صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  تکنولوژی راهی برای م...
شهریور
۱۹
۱۳۹۲
تکنولوژی راهی برای مبارزه با خشونت
شهریور ۱۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
,
image_pdfimage_print


n2kwebsite

ترجمه: مینا ایمانی

خانه امن – در سرتاسر دنیا، بدلیل سیاست های مختلف و عدم اراده سیاسی، بر سر راه مبارزه با خشونت برنامه و تلاش های قانونی و اجتماعی مانع ایجاد می شوند. تکنولوژی می تواند به عنوان وسیله ای ارزشمند راه حلی برای از میان برداشتن این موانع باشد. همیشه وسائل و ابزارهای جدید و به روزی چون تکنولوژی، توانسته اند نقش عظیمی در این مبارزات  و دست یابی به راه حل های کار آمد ایفا کنند. به کمک آنها می توان خطرات احتمالی را شناسایی کرد، قوانین و سرپیچی از آنان را ثبت و راه ارتباطی برای قربانیان و حامیانشان بوجود آورد. همچنین می توان سطح آگاهی مردم را نسبت به چگونگی بهبود و تغییر سیاست های مربوطه بالا برد.

معاون دبیر کل سازمان ملل، Jan Eliasson، گفت: “تکنولوژی توانایی عظیمی در ثبت سرپیچی های قانونی، تجاوز به حقوق بشر و بالا بردن سطح آگاهی مردم دارد و بنابراین می توان با استفاده از آن طرز تفکر ها را تغییر و از ریشه با خشونت مبارزه کرد.”

از جمله این ابزارها، برنامه ۵ ساله “شهرهای امن” طراحی شده توسط نهاد “زنان سازمان ملل” است که در سال ۲۰۱۱ در ۵ شهر (قاهره، دهلی نو، کیگالی، پورت مورزبی و کیتو) راه اندازی شد. در حال حاضر نهاد “زنان سازمان ملل” با همکاری شرکت مایکروسافت در صدد است تا با استفاده از تکنولوژی موبایل به حفاظت از زنان نسبت به خشونت جنسی در مناطق شهری بپردازد وبه گزارش خشونت کمک کند. در سال ۲۰۱۱، با پیوستن یونیسف و UN Habitat به کمپین “شهرهای امن”، این برنامه در بیش از ۲۰ شهر دیگر نیز اجرا شده است که از آن جمله می توان از شهرهای بیروت، دوشنبه، مراکش نام برد.

“پزشکان حقوق بشری” از برنامه نرم افزاری موبایل استفاده می کنند تا پرسنل پزشکی بتوانند بصورت آسان و سیستماتیک، اطلاعات را از قربانیان خشونت مناطق بحرانی جمع آوری کنند. پزشکان حقوق بشری اعلام کردند: “این نرم افزار در جمع آوری شواهد قانونی جرائمی چون خشونت جسمی، و شکنجه برای استفاده در دادگاه ها نقش به سزای  ایفا می کنند.”

  “Ushahidi” یک شرکت غیر انتفاعی تولید نرم افزار در کنیا است که به عنوان وسیله ای برای ردیابی جغرافیایی فعالیت های اجتماعی (Crowd Source Mapping) از آن استفاده می شود .از این نرم افزار در مناطق جنگی جمهوری دموکراتیک کنگو برای ثبت وقایعع خشونت استفاده شده است. این وقایع به صورت آنلاین بر روی این نرم افزار ثبت می شوند تا از این طریق مناطق نا امن شناسایی شوند. در سراسر دنیا از این نرم افزار استفاده های گوناگونی شده است که از آن جمله می توان مورد استفاده از آن را در کنترل ثبت آمار انتخابات ارمنستان و ردیابی حوادث زیست محیطی ژاپن نام برد.

این برنامه ها و نرم افزارهای موبایل توانسته اند مشکلاتی را در مناطق بحرانی، مناطقی که اتحاد و اعتماد اجتماعی بدلیل جنگ و برخوردهای سیاسی از بین رفته است و قربانیان نمی دانند برای کمک به کجا مراجعه کنند را از میان بردارند.

با این وجود تکنولوژی محدودیت هایی نیز دارد. کمبود منابع انرژی، شبکه تلفنی و زیربناها و سیستم های قدیمی، استفاده از تلفن های هوشمند را غیر ممکن ساخته است. تلاش برای به روز کردن شالوده و زیر بنای سیستم ها همیشه لازم است و تکنولولوژی می تواند با سهیم بودن در ساخت زیر بناها، پل ها و بوجود آوردن فرصت ها، براحتی به توسعه جامعه کمک کند.

منابع: http://goo.gl/Fl6gvI

http://goo.gl/bxFODM

http://goo.gl/TrESrj

 http://en.wikipedia.org/wiki/UshahidiLeave a reply

Your email address will not be published.