صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  مهریه و قوانین حاکم ...
شهریور
۱۹
۱۳۹۲
مهریه و قوانین حاکم بر آن
شهریور ۱۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۳۹

image_pdfimage_print

-_1_~1

 خانه امن: افروز مغزی وکیل دادگستری و فوق لیسانس حقوق جزا و جرم شناسی است. از ابتدای فعالیت کاری خود به دلیل دغدغه درمورد حقوق زنان، فعالیت حرفه ای، تحقیقاتی و اجتماعی خود را بر این امر متمرکز کرده است. در این راستا در طی ده سال، فعالیت حرفه ای وی در حوزه حقوق خانواده و حقوق کیفری و دفاع از زنان در دادگاه ها بوده است. وی دارای مقالات متعددی در حوزه حقوق زنان می باشد .

افروز مغزی در گفتگو با خانه امن به تشریح چگونگی درخواست مهریه و قوانین مرتبط با آن پرداخت که در ذیل می خوانید:

در قانون خانواده  مهریه پس از عقد نکاح بر ذمه زوج است. در این وضعیت زوجه برای اخذ مهریه خود چه اقدامی می تواند بکند ؟

اگر ازدواج به طور رسمی انجام شده باشد زن می تواند به دادگاه خانواده، دفتر ازدواج و یا دایره اجرای ثبت مستقر در اداره ثبت محل وقوع ازدواج مراجعه و مهریه خود را مطالبه کند.

 در دفاتر ازدواج و یا اداره ثبت زن می بایست فرم مخصوص صدور اجرائیه را تکمیل و تقاضای صدور اجرئیه کند. اجرائیه به شوهر وی ابلاغ می شود و ۱۰ روز برای پرداخت مهریه به مرد مهلت داده می شود. اگر در این مدت شوهر مهریه زن را نپرداخت، زن می تواند با معرفی اموال و دارایی شوهر شامل ملک،حساب بانکی، طلب و دیگر اموال نقدی تقاضای توقیف آن ها را کند. در آمد ماهیانه مرد نیزاز جمله مواردی است که زن می تواند توقیف آن را مطالبه کند. در این صورت ماهانه با توجه به تعهدات مالی مرد، یک سوم و یا یک چهارم از درآمد وی به نفع زن توقیف می شود. هزینه دریافت مهریه از طریق اجرای ثبت به میزان یک بیستم مبلغ کل مهریه است که زن باید در ابتدا این مبلغ را پرداخت کند ولی در اتمام فرایند اجرای مهریه، از شوهر گرفته خواهد شد.

 از طریق دادگاه نیز زن می تواند با ارائه دادخواست مهریه خود را مطالبه کند. اگر مرد اموالی برای توقیف به شرح بالا دارد زن ضمن دادخواست مطالبه مهریه می تواند درخواست توقیف اموال وی رانیز از دادگاه بخواهد. مطالبه مهریه از طریق دادگاه مستلزم پرداخت هزینه دادرسی و ابطال تمبر است. هزینه تمبر دادخواست مطالبه مهریه بابت یک میلیون تومان اول مهریه، پانزده هزار تومان و بابت مابقی مهریه به ازای هر یک میلیون تومان، ۲۰ هزار تومان است.

۲- در صورتی که زنی توانایی پرداخت هزینه دادرسی بابت مطالبه مهریه خود را نداشته باشد ، اقدامات دیگری میتواند برای گرفتن مهریه اش انجام دهد ؟

 اگز زن توانایی پرداخت هزینه دادرسی را ندارد می تواند در دادخواست مطالبه مهریه یا در داخواست جداگانه، رسیدگی دادگاه مبنی بر اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را درخواست کند. در این صورت باید به طور کتبی چند نفر شهادت دهند که زن از اموال، دارایی و درامد کافی برای پرداخت هزینه دادرسی برخوردار نیست و این استشهادیه ضمیمه دادخواست شود. این افراد نباید از اقوام درجه اول زن باشند. در جلسه اول دادگاه، ابتدا به این خواسته رسیدگی می شود و در صورت پذیرش آن توسط قاضی زن از پرداخت هزینه دادرسی معاف می شود.

 ۳- چنانچه مردی توانایی مالی جهت پرداخت مهریه را نداشته باشد با چه پیامدهایی روبروست ؟

اگر شوهر به هر دلیل از پرداخت مهریه خودداری کند و اموالی نیز برای توقیف نداشته باشد زن می تواند به استناد ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های تقاضای بازداشت وی را تا زمان پرداخت مهریه کند. با توجه به قانون جدید حمایت خانواده امکان اجرای ماده ۲ قانون محکومیت های مالی تا میزان ۱۱۰ سکه محدود شده و مرد برای مبالغ بالاتر از آن حبس نمی شود. هر چند مرد در هر صورت موظف به پرداخت این دین است وهر زمان زن مالی از وی مشاهده نمود و یا با تغییر شرایط مرد ،می تواند با اعلام به دادگاه تقاضای توقیف یک جا یا قسطی مبالغ بالاتر را نیز از اموال یا درآمد مرد داشته باشد.

