رشد100 تا 190 درصدی دعاوی خانوادگی در برخی ازشهرستان های کرمان


khorasan 1

عکس: خراسان

معاون قضائی و توسعه و برنامه ریزی دادگستری استان کرمان گفت: آمار دعاوی خانواده در پنج ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 31 درصد رشد مواجه بوده است.

  محمدصادق شجاعی اظهارداشت: میزان طلاق در عقد نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل با 12 درصد رشد مواجه است که این آمار وضعیت نگران کننده ای را در حوزه خانواده رقم زده است.

این مقام قضائی با اشاره به عدم آشنایی با مهارت های زندگی در بین زوجین اظهار داشت: باید آموزش مهارت های زندگی برای زوجین در شرف ازدواج را  در دستور کار قرار داد تا ازدواج ها به واسطه عدم شناخت از تفاوت ها و روحیات جنس مخالف به فروپاشی نیانجامد.

معاون قضایی دادگستری خاطر نشان کرد: در هر زندگی مشترک اختلاف نظر و سوء برداشت وجود دارد و می توان با آموزش کنترل شرایط ، حل مسائل و مهارت های زندگی بصورت مستمر و پر رنگ تر ، از بنیان خانواده صیانت کرد و در جهت تحکیم آن گام برداشت.

 وی با اشاره به افزایش آمار طلاق در عقد بیان داشت : اینکه زندگی مشترکی هنوز شروع نشده است به پایان می رسد نشان از عدم شناخت و آگاهی جوانان در آستانه ازدواج از زندگی مشترک دارد که باید با پیگیری مباحث آموزشی و مشاوره ای ، مشکل بصورت اساسی حل گردد.

شجاعی وقوع طلاق در مرحله عقد را بین سنین 17تا28 سال اعلام کرد و افزود: از عمده ترین دلایل وقوع طلاق در عقد می توان به عدم بلوغ  فکری و اجتماعی اشاره کرد.

معاون قضایی دادگستری ، رشد 100 تا 190 درصدی دعاوی خانواده در بعضی از شهرستانهای استان را نشانه به صدا درآمدن زنگ های خطر و هشدار ذکر کرد و ابراز داشت: باید با طراحی آموزش مهارت های زندگی از سال ششم ابتدائی تا آخر تحصیلات دانشگاهی با تناسب سن و مقطع تحصیلی ، معضل دعاوی خانواده و طلاق را بصورت ریشه ای حل کرد.

وی از ضعف اعتقادات مذهبی ، اعتیاد ، ندادن خرجی ، بیکاری ، سوء ظن و عدم بلوغ فکری و اجتماعی به عنوان چند مورد از عمده ترین دلایل فروپاشی زندگی های مشترک یاد کرد و بیان داشت : در کنار این مسائل دلایل دیگری مثل خیانت ، عقیم بودن ، دخالت خانواده ها ، تفاوت های فرهنگی ، نارضایتی های جنسی و تفاوت تیپ های شخصیتی نیز رخ نمائی می کند.

منبع: http://goo.gl/O1xXJ5