صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  چگونه می توان خود را...
شهریور
۲۲
۱۳۹۲
چگونه می توان خود را از خشونت خانگی نجات داد؟
شهریور ۲۲ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

3268855328_3976bde5b2_o

 مصاحبه با کتی لاکهارت Kathy Lockhart

خانه امن: امروز من افتخار نشستن پای صحبت با زنی را دارم که از نجات یافتگان خشونت خانگی است. کتی لاکهارت یک پرستار حرفه ای و دارای دو مدرک کارشناسی ارشد است. یک مدرک پرستاری از دانشگاه ویرجینیا و مردک دیگری در مدیریت عمومی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا دارد. او پس از داشتن یک رابطه بد و آمیخته با خشونت به مطالعه در مورد خشونت خانگی علاقه مند شد. او در ۱۴ سال گذشته از پاسخگویان داوطلب و فعال تماس های تلفنی اورژانسی خشونت خانگی و تجاوز بوده، و از حامیان سرسخت قربانیان است. او می داند که هیچکس از خشونت خانگی در امان نیست. او الگویی است برای اینکه چگونه زنان می توانند خود را از خشونت و ظلم نجات دهند و زندگی پر معنایی را آغاز کنند.

  وقتی زنی که شوهرش او را کتک زده، به شما تماس می گیرد، با او چگونه صحبت می کنید؟

اول به او می گویم که تنها نیست و ما به او کمک می کنیم تا از آن وضعیت نجات پیدا کند. سپس با پرسیدن سؤالاتی از او  مشخص می کنم که آیا هنوز در معرض خطر است یا خیر؟ از او می پرسم: فرد خشونت گر کجاست؟ آیا می خواهد با اورژانس تماس بگیرد؟ آیا می خواهد که من با  اورژانس با پلیس تماس بگیرم؟ آیا او هنوز احساس خطر می کند؟

اگر خشونت گر مکان را ترک کرده باشد، از او می خواهم که دقیق آنچه که اتفاق افتاده است را توضیح دهد. این کار باعث کاهش اضطراب او می شود، احساس ترس و گناهی که مبادا او باعث و بانی این اتفاق بوده است.

از آنجایی که به نظر می رسد اکثر قربانیانی که با ما تماس می گیرند فرزندانشان نیز در خانه حضور دارند، از آنها می خواهم تا به اورژانس یا پلیس تماس بگیرند و به پلیس گزارش دهند. در صورت تماس و گزارش به پلیس می توانند کمک های پزشکی – درمانی نیز بگیرند. آنها حتی نیازی به آماده کردن و بستن وسائل فرزندان و رانندگی به بیمارستان های محلی را ندارند. پلیس می تواند به محل جرم برود و چیزهای دیگری را نیز که طی مجادله از بین رفته اند را ببیند و ثبت کند.

اما همیشه اولین و مهمترین مسئله برای ما اطمینان حاصل کردن از امنیت قربانیان در مکان سکونت آنها است.

آیا می توانید چند اقدام احتیاطی و امنیتی را به زنان خشونت دیده پیشنهاد دهید؟

ما به قربانیان خشونت خانگی می گوییم:

همیشه یک برنامه ایمنی داشته باشید. منظور از برنامه ایمنی داشتن یک برنامه فرار برای زمانی است که فرد خشونت گر شروع به رفتارهای خشونت آمیز می کند. پولی برای رفتن به مکانی امن پس انداز کنید. کلید خانه و ماشین را پنهان کنید. برای خود و فرزندانتان جایی در خارج از منزل لباس پنهان کنید، تا بتوانید برای شناسایی نشدن آنها را سریع عوض کنید. شماره تلفن های اورژانس، مثللا” شماره تلفنی از “خانه های امن” را داشته باشید. یک کد و نشانه ای با همسایگان، فامیل، و دوستان مشخص کنید تا در صورت وقوع خشونت، آنها را مطلع کنید. به فرزندان خود کدی را بیاموزید تا در زمان خطر بتوانید به آنها نشان دهید که باید خانه را ترک کنند و مکان امنی را برای آنها مشخص کنید که در صورت لازم به آن پناه ببرند. به فرزندان بزرگتر بگوئید که چگونه در صورت مشاهده و یا شنیدن رفتارهای خشونت آمیز پلیس را خبر دهند.

مدارک مهم مانند سند ازدواج، کارت های “امنیت اجتماعی”، و شناسنامه ها را در جای امنی پنهان کنید.  آنها را در جایی پنهان کنید که در هنگام فرار و یا خروج از منزل قابل دسترس باشند. در صورت امکان صندوقی در بانک و یا مکانی دیگر کرایه کنید تا مدارکی چون پرونده پزشکی، پرونده های مربوط به مدرسه فرزندان، قراردادهای اجاره، گذرنامه ها، ته چک حقوق فرد خشونت گر و اطلاعات بیمه را در آن نگهداری کنید.

همیشه این چند چیز را با خود داشته باشید:

  • گواهینامه رانندگی، کارت های اعتبار بانکی، پول نقد، موبایل، و اگر موبایل ندارید، سکه برای تماس با تلفن های عمومی.
  • یاد بگیرید که چگونه بعضی از تماس ها به خط تلفن خود را ممنوع کنید.
  • یک دوست، همسایه و یا عضوی از خانواده را در جریان بگذارید.
  • هیچگاه برنامه فرار و اورژانس کسی را با فرد خشونت گر در میان نگذارید.

من همیشه به قربانیان می گویم که خشونت فرد خشونت گر به مرور زمان بیشتر و بدتر می شود. من چرخه خشونت را برای او توضیح می دهم و به او کمک می کنم تا متوجه شود هیچ کاری نکرده است که به خاطر آن مورد آزار و اذیت فیزیکی و روانی قرار گیرد.

ما به قربانیان شرایط و چگونگی گرفتن حکم قرار منع را توضیح می دهیم و به آنها می گوییم که چگونه امنیت خود را پس از گرفتن این حکم می توانند حفظ کنند.

  آیا شما فکر می کنید خشونت های کلامی مخصوصا” خشونت های روانی ، به همان اندازه خشونت های فیزیکی آسیب رسان هستند؟

رفتارهای خشونت آمیز معمولا” روند آهسته ای دارند که هرگز با یک رابطه نا سالم شروع نمی شوند، بلکه بر خلاف تصور، فرد خشونت گر اغلب فردی جذاب و متعهد است و به قربانی توجه زیادی دارد. اغلب قربانیان از شوهران خشونت گر خود به عنوان “شاهزاده آرزوهایشان” یاد می کنند. میزان صدمه و آسیبی که فرد خشونت گر با شکستن دست قربانی و یا خطاب مدام وی به نام “خوک چاق” که هیچ مردی حاضر نیست با او باشد، به او می رساند، غیر قابل اندازه گیری است. اما به هر حال هر نوعی از خشونت، نوعی تهدید، کنترل، بی احترامی، تحقیر، و بی ارزش شمردن زن است. زن در نتیجه این رفتارها دچار اضطراب، مشکلات روحی – روانی و فیزیکی و از دست دادن اعتماد به نفس می شود. او منزوی می شود و اغلب افسرده است و از در میان گذاشتن مشکلش با دیگران هراس دارد.

آسیبی که خشونت های کلامی می رسانند می توانند به وخامت خشونت های فیزیکی و یک مشت باشند.

  چگونه زن خشونت دیده می تواند حمایتی که نیاز دارد به دست آورد؟

امروزه خدمات فراوانی در اختیار قربانیان خشونت خانگی قرار دارد. درایالات مختلف، مراکز امدادرسانی وجود دارند که به قربانیان بی گناه کمک های مالی می رسانند. قربانی می تواند برای جلوگیری از خشونت، حکم قرار منع و حفاظت بگیرد، خشونت گر را از خانه بیرون کند، حق حضانت موقت فرزندان را بگیرد و حتی به خشونت گر دستور دهد که در جلسات مشاوره شرکت کند.

خطوط تلفنی اورژانس می توانند منابع قانونی، پناهگاه، مراکز خدمات مشاوره ای، درمانی، و اقامتگاه موقت به قربانیان معرفی کنند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/sk02QhLeave a reply

Your email address will not be published.