۴- اصطلاحی در حقوق خانواده وجود دارد به نام “حق حبس ” این اصطلاح حقوقی به چه معناست و چه کارکردهایی در حقوق خانواده دارد ؟

 حق حبس به زن این اجازه را می دهد تا بعد از عقد ازدواج، شروع رابطه جنسی راموکول به گرفتن مهریه کند. این امر طبق قانون مشروط به آن است که مهریه عندالمطالبه باشد و در مهریه عند الاستطاعه زن از این حق برخوردار نیست. اما اگر زن به اختیار خود بعد از عقد ازدواج با شوهر رابطه جنسی برقرار نمود، دیگر نمی تواند از این حق استفاده کند. در مدت حق حبس شوهر موظف به پرداخت نفقه زن می باشد.

 ۵- نحوه محاسبه مهریه زوجه به چه صورتی است ؟ و اساسا چگونه مهریه را می توان به روز محاسبه کرد؟

 اگر مهریه به صورت  پول رایج ایران تعیین شده باشد بر اساس تبصره الحاقی به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب ۱۳۷۶ متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی تعیین می شود، مبلغ مهریه محاسبه و پرداخت می شود. قانونگذار در مورد محاسبه مهریه فرمولی را تعیین کرده است به این صورت که متوسط شاخص بها در سال قبل، تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد، ضربدرمهریه مندرج درعقدنامه می‌شود.

مصوبه مطالبه مهریه به نرخ روز کلیه مهریه های قبل از تصویب این تبصره را نیز در بر می گیرد و در مواردی که شوهر فوت کرده باشد تاریخ فوت مبنای محاسبه مهریه خواهد بود.

 ۶- مهریه از لحاظ جنس و ماهیت چه مواردی را در بر می گیرد ؟

 طبق قانون هر چیز که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد می توان  به عنوان مهریه تعیین کرد. بنابراین مهریه می تواند وجه نقد، ارز، سکه، طلا، ملک، خودرو، اثاث منزل و لوازم زندگی و یا حتی انجام عملی باشد که هم انجام آن امکان پذیر است و هم یک منفعت عقلانی دارد. مثلا آموزش یک مهارت و دانش را می توان به عنوان مهریه تعیین نمود.

تعیین مهریه بسته به توافق طرفین دارد و طبق قانون و شرع نمی توان سقفی و یا محدودیتی برای آن قائل شد. در موادی که برای زن مهریه تعیین نشده باشد نیز زن طبق قانون مستحق دریافت مهریه است و با مراجعه به دادگاه می تواند در خواست تعیین مهریه توسط دادگاه و الزام شوهر به پرداخت آن را داشته باشد. 1. مصطفى said on دی ۱۷, ۱۳۹۲

  باسلام
  اگر زوجه اى که بعد از عقد روابط جنسى داشته باشد وسپس مهریه خود را مطالبه نماید و زوج خواستار حق حبس شود و زوجه نپذیرد آیا باز به زوجه مهریه تعلق خواهد گرفت؟
  با تشکر

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on دی ۲۰, ۱۳۹۲

   اساسا” حق حبس به زن تعلق دارد و معنایش اینست که اگر زن بعد از جاری شدن عقد نکاح روابط جنسی خود را با شوهر اغاز نکند و آنرا موکول نماید به دریافت مهریه ، حق مطالبه نفقه از او سلب نمی شود) با آنکه از تمکین خودداری کرده است) .
   اما اگر رابطه شروع شده باشد ، پس از آن دیگر زن نمی تواند ادامه رابطه و تمکین را موکول به دریافت مهریه نماید . در حقوق اسلامی به این «حق» می گویند« حق حبس». بنابراین حق حبس خاص زن است و مرد را شامل نمی شود .لذا سوال آقای مصطفی مبنی بر اینکه « زوج خواستار حق حبس شود» اساسا” فاقد جواز شرعی و قانونی است.

