صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  نه یعنی نه جهانی به ...
شهریور
۱۵
۱۳۹۲
نه یعنی نه جهانی به خشونت علیه زنان
شهریور ۱۵ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
,
image_pdfimage_print

 8567353237_2915f1d353

عکس:   ILRI

نوشته: مینا ایمانی

خانه امن: نهاد “زنان سازمان ملل” برای اجرایی کردن برنامه و مدل IMpower در کمپ های پناهندگی و مناطق پس از بحران، با سازمان “نه یعنی نه جهانی” همکاری می کند. یونیسف نیز به زودی برای توسعه برنامه پسران با دعوت از فوتبالیست های مشهور برای پر طرفدار تر کردن این دوره های آموزشی به آنها می پیوندد. سازمان “نه یعنی نه جهانی”، سازمان غیر دولتی است که می خواهد طی اجرای برنامه های مؤثر و مبتکرانه، آمار تجاوز را در حومه نایروبی کاهش دهد. این سازمان علاوه بر اجرای سه برنامه مهم در مراکز اجتماعی و مدرسه ها، برنامه ای به نام آموزش آموزشگران دارد.

اولین برنامه آموزشی آن، آموزش زنان سالخورده برای دفاع از خودشان است. این زنان اغلب بین ۷۵ تا ۹۰ سال سن دارند و به نام  shooshoosمعروف هستند. زنان سالخورده ساکن حومه نایروبی اغلب در خیابان توسط پسران نوجوان مورد حمله قرار می گیرند. این زنان ممکن است که اول مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و سپس کشته شوند. آسانترین و مؤثرترین فن دفاعی برای آنها در این شرایط، فریاد زدن کلمه “نه!” و هل دادن فرد مهاجم است. با این کار می توانند فرد مهاجم را غافلگیر و توجه مردم را به آن موقعیت جلب کنند. معمولاً این عکس العمل موجب فراری دادن فرد مهاجم می شود. هم اکنون ۲۰۰ شوشو در حال آموزش دیدن هستند.

اولین برنامه این سازمان برنامه”IMpower” است، که یک برنامه آموزش دفاع شخصی برای دختران بین ۱۰ تا ۱۹ سال است. هدف از این برنامه، آموزش دفاع شخصی و فنون دفاع فیزیکی برای پیشگیری و فرار از شرایط مخاطره انگیز است. نشریه “بهداشت بزرگسالان” اخیراً تحقیقی در مورد برنامه IMpower، نوشته دکتر نویل گولدن Neville Golden از دانشