صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  اعتیاد در زنان طی ۸س...
شهریور
۲۱
۱۳۹۲
اعتیاد در زنان طی ۸سال ۲برابر شده است
شهریور ۲۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 12593

 

 عکس: خبر گزاری ایسنا

  میزان ضرر ناشی از اعتیاد سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان یعنی معادل کل بودجه سلامت است.

رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت مجلس در هفتمین کنگره دانش اعتیاد در سالن همایش های رازی گفت وی گفت: تفاهم نامه آموزشی حوزه مواد مخدر مربوط به ۱۵ سال پیش است و ۴ هزار مرکز درمانی با همان تفاهم نامه کار می کنند. متأسفانه در حیطه روانگردان ها به روش درمان مواد سنتی رفتار می کنیم.

وی گفت: در ۸ الگوی تفاهم نامه درمانی فقط یکی از تفاهم نامه ها کارشناسی شده است در حالی که ۲۰نوع الگوی درمانی در دنیا داریم. عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: ۸۰ درصد بار خدمات درمانی بر دوش NGO ها و بخش خصوصی است با این وجود چقدر به سازمان های مردم نهاد اهمیت می دهیم؟وی افزود: رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر دبیرکلی را باید انتخاب کند که دو شغله نباشد و کار و تجربه اش فقط در بحث مبارزه با مواد مخدر باشد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور در دولت دهم هر ۱۰ ماه یک بار در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر حضور می یافت در حالی که حداقل باید دو ماه یکبار در این جلسه حاضر باشد. وی با اشاره به این که طبق ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر هر معتادی می تواند به مراکز درمانی مراجعه کند گفت: ماده ۱۶ همین قانون در مورد برخورد با خرده فروش ها است. متأسفانه ماده ۱۵ به فراموشی سپرده شده است و ماده ۱۶ را که هزینه هایی بیشتر از بهره وری دارد مورد توجه قرار داده ایم.خضری با تأکید بر نظارت و مدیریت در حوزه مواد مخدر گفت: از امامی رضوی(معاون وزیر بهداشت) دبیر کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر گلایه دارم چرا که به عنوان مسئول حوزه درمان اولین بار است که در این جلسات شرکت می کند.

خضری با بیان اینکه در حوزه درمان و آسیب های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و الکل غافل شده ایم گفت: آمار اعتیاد در زنان ظرف ۸ سال گذشته دو برابر شده است و رشد ۲۶ درصدی را در روانگردان ها داریم و شاهد کاهش سن اعتیاد هستیم.

وی گفت: با دنیایی از مواد روانگردان روبه رو هستیم و نیاز به آموزش داریم در حالی که تفاهم نامه درمانی بازنگری نشده است و فقط ۵ درصد از مددکاران دوره دیده هستند.وی افزود: به وزیر بهداشت پیشنهاد داده ایم اتاق فکر مخصوص اعتیاد را راه اندازی کند و قوانین سختگیرانه در راه اندازی NGO ها برداشته شود.

منبع: http://goo.gl/ig2SjHLeave a reply

Your email address will not be published.