 2. hamid said on دی ۱۸, ۱۳۹۲

  با سلام احتمالا این خانم وکیل اشراف ندارند که ملک مورد سکونت ویک خودرو وبرخی ملزومات جزو مستثنیات دین است وامکان توقیف ان نیست وثانیا با وجود قانون ۱۱۰سکه اگر مرد معسر باشد حبس نخواهد داشت

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on دی ۱۹, ۱۳۹۲

   دوست عزیز حتما” کامنت شما را به نویسنده منتقل خواهیم کرد
   با تشکر
   خانه امن

 3. سکینه said on بهمن ۲۰, ۱۳۹۲

  سلام
  من سه سال ازدواج کردم مهریه اجرا گذاشتمه ۱۳۶۰سکه هست قاضی عزیز بخاطر اینکه یتیمم وکسی را ندارم برای من ۵سکه جلو وماهی ربع سکه گذاشته یعنی حق یتیمی رااجراکرده همسرم منو ۲سال خونه بابام انداخته نه طلاقم میگه میده ونه سکه میدم تو راه خدابگوچکارکنم آخه اونا دارن پارتی بازی میکنن منتظرم

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on بهمن ۲۱, ۱۳۹۲

   سلام خانم
   بر ما روشن نیست که قاضی چگونه اقدام به قسط بندی مهریه کرده است. آیا زیر این صورتجلسه قسط بندی از شما امضاگرفته شده؟ اگر این طور است، توافق بوده و با توافق کاری نمی توان کرد. لظفا بیشتر توضیح بدهید. همچنین از وضع مالی شوهرتان هم بگوئید. آیا توانائی مالی پرداخت مهریه هنگفت شما را دارد وبا این حال، قاضی او را مجبور به پرداخت نمی کند ؟ لازم است در طرح سوال این موارد را هم روشن کنید. از طرفی نفقه ربطی به مهریه ندارد. اگر دادگاه حکم بر عدم تمکین شما تا کنون صادر نکرده و ناشزه شناخته نشده اید، می توانید با شهود به دادگاه مراجعه و ضمن اعلام آماددگی برای بازگشت به زندگی زناشوئی، نفقه این دو سال را مطالبه کنید. البته پیش از آن استشهادیه ای را به امضای کسانی که اطلاع دارند شوهرتان شما را در خانه پدرتان رها کرده برسانید و آن را به ضمیمه رونوشت و اصل عقدنامه و یک دادخواست مبنی بر مطالبه نفقه معوقه دو سال تقدیم دادگاه کنید.

 4. احمد said on اسفند ۱۶, ۱۳۹۲

  سلان.خواهر بنده بعد از ازدواج بنا به مشکلات خاصی با شوهرش نتونسته رابطه جنسی برقرار کنه و شوهرش هم طلاقش داده البته طلاقشون ثبت نشده و خودش روی برگه ای ٣ بار واضح نوشته که من فلانی همسرم رو طلاق دادم و چیزه دیگری قید نکرده.و الان هم زن دوم گرفته ..ما هم میخواهیم مهریه اش رو ازش بگیریم که مبلغ ١٠٠ مثقال طلا هست…در ضمن از جریان این طلاق ٢ سال هم میگذرد و ما هم به خاطر فامیل بودن در طول این مدت اقدامی نکردیم و در طول این مدت خرج خواهرم رو هم نفرستاده….با همه این تفاصیر آیا مشکلی در سر راه مهریه گرفتن بوجود نمیاد؟؟مثلأ شوهرش بگه که با من رابطه جنسی نداشته و غیره…

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on اسفند ۲۱, ۱۳۹۲

   سلام آقای احمد

   شما می توانید پاسخ پرسش خود را در مقاله ای که لینک آن برای شما در همین جا گذاشته می شود بخوانید
   http://www.khanehamn.org/archives/7935

   با تشکر

   • احمد said on اسفند ۲۳, ۱۳۹۲

    با تشکر فراوان از شما بابت وقت گذاشتن به پاسخ سئوال بنده .واقعأ کمک بزرگی به بنده کردین.

    • Profile Photo

     KhanehAmn said on اسفند ۲۳, ۱۳۹۲

     خواهش می کنیم دوست عزیز

     خوشحالیم که توضیحات ما مفید واقع شده

     با تشکر

 5. امیر said on اسفند ۲۴, ۱۳۹۲

  سلام
  همسرم بعداز۱۰سال زندگی مشترک رفته خونه پدرش ومیگه اگرتوافقی طلاقم ندی بزورطلاق میگیرم
  ۱-میخواستم بدونم اگرمن نخام میتونه طلاق بگیره؟
  ۲-باتوجه به اینکه من حقوق قانون کاری میگیرم وماشین واموالی هم ندارم اگرمثلا۱۰۰سکه ازمهرشواجرابگذارد من زندانی میشم؟
  ۳-حدود۲۰میلیون تومن بابت پول پیش به صاحبخانه دادم که همش وام است وهنوزقسطش رامیدهم آیامیتوانداین پول رابعنوان بخشی ازمهریه تصاحب کند؟

