و سالمندان، ۲٫ کارگروه تخصصی ایمنی تفرجگاه‌ها و ایمن‌سازی در زمان اوقات فراغت بخصوص برای کودکان و نوجوانان، ۳٫ کارگروه تخصصی پیشگیری از اثرات حوادث و بلایای طبیعی، ۴٫ کارگروه تخصصی پیشگیری از خشونت و رفتارهای مخاطره‌آمیز؛ که برنامه‌های این کارگروه‌ها، تمامی‌گروه‌های سنی، هر دوجنس و مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف را پوشش می‌دهند.

دبیر کمیته راهبردی جامعه ایمن در منطقه یک، همچنین به انتشار بروشورهایی با موضوعات آگاهی‌رسانی و فرهنگ‌سازی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: در همین راستا بروشورهایی با عناوین مختلف (انواع آسیب‌دیدگی، راه‌های شناخت خشم و غلبه بر آن، ایمنی در خانه‌های اسباب‌بازی، مدیریت بحران، آمادگی در برابر سوانح، مضرات سیگار و راه‌های ترک آن، خشونت، خشونت علیه خود، خشونت علیه زنان، خشونت خانگی، خشونت اجتماعی، کنترل خشم و…) در سراهای محله در دسترس شهروندان قرار گرفته است که می‌تواند نقش مؤثری در فرهنگ‌سازی در راستای آموزش شهروندی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اقدامات جامعه ایمن منطقه یک در اسفندماه ۱۳۸۸ مورد بازدید کارشناسان دانشگاه کارولینسکای سوئد قرار گرفته و در مهرماه ۱۳۹۰ این منطقه به شبکه جهانی جوامع ایمن پیوست.

  این بروشورها هر کدام به موضوعی اختصاص داده شده و سعی شده در آن تعریف و توصیف دقیقی از آن آسیب ارائه شود. دلایل ایجاد آن، گروه‌های در معرض خطر و پیامدهای آن نوع آسیب برای شخص، از جمله مباحثی است که سعی شده در مجال اندک یک بروشور گنجانده شود و اطلاعاتی را خصوصاً در رابطه با آسیب‌های حوزه زنان و کودکان در دسترس افراد قرار می‌دهد.

همچنین در زمینه راهکارها در مواردی که مباحث مربوط به خشونت علیه زنان و کودکان است و اهمیت این بخش بیشتر می‌شود، سعی شده راهکارهایی پیش روی فرد آسیب‌دیده از خشونت و زمینه‌های حل مشکل ارائه شده و این آموزش تنها به تعریف و توصیف مسئله ختم نشود. برای مثال در بروشوری که به موضوع خشونت علیه زنان اختصاص داده شده، نویسنده به راهکارهای قربانی برای مقابله با خشونت اشاره کرده و همچنین راهکارهایی برای افراد دیگری که اطرافیان قربانی هستند، در مواجهه با وی ارائه داده است.

گرچه در نهایت باید گفت در بروشورهایی با چنین موضوعات حساسی، جای خالی معرفی چند مرکز مشاوره دولتی که بعضاً در خود سراهای محله نیز به وفور یافت می‌شود و یا یادآوری اهمیت مشاوره گرفتن در مواقع بحرانی و حساس خشونت‌های خانگی تا حدودی خالی به نظر می‌رسد. و یا در نظر گرفتن خشونت یک‌طرفه مردان علیه زنان و کودکان و لحاظ نکردن خشونت‌های روانی، جسمی و… زنان علیه مردان نیز ازجمله نقاط ضعف این بروشورهاست.

ضمن آنکه باید توجه داشت قدم‌های اینچنینی در راستای فرهنگ‌سازی جهت پیشگیری از انواع خشونت‌های خانگی و اجتماعی در صورتی که با توجه به فرهنگی‌های بومی، محلی و منطقه‌ای متناسب‌سازی شده و ترویج شود، می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش آگاهی عمومی ‌و کاهش اینگونه خشونت‌ها داشته باشد و از بسیاری از آسیب‌های ثانویه در جامعه نیز پیشگیری کند.

منبع: http://goo.gl/KgMbtvLeave a reply

Your email address will not be published.