صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  وظایف قانونی نظام پز...
شهریور
۱۹
۱۳۹۲
وظایف قانونی نظام پزشکی ایران در مقابل خشونت خانگی
شهریور ۱۹ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۰
image_pdfimage_print

 

این بار “خانه امن” پرسشگر است و خانم دکتر فاطمه ، پزشک روستا “پاسخگو” است.

 پرسش- آیا در نظام پزشکی که شما یکی از اعضای آن هستید، پزشکان مطابق مقررات نظام پزشکی وظیفه دارند که در صورت معاینه زنی که به نظر می رسد قربانی خشونت خانگی است، موضوع را به پلیس یا مراجع قضائی گزارش بدهند؟

پاسخ- متاسفم که مرجع قانونی تعریف شده ای در این مورد نیست. نظام پزشکی صرفا یک تشکل صنفی است و نقشی در تعیین دستورالعمل های کاری و درمانی ندارد. در سیستم پزشکی دولتی ما خشونت خانگی جزو مواردی است که در فرم مراقبت های بارداری و پیش بارداری به آن به عنوان عامل خطر اشاره شده و بارداری را در دسته “پرخطر” قرار می دهد. اما اگر دستورالعملی در مورد چگونگی برخورد با آن وجود دارد لا اقل من از آن خبر ندارم. در دستورالعمل کشوری صرفا از عناوین مبهمی مثل : “آموزش بهداشت روان” استفاده شده است.

پرسش- آیا پزشکان ایرانی نسبت به نبود مرجع خاص قانونی در موارد خشونت خانگی، حساس هستند و از زیان های ناشی از نبود مرجع خاص و تعریف شده برای کنترل خشونت خانگی، آگاهی دارند؟

پاسخ- مطمئن هستم در صورت تعیین مرجع قانونی برای مقابله با خشونت خانگی پزشکان و سیستم بهداشتی به طور کلی بسیار از آن استقبال خواهند کرد.

پرسش- آیا شما و همکاران شما با این موارد برخورد داشته اید؟

پاسخ- بله عموما برخورد داریم.همکاران و دوستانم هم با موارد مشابهی مواجه شده اند. آنها هم راهی پیدا نکرده اند. نمی دانیم چرا قانون موقعیت را روشن نمی کند.

پرسش– اساسا برای کسانی که قربانی خشونت شده اند، چه می کنید. البته منظورم کاری سوای معالجه و مداواست.

پاسخ- در مورد خشونت به طور کلی و در صورت تمایل مصدوم ( یا در صورت جدی بودن صدمات یا مسائل دارای بار حقوقی جدی تر مثل تصادف و نزاع) به پلیس اطلاع داده می شود تا واقعه را صورت جلسه کند. من به زنانی که مورد خشونت همسر یا نزدیکان بوده اند می گویم در صورت تمایل، می توانم پلیس را به درمانگاه بیاورم و راجع به امکان شکایت از همسرشان با آنها صحبت کنم. اما همیشه با پاسخ منفی قاطع آنها مواجه شده ام.

با سپاس از خانم دکتر فاطمه پزشک روستا به خاطر شرکت در این پرسش و پاسخ قانونیLeave a reply

Your email address will not be published.