 6. با سلام.میخواستم بدونم اگردختری قبل ازدواج بدان که پسر هیچ مالی برای پرداخت مهریه ندارد ولی با این حال مهریه زیادی تعیین کند میتواند مطالبه مهریه کند؟تا جای که اطلاع دارم یک ماده قانونی داره میخواستم اطلاع بشتری بگیرم

 7. امیرم said on فروردین ۱۵, ۱۳۹۳

  با سلام
  بنده کارمند رسمی بوده و بخاطر شغلم در شهرستان زندگی میکنم. به دلیل دوری همسرم از خانواده اش و دعواهایی که بخاطر عدم انتقال کاری به تهران با زنم داشتم او را با وسایلش به خانه پدرش فرستادم لیکن هر ماه میانگین ۲۵۰ هزارتومان به عنوان نفققه زن و تک فرزندم به حساب زنم ریخته ام.در این مدت ۴ بار به دیدارشان رفته و یک هفته هر بار زندگی کرده ام. ۵۱۴ سکه مهر زن است.الان به او گفته ام بیاید مجددا در شهرستان زندگی کند که قبول نمیکند.مدت یکماه ست که مانع تماس تلفنی من با پسرم میشود. با توجه به فیش حقوقی ۱۲۰۰۰۰۰ من اگر مهریه را اجرا بگذارد با توجه به قسط ماهانه ۳۰۰ هزارتومانی خودم که با آن یک خودروی ۳۰۰۰۰۰۰۰ تومانی گرفته ام چقدر باید قسط مهریه بدهم.؟نفقه چطور بچه و زن چقدر میشود؟ آیا تاکنون که ۲۵۰۰۰۰تومان میدادم کم داده بودم و باید جبران کنم؟اگر من شکایت کنم و درخواست عدم تمکین بدهم آیا خودم به دلیل فرستادن زن و بچه خانه پدرش محکوم میشوم؟ متشکرم

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on فروردین ۱۹, ۱۳۹۳

   شما فقط در دادگاه پاسخ دقیق خود را به دست می آورید. پاسخ های ما کلی است. آن چه مسلم است شما همسرتان و فرزندتان را به خانه پدر زن برده اید و از نگاه قانونگذار مرتکب جرم شده اید. حال نمی توانید به همین سادگی از او تمکین بخواهید و از مسئولیت های خود کم کنید. در مورد مبلغی که به صورت قسطی دادگاه تعیین می کند، پاسخ دقیقی نداریم. آن چه مسلم است بر پایه تمکن مالی شما قسط بندی می شود. اما دیدار فرزند حق پدر و مادر است و پدر یا مادر حق ندارند دیگری را از حق دیدار با فرزند محروم کنند. بهتر است به این زناشوئی که پر از سرگشتگی و تردید است سر و سامان بدهید. یا از همسرتان عذرخواهی کرده و رضایت او را در کمال محبت و احترام برای بازگشت به زندگی خانوادگی جلب کنید یا بروید دادگاه و متناسب با استطاعت مالی خود و حکم دادگاه حق و حقوقش را بپردازید و نحوه دیدار با فرزند را با توافق در دادگاه مشخص کنید و از هم جدا بشوید. این وضعیت قابل دوام نیست و هر سه عضو خانواده از آن رنج می برند.
   خانه امن

 8. امیرم said on فروردین ۱۵, ۱۳۹۳

  با سلام
  اگر همسرم مایل باشه مهریه رو ببخشه آیا رضایت پدر زن لازمه و بعدا میتونه مهریه رو طلب کنه یا نه ؟
  لطفا راهکار قانونی بخشیدن مهریه توسط زوجه رو بفرمایید.متشکرم

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on فروردین ۱۹, ۱۳۹۳

   برای بخشیدن مهریه رضایت پدر زن شرط نیست. ولی زن همواره می تواند برود دادگاه و بخشش خود را پس بگیرد. بهتر است مردان به زنان خود برای این بذل و بخشش فشار نیاورند. چون به هر حال در قانون و شرع راههائی هست که زن می تواند با استفاده از آن راهها مهریه خود را حتی در صورت بذل مطالبه کند.
   خانه امن

