صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  طرح «جمعیت و تعالی خ...
شهریور
۱۸
۱۳۹۲
طرح «جمعیت و تعالی خانواده» تلاشی برای خانه‌ نشین کردن زنان است
شهریور ۱۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 0,,4107410_4,00

عکس: ایسنا

 کشور ما امروزه با مشکل جدی در زمینه خروج نخبگان مواجه است و باید فکری برای حل این مشکل بکنیم؛ این در حالی است که طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» زمینه را برای خروج نخبگان و به تبع آن زن‌های نخبه فراهم می‌کند.

  الهه کولایی فعال حوزه زنان گفت: با کمال تاسف در طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده»، استخدام دختران تحصیل کرده آخرین اولویت است. گویا آنان باید یا در خیابان‌ها به پرسه زدن بپردازند یا در جاهایی که زیبنده توانایی‌ها و استعدادهای علمی آنان نیست، حضور یابند و شاهد به هدر رفتن توانمندی‌ها و مهارت‌های علمی و عملی خود باشند.

الهه کولایی، افزود: نکته بسیار نگران‌کننده طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» تلاش همه جانبه برای خانه نشین کردن زنان است که این نقیصه در بندهای مختلف آن ذکر شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین کاستی‌های این طرح، نگاه مکانیکی نویسندگان آن به تحولات ارگانیک جامعه است، گفت: آنان تصور کرده‌اند با طرح بایدها و نبایدها و بیان خواسته‌های خود و الگوهای مطلوب، امکان دستیابی به وضعیت آرمانی وجود دارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: با وجود نکات مهم و قابل توجه این طرح، به نظر می‌آید با نظر گرفتن ظرفیت‌های علمی و کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضروری است ابتدا از سوی کارشناسان و متخصصان مسائل اجتماعی، حقوقی و روانشناسی از زوایای مختلف به ویژه متخصصان علم جمعیت‌شناسی بررسی شود تا راه‌ها و پیشنهادهای مورد نظر نمایندگان بر اساس تجربه‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که در گذشته در کشورهای دیگر دنبال شده، تدوین شود.

وی در ادامه گفت: این طرح تناقض‌های قابل توجهی با ضوابط قانونی کشور دارد. به عنوان نمونه در این طرح سن مناسب برای ازدواج زنان و مردان قید شد است که این مورد با موازین حقوقی جاری تفاوت اساسی دارد، در این شرایط لازم است بین این طرح با قوانین جاری کشورهماهنگی وجود داشته باشد.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه دغدغه اصلی نویسندگان طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده»، دستیابی به وضعیت مطلوب در زمینه جمعیت کشور است، اظهارکرد: نمایندگان این طرح را بدون توجه به عوامل موثر در روند کاهش یا افزایش جمعیت، نوشته‌اند. البته نکات مهمی در آن، مورد توجه قرار گرفته که نشان‌دهنده آشنایی نویسندگان این طرح با مشکلات کنونی کشور در حوزه جمعیت است و نمایندگان برای حل این مشکلات نیازمند بهره‌گیری از دیدگاه‌های کارشناسی بیشتری هستند.

کولایی با اشاره به ضرورت توجه جدی‌تر نمایندگان به باقی ماندن زن‌های نخبه در کشور، گفت: کشور ما امروزه با مشکل جدی در زمینه خروج نخبگان مواجه است و باید فکری برای حل این مشکل بکنیم؛ این در حالی است که طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» زمینه را برای خروج نخبگان و به تبع آن زن‌های نخبه فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده غیرواقع‌گرایانه» است، اظهار کرد: هر چند نکات بسیار مهمی در این طرح مورد توجه قرار گرفته، از جمله ضرورت برنامه‌ریزی فرهنگی با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، اما روح کلی حاکم بر این طرح غیرواقع‌گرایانه است.

کولایی در پایان تاکید کرد: انتظار می‌رود نهادهای مدنی، صنفی و دانشگاهی در زمینه تدوین طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» ورود پیدا کنند تا طرحی مطابق با نیازهای جامعه تصویب شود که امکان اجرای آن به منظورتامین نیازهای جامعه فراهم باشد و هدف آن فقط خانه نشین کردن زنان و تقلیل نقش ارزشمند آنان به مادری نباشد؛ البته نقش همسری و مادری در جایگاه خود بسیار اهمیت دارد.

منبع: http://goo.gl/jQEENPLeave a reply

Your email address will not be published.