صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  سالانه بیش از دو میل...
شهریور
۱۶
۱۳۹۲
سالانه بیش از دو میلیون نفرقربانی آزار و اذیت های جنسی و فیزیکی می شوند
شهریور ۱۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

5743348393_33a7a270f7_b

توشته: کریستینا موریس

خانه امن : خشونت خانگی شامل بروز رفتارهای خشونت آمیز فیزیکی و احساسی به فرد دیگر رابطه است. هدف اولیه خشونت خانگی کنترل طرف دیگر رابطه از سوی فرد خشونت گر است. هیچ کس از خشونت خانگی در امان نیست و ممکن است علیه زن و مرد، همجنس گرا و غیر هم جنس گرا، متأهل یا مجرد، پیر و جوان صورت پذیرد. در هر نژاد و قومی، در هر مذهبی، در هر منطقه اجتماعی- اقتصادی و جغرافیایی ممکن است اتفاق بیفتد.

 بر اساس گزارش وبسایت crisisprevention.com خشونت خانگی هر ساله بیش از کتک زدن، تجاوز و یا تصادف قربانی دارد. وخامت این وقایع را نمی توان آن گونه که هست توصیف کرد. نتیجه تحقیقی که توسط مرکز پیشگیری و کنترل امراض، و به همکاری مؤسسه عدالت ملی صورت گرفته است نشان می دهد که سالانه بیش از دو میلیون قربانی آزار و اذیت های جنسی و فیزیکی گزارش می شوند.

خشونت خانگی و اثرات سوء آن دائما” محیط های کاررا تحت تأثیر قرار می دهد. آمار مسمرا” در نوسان است حال آنکه از بسیاری موارد نیز چشم پوشی می شود. سازمان مقابله با خشونت خانگی متذکر شده که ۷۴ درصد از زنان کارمند و خشونت دیده در محل کار از طرف همسر و یا هم کاران خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. اداره کار امریکا دفتر آمار کار و کارگری در سال ۲۰۰۰ یافت که قتل، دومین رتبه در مرگ و میر هایی را دارد که در محیط کار صورت می گیرد. طبق گزارش اداره کار، آمار تجاوز و آزار و اذیت های جنسی بر علیه زنان در محیط کار بیش از ۲۵۰۰۰ مورد است. علاوه بر این سالانه بیش از یک میلیون زن در ایالات متحده مورد تعقیب قرار می گیرند و حداقل یک چهارم آنها اعتراف کرده اند که به این دلیل برخی روزها به سر کار نرفته اند. اثرات خشونت خانگی در محیط کار را هم کارفرمایان و هم کارکنان حس می کنند. کاهش بهره وری، غیبت و از دست دادن شغل و افزایش هزینه بیمه تماماً از نتایج خشونت خانگی هستند. گزارش تهیه شده توسط اداره بهداشت بخش Tacoma-Pierce که “خشونت خانگی و محیط کار” نامیده شده اشاره می کند که: “خشونت خانگی بین ۳ تا ۵ بیلیون دلار برای کارفرمایان هزینه در بر دارد“.

اثرات خشونت خانگی روی کارکنان

کاهش بهره وری در اثر عدم تمرکز قربانیان، نداشتن تمرکز، اغلب به دلیل نگرانی و ترس از آزار و اذیت تلفنی و یا حضوری، مسئولیت ها و وظایف قانونی_دادگاهی و افسردگی ایجاد می شود.

غیبت و یا تأخیر از نشانه های خشونت خانگی هستند. جراحات، خجالت و شرم، و موارد پزشکی-درمانی و قانونی اغلب در میزان غیبت و تأخیر نقش ایفا می کنند.

از دست دادن کار از جمله اثرات خشونت خانگی است. تحقیقات وبسایت crisisprevention.com نشان می دهند که ۲۵ تا ۹۰ در صد قربانیان در اثر این چنین مسائلی کار خود را از دست داده و یا استعفا داده اند.

شرم و خجالت از قربانی خشونت خانگی بودن، همواره از مهمترین مسائلی است که قربانیان را وادار می کند تا در کار، غیبت  و به خانواده و دوستان دروغ بگویند و مسئله شان را از آنها پنهان کنند. طبق گزارش مؤسسه خشونت خانگی آمریکایی تنها کمتر از نیمی از قربانیان چنین مواردی را گزارش می کنند. با آمار موجود از خشونت خانگی در محل کار همچنان کارفرمایان بسیاری آن را نادیده می گیرند و برای مقابله و رسیدگی به آن اقدامی نمی کنند.

اقدامات کارفرمایان

کارفرمایان متوجه اثرات سوء خشونت خانگی بر محیط کار هستند. آنها می دانند که در بهره وری و حضور متناوب کارکنان تأثیر می گذارد. شرکت ها و سازمان ها می دانند که خشونت خانگی هزینه های بیمه درمانی را افزایش می دهد. آنها همچنین می دانند که شرایط محیط کار در صورتی بهبود می یابد، که در محیط کار به آنها رسیدگی شود. کارفرمایان می توانند بطور فعال در پیشگیری و کاهش اثرات خشونت خانگی بر محیط کار با اتخاذ استراتژی ها و رویکردهایی متفاوت شرکت داشته باشند.

چندین نکته وجود دارد که سازمان ها باید برای داشتن نقشی فعال تر در کاهش اثرات خشونت خانگی مد نظر قرار دهند:

  • سازمان ها باید سیاستی برای خشونت خانگی در محل کار با توجه به موارد امنیتی و سیاست های مربوط به مرخصی کارکنان داشته باشند.
  • هم مدیران و هم کارکنان باید تعلیم ببینند و مواد آموزشی در دسترس داشته باشند.
  • باید با سازمان های مقابله با خشونت خانگی، مربیان و مجریان قانون ارتباط مستقیم داشته باشند.
  • استفاده از برنامه های بهداشت و درمانی که خدمات مربوط به خشونت خانگی دارند، که از آن جمله می توان خدمات مشاوره ای را نام برد می توانند بسیار سودمند واقع شوند.
  •  در نهایت، تا زمانی که کارفرمایان نقش فعالی در حل مسائل خشونت خانگی در محل کار نداشته باشند، شرایط بر همین منوال باقی خواهد ماند.

 امید است که با ارتقاء سطح دانش و آگاهی، بهبود و تحولی صورت گیرد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://domesticviolencestatistics.org/domestic-violence-in-the-workplace/Leave a reply

Your email address will not be published.