 9. باسلام
  اینجانب یک ماه پیش متوجه شدم شوهر خواهرم در زمان ازدواج که ۴ سال پیش بوده اقدام به فشار و تهدید و اغفال خواهرم کرده تا مهریه اش را در دفترخانه بذل کند پس از چند سال اختلاف بین خودشان و اینکه پدر و بردارت بفهمند اصلا ازت حمایت نمیکنند و از این جور حرفها خواهرم را در مخمصه قرار داده بوده که اخیرا طبق رفتارهای مظلومانه خواهرم و اخراج چندین مورد از خانه و با فشار خانواده اقرار به بخشش مهریه در آن زمان نموده است میخاستم بپرسم میتوان مهریه را برگرداند یا تا آخر عمر بسوزه و بسازه و یا اینکه طلاق بگیره که اگه بدهد و با دست خالی جیره خور خانواده پدرش باشه؟ با تشکر

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on فروردین ۱۹, ۱۳۹۳

   متاسفانه ما مفاد سندی را که به موجب آن خواهرتان مهریه را بذل کرده در اختیار نداریم تا دقیق به شما پاسخ بدهیم. باید فتوکپی سند بذل را خواهرتان داشته باشد و اگر ندارد بروید به همان دفترخانه که سند را نوشته و یک کپی برابر اصل شده بخواهید. در هر حال در مواردی زن می تواند رجوع به بذل کند. اما اول باید آن سند را بگیرید و نزد یک وکیل ببرید. همچنین خواهرتان می تواند برود دادگاه و بگوید با اکراه تن به این بخشش داده و اراده اش آزاد نبوده است. لذا فورا فتوکپی سند را بگیرید و به وکیل مراجعه کنید تا مشخص بشود از کدام راههائی که در بالا به آن اشاره شد بهتر می توان به نتیجه رسید.
   خانه امن

 10. امیرم said on فروردین ۲۰, ۱۳۹۳

  با سلام
  ۱- حضانت پسر تا چند سالگی با مادر ست و در صورت ازدواج مجدد مادر، کماکان ادامه میابد و یا از ایشان سلب میشود؟
  ۲- با به اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه، اگر زوج کارمند رسمی دولت باشد ،در فاصله صدور حکم پرداخت مهریه تا درخواست تقسیط از طرف زوج و صدور حکم آن، زوج به زندان هم فرستاده میشود یا نه؟
  با تشکر فراران

 11. امیرم said on فروردین ۲۰, ۱۳۹۳

  با سلام
  ۱- بنده یک ماشین ۳۰ میلیون تومانی و یک قطعه زمین ۴۰ میلیون تومانی دارم و چون در منزل سازمانی زندگی میکنم لذا تا کنون اقدام به خرید خانه نکرده ام.
  در صورت جدایی از همسر به ناچار از منازل مسکونی اخراج و مجبور به خرید یا اجاره خانه میشم.
  سوال بنده این است که این دو مورد بالا جز، مستثنیات دین محسوب میشود هر دو یا فقط ماشین یا هیچکدام
  ۲- طی مدتی که بواسطه حضانت فرزند نزد مادر باشد پرداخت نفقه ها و اجرت المثل چگونه است؟

  با تشکر از بذل توجه شما

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on فروردین ۲۶, ۱۳۹۳

   در این باره بهتر است با اجرای احکام نزدیک ترین مجتمع قضائی تان تماس بگیرید. وقتی موضوع به این صورت است، قاضی ناظر بر پرونده نظر می دهد. قانون صراحت دارد به این که یک اتومبیل و خانه مسکونی واحیانا ابزار کسب از مستثنیات دین است. زمین در این فهرست نیامده است و به نظر می رسد زن اگر آن را معرفی کند، مرجع قضائی به نفع زن عمل می کند.
   در مورد سوال دوم شما و این که اگر فرزند در حضانت طفل باشد، نفقه زن و فرزند چه حکمی دارد؟ بی تردید نفقه فرزند به عهده پدر است. اما نفقه به زن در صورتی تعلق می گیرد که زن به صورت قانونی و به حکم دادگاه “ناشزه” شناخته نشده باشد. در غیر این صورت کل نفقه زن در دوران زناشوئی و پس از آن تا سه و ماه و ده روز پس از رسمیت طلاق به عهده شوهر است.
   در باره اجرت المثل، حق زن بر اجرت المثل در صورت مفتوحه شدن پرونده طلاق، به قوت خود باقی است و ربطی به سایر مسائل ندارد. دادگاه آن را ضمن رسیدگی به پرونده طلاق که بر حسب خواست مرد مفتوح شده باشد، به کارشناس محول می کند، مگر آن که زن و مرد پیرامون مبلغ آن به توافق رسیده باشند که در این صورت مبلغ مورد توافق بابت نحله باید به زن پرداخت بشود.
   خانه امن

