صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  آخرین گزارش آکسفام: ...
شهریور
۲۱
۱۳۹۲
آخرین گزارش آکسفام: ۱۵% از زنان قربانی تجاوز جنسی و قتل های ناموسی افغان دو سال اخیر، توسط پلیس کشته شده اند
شهریور ۲۱ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
,
image_pdfimage_print

100413-F-1020B-008.JPG

ترجمه: ویدا بالیخانی

خانه امن: گزارش یک موسسه خیریه انگلیسی که در دهم سپتامبر ۲۰۱۳ منتشر شد حاکی از آنست که تنها یک درصد افسران پلیس افغان زن هستند این بدان معناست که از هر ۱۰۰۰۰ زن افغان تنها یک تن از آنان پلیس است.

دربرخی از استانها مانند ۲ استان پنجشیر و نورستان هیچ افسر پلیس زنی وجود ندارد و یا در برخی از استانها تنها یک افسر پلیس زن است. نویسندگان گزارش آکسفام “زن و پلیس افغان” به دولت افغانستان برای استخدام ، ابقاء، آموزش و تجهیز افسران پلیس زن بیشتری اصرار می کند.

به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان AIHRC ، ۸۷% زنان افغان تجربه انواع  خشونت را دارند و در حدود ۱۵% از آنان به دلایل  ناموسی و تجاوز جنسی طی دوسال اخیر توسط پلیس کشته شده اند.

سال گذشته ۶ هزار مورد شکایت در خصوص خشونت علیه زنان گزارش شد، که این رقم ۲۵ % بیشتر از سال ۲۰۱۱ بوده است این تنها قسمت کوچکی از موارد است زیرا بسیاری ازقربانیان حتی اگر زندگی شان در خطر باشد ، به پلیس مراجعه نمی کنند .

این آماریکی از دلایل اصلی است که گزارش آکسفام افزایش افسران پلیس زن را پیشنهاد داده است. اگر چه افزایش این تعداد هم کافی به نظر نمی رسد زیرا برای افسران پلیس یا محدودیت قائل شده و یا آموزش های لازم به آنان داده نمی شود و اغلب برای مشاغل پائینی مانند آبدارچی استخدام می شوند.

باید نگرانی زنان برطرف شده و به آنان اطمینان داده شود که فرصت دسترسی عادلانه برای ترقی در شغلشان را دارند.

دولت افغانستان ابتکارات گوناگونی برای جذب زنان به پلیس ملی افغانستان به خرج داد، ولی نتیجه چندان رضایت بخش نبود، اما موجب افزایش میزان کمی به افسران پلیس زن شد.

 در سال ۲۰۰۵ از ۵۳۴۰۰ نیروی پلیس تنها ۱۸۰ تن از آنان زن بودند، یعنی ۰٫۳ %. در سال ۲۰۱۰ از ۱۱۲٫۰۰۰پلیس ۰٫۸% زن (۹۲۹) نفر و در سال ۲۰۱۱ از ۱۳۰ هزار، ۱۳۰۰ پلیس زن، یعنی ۱%. در سال ۲۰۱۳، از ۱۵۷ هزارنیروی ۱۵۵۱ پلیس زن  بودند ، در حال حاضردر ” تشکیل” ( ساختار سازمانی)  پلیس ملی افغانستان، ۳۲۴۹ شغل مخصوص زنان در قسمت خدمات شهری و افسران پلیس در نظر گرفته است ، که شامل ۸۲۱ افسر پلیس، ۷۸۷ افسر غیر رسمی NCO ، ۱۳۷۰ افسر گشت ، ۱۰۱ پرسنل اداری، و ۱۷۰ پرسنل پیمانکاری می شود.

در نیمه سال ۲۰۱۳ تنها ۱۵۰۶ زن دراین پست ها مشغول بکارشدند و این کمتر از نصف میزان پیش بینی شده است.

موانع بسیاری بر سر راه این پیشرفت وجود دارد زنی که به پلیس افغانستان می پیوندد با خطرات و چالش های بسیاری هم در درون و یا اطراف منطقه خودمواجه است.

آنان با مخالفت ، خشونت و حتی مرگ از طرف اقوام خود که مخالف شغل  پلیس برای زنان هستند مواجهند

الیزابت کامرون مشاور سیاسی و دفاعی آکسفام در افغانستان می گوید: زنان پلیس افغان زندگی شان برای خدمت کردن به جامعه شان در خطر است آنان به دلایل واهی و جهالت مورد تهاجم قرار گرفته و کشته می شوند . بعنوان مثال در ماه جولای وقتی یکی از افسران بلند پایه پلیس به نام بیبی اسلام در حال رفتن به محل کار خود بود  کشته شد او بارها  از طرف برادرش به خاطر اینکه به پلیس پیوسته است تهدید شده بود.

اگر افغانستان بخواهد ازاین میزان نگران کننده خشونت خارج شود، تغییردر آداب و سنن و چالش های اجتماعی تبعیض آمیز علیه زنان، بعنوان افسران پلیس حیاتی است.

منابع: http://goo.gl/2f2MRe

http://goo.gl/GCMvUR

http://www.oxfam.org/en/policy/women-afghan-policeLeave a reply

Your email address will not be published.