 12. امیرم said on فروردین ۲۷, ۱۳۹۳

  با سلام
  ۱- بنده یک ماشین ۳۰ میلیون تومانی و یک قطعه زمین ۴۰ میلیون تومانی دارم و چون در منزل سازمانی زندگی میکنم لذا تا کنون اقدام به خرید خانه نکرده ام.
  در صورت جدایی از همسر به ناچار از منازل مسکونی اخراج و مجبور به خرید یا اجاره خانه میشم.
  سوال بنده این است که این دو مورد بالا جز، مستثنیات دین محسوب میشود هر دو یا فقط ماشین یا هیچکدام
  ۲- طی مدتی که بواسطه حضانت فرزند نزد مادر باشد پرداخت نفقه ها و اجرت المثل چگونه است؟

  با تشکر از بذل توجه شما

 13. امیرم said on فروردین ۲۷, ۱۳۹۳

  با سلام
  ۱- حضانت پسر تا چند سالگی با مادر ست و در صورت ازدواج مجدد مادر، کماکان ادامه میابد و یا از ایشان سلب میشود؟
  ۲- با به اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه، اگر زوج کارمند رسمی دولت باشد ،در فاصله صدور حکم پرداخت مهریه تا درخواست تقسیط از طرف زوج و صدور حکم آن، زوج به زندان هم فرستاده میشود یا نه؟
  با تشکر فراران

 14. امیرم said on فروردین ۲۷, ۱۳۹۳

  با سلام
  بنده یک بار دیگر هم دو سوال زیر را مطرح نموده ام که ظاهرا فراموش شده اند
  خواهشمندم در صورت امکان بررسی فرمایید :
  ۱- حضانت پسر تا چند سالگی با مادر ست و در صورت ازدواج مجدد مادر، کماکان ادامه میابد و یا از ایشان سلب میشود؟
  ۲- با به اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه، اگر زوج کارمند رسمی دولت باشد ،در فاصله صدور حکم پرداخت مهریه تا درخواست تقسیط از طرف زوج و صدور حکم آن، زوج به زندان هم فرستاده میشود یا نه؟
  با تشکر فراران

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on فروردین ۲۷, ۱۳۹۳

   دوست عزیز
   پاسخ همه سوال های شما داده شده لطفا” به قسمتی که خودتان کامنت گذاشته اید مراجعه کنید و در صورتی که مشاوره حقوقی می خواهید و یا سوالات بیشتری دارید می توانید این فرم را پر کرده و با وکلای ما از این طریق در تماس باشید
   http://www.khanehamn.org/hotline-online-form

   با تشکر
   خانه امن

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on فروردین ۲۷, ۱۳۹۳

   ۲ – حضانت فرزند ( دختر و پسر) پس از طلاق به موجب قانون تا سن ۷ سالگی با مادر است. پس از آن اگر پدر و مادر توافق در حضانت نداشته باشند، دادگاه رسیدگی کرده و رای می دهد.
   در صورت ازدواج مادر، فرزند یا فرزندان در هر سن و سالی که باشند حضانت از مادرسلب و به پدر داده می شود.

   ۳ – مادام که مهریه به صور ت رسمی و به حکم دادگاه تقسیط نشده باشد، مقام قضائی می تواند مردی را که از پرداخت مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی خودداری می کند، در زندان نگاهدارد. وقتی دادگاه متقاعد می شود که تنها امکان مالی شوهر حقوق دریافتی ماهیانه است، آن را تقسیط و تصمیم بر رهائی او از زندان را ابلاغ می کند. بنابراین صرف کارمند رسمی دولت بودن کافی نیست تا شوهر بازداشت نشود. چون ممکن است مردی کارمند رسمی دولت باشد ، ولی مال و منال به اندازه ای داشته باشد که بتواند مهریه همسرش را بدهد. اما وقتی روشن شد که تنها در آمد شوهر همان دریافتی ماهیانه از دولت است، دادگاه به تقسیط رای می دهد و دیگر موجبی برای زندانی بودن شوهر وجود نخواهد داشت.

 15. سمیرا said on فروردین ۲۹, ۱۳۹۳

  با سلام.
  ۱- میخواستم ببینم بعد از طلاق تکلیف اموال و دارایی هایی که پدر به نام فرزند زیر ۱۸ ساله اش کرده است چه میشود؟
  با حضانت مادر تا هفت سالگی آیا در اموال فرزند هم حق دخل و تصرف در توان مادر هست یا کماکان با پدر است.
  ۲- اگر پدر مالی نداشته باشد آیا از اموالی که به نام فرزند زیر ۱۸ ساله اش کرده است دادگاه میتواند مهریه مادر را بپردازد یا خیر /.

  با تشکر

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳

   هر یک از پدر و جد پدری به موجب ماده ۱۱۸۱ قانون مدنی، نسبت به اولاد خود حق ولایت دارند. بنابراین ” مادر” برطفل صغیر خود ولایت ندارد. حق ولایت به پدر و جد پدری اختیار می دهد که در امور حساس فرزند و نوه مانند امور حساس مالی و تحصیلاتی و مسافرت به خارج، مادام که فرزند یا نوه زیر سن رشد ( ۱۸ سالگی) است، تصمیمگیری کند. مادر از یک چنین حق و اختیاری محروم است.
   بنابراین مادران ایرانی باید تفاوت حق حضانت و ولایت را خوب بشناسند. حق حضانت فقط به مادر اختیار می دهد تا فرزند خود را از نظر رشد جسمی و روانی مراقبت کرده و از حق همزیستی با او بهره مند بشود. حال آن که اگر شوهر کند، بلافاصله همین حق همزیستی را هم از دست می دهد و قانون بر حق حضانت او خط بطلان می کشد و حضانت را در هر سن و سالی که فرزند باشد ( حتا نوزاد) به پدر بازمی گرداند.مادردر دوران حضانت نمی تواند در امور حساس مالی و تحصیلاتی و مسافرتی طفل دخالت کند. در اموال طفل حق دخل و تصرف ندارد. تا پیش از سن رشد ، این حقوق با پدر یا جد پدری است و پس از آن با فرزندی است که بالغ و رشید شده است. حق اعلام رضایت برای ازدواج فرزندان زیر سن بلوغ با پدر و جد پدری است. مادر از این حق محروم است. حتی اعلام رضایت پدر یا جد پدری برای ازدواج دختر باکره تا زمانی که باکره است، در هر سن و سالی که باشد، لازمه صحت عقد نکاح است و مادر در این مورد هم عددی نیست. اگر پدر و جد پدری اجازه ندهند یا در دسترس نباشند، رضایت مادر تاثیری ندارد و بلکه دادگاه جایگزین پدر و جدپدری می شود.
   اما در باره پرسش آخر، اگر شما خانم سمیرا بتوانید به دادگاه ثابت کنید که شوهرتان برای فرار از پرداخت مهریه شما، اموالی را به فرزند صغیرش منتقل کرده، ممکن است بتوانید آن نقل و انتقال را به حکم دادگاه ابطال کرده و مهریه تان را وصول کنید. در این پرونده به سهولت برنده نمی شوید و حتما باید از حضور وکیل مدافع استفاده کنید و مدارک و ادله کافی ارائه داده و احیانا شهود معتبر معرفی کنید.

 16. سلام سال پیش درخواست مهریه دادم . مهریه ام ۱۱۴ سکه است . دادگاه مهریه ام را از دم قسط هر ۵ ماه یک سکه تعیین کرد . هنوز برای گرفتنش اقدام نکرده ام . میخواستم بدانم با توجه به اینکه حتی یک سکه هم نگرفته ام و با توجه به اینکه هنوز طلاق نگرفته ام آیا امکان بررسی مجدد روی این طرز تقسیط مهریه وجود دارد یا خیر ؟ آیا بهتر است اول درخواست طلاق بدهم بعد نوع تقسیط را عوض کنم؟

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳

   وقتی دادگاه تصمیم به پرداخت قسطی مهریه اتخاذ می کند، و این حکم قطعی می شود، لازم الاجراست. بهتر است شما اقساطی را که به حساب ریخته شده دریافت کنید. امکان بررسی مجدد در شرایط کنونی منتفی است و فرقی نمی کندد که متقاضی طلاق بشوید یا نشوید.
   فقط یک فرصت قانونی دارید و آن این که اگر پی برده اید شوهرتان اموال و دارائی دیگری دارد که از چشم شما و دادگاه آن را پنهان کرده یا تازه اموالی به دست آورده است، می توانید به اجرای احکامی که پرونده تان در آن جاست مراجعه کرده و مراتب را اطلاع داده و آن اموال را معرفی کنید. در این صورت اگر در مرجع قضائی مربوطه موضوع را به اثبات برسانید، دادگاه پس از بررسی مجدد، در حکم تقسیط قبلی ، متناسب با اموال تازه معرفی شده شوهر تغییراتی را می پذیرد. در غیر این صورت حکم همین است و قابل تغییر نیست.

 17. سلام

  من ۳ سال پیش ازدواج کردم و مهریه را در دفترخانه بخشیدم. من و همسرم می خواهیم سند بخشش مهریه را باطل کنیم” برای این کار چه کار باید بکنیم؟ آیا رجوع به همان دفترخانه کفایت می کند و چه مدارکی لازم است؟

  ممنون

  • Profile Photo

   وقتی دو نفر که در موضوع یک توافق ذینفع هستند تصمیم می گیرند به نحو دیگری توافق کنند، قانون برای آنها مانعی ایجاد نمی کند. در موضوع مهریه همین حکم جاری است. همان گونه که زن می تواند بذل کند و مرد می تواند قبول یذل کند، هر دو در صورت توافق می توانند بدون مراجعه به دادگاه، بروند دفترخانه و مهریه را به حال قبلی بازگردانند. بنابراین شما و شوهرتان مراجعه کنید به همان دفترخانه ای که در آن توافق به بخشش مهریه کرده اید. آن سند را فسخ و توافق تازه ای جایگزین آن کنید. مدارک شما ضمیمه سند قبلی در همان دفترخانه بایگانی شده است و کافی است اوراق هویت خود را ارائه دهید تا دفترخانه پیش از فسخ توافق قبلی بتواند احراز هویت کند .

 18. محمود حیدری said on مهر ۹, ۱۳۹۳

  با سلام یکی از آشنایان ما چند سال پیش با همسرش به استرالیا مهاجرت کردند. بعد از مدت کوتاهی همسر وی با یکی از دوستان فیس بوکی خود درشهر سیدنی رویهم ریخت و همسرش را ترک کرد و نزد او رفت و با او زندگی میکند. طبق قانون استرلیا (تا آنجا که من شنیده ام) اگر زن و مردی قصد طلاق داشته باشند باید یک سال جدا ازهم زندگی کنند ه بعد در خواست طلاق بده اند و اگر بچه یا مال مشترکی نداشته باشند دادگاه براحتی حکم طلاق را صادر میکند و چون ایندو فرزند نداشتند و مالی هم در استرالیا نداشتند زن بعد از یک سال از دادگاه استرالیا از شوهرش طلاق گرفت ولی چون مهریه سنگینی داشت حاضر به ثبت طلاق خود در سفارت نشد و گفته است تا دینار آخر مهریه خود را از شوهرش نگیرد حاضر به ثبت طلاق استرالیایی خود در سفارت نیست. این خانم در حال حاظر با یکنفر به صورت ثبت نشده زندگی میکند و سالییکبار برا ی دیدن خانواده و فامیل به ایران میرود ولی این فامیل ما ازترس زندانی شدن بخاطر مهریه جرئت مسافرت به ایران را ندارد​. سئوال من اینست که این فامیل ما چطور میتواند از این بلا تکلیفی نجات پیدا کند و آیا همسر او میتواند از طریق وزارت امور خارجه و یا پلیس بین ا لمللل شوهر خود را در استرالیا به زندان بیاندازد. در ضمن مهریه زن هزار سکه است و شوهر از خود مالی ندارد ولی پدرش بسیارثروتمند است ولی شوهر نمی خواهد زیر دِین پدرش برود. در ضمن اگر بتوانید راجع به ازدواج وطلاق در خارج از کشور (چه ایرانی با ایرانی چه ایرانی با غیر ایرانی و مسلمان با غیر مسلمان) مقالاتی منتشر کنید بسیار مفید و مشکل گشا خواهد بود. باتشکر. لطفاً اسم مستعار الف میم برای پآسخگوئی به این سئوال استفاده بفرمائید.

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on مهر ۱۱, ۱۳۹۳

   آقای الف میم،
   طلاق خارجی اساسا در ایران به نام یک واقعه که رابطه زناشوئی را قطع می کند پذیرفته نمی شود، مگر این که صیغه شرعی طلاق در مراکز اسلامی که دفاتر کنسولی جمهوری اسلامی خارج از کشور لیست و آدرس آنها را دارند با تمام تشریفات لازم جاری شده باشد. بنابراین به نظر می رسد در مورد پرسش شما مهریه زن همچنان به عهده شوهر است. و این که شوهر مال و منالی ندارد و پدرش ثروتمند است، به زن یا دادگاههای ایران اجازه نمی دهد تا اموال پدر شوهر را بابت مهریه تامین و مطالبه کنند. نظر به این که از جزئیات این پرونده خبر نداریم، و البته وقتی مهریه عندالمطالبه است همواره خطر زندانی شدن مرد محتمل است، لذا توصیه نمی شود که ایشان به ایران سفر کند. بلکه توصیه می شود در ایران وکیل بگیرد و مسائل خود را از طریق وکیل حل و فصل کند. در مورد پلیس اینترپول، به نظر نمی رسد بابت مطالبه مهریه این پلیس مرد را زندانی یا تحویل پلیس ایران بدهد. در هر حال مراجعه به کنسولگری ایران در استرالیا با مدارک کامل، این فرصت را در اختیار می گذارد تا با اطلاعات دقیق تری وارد دعوی بشوید.
   خانه امن

Leave a reply

Your email address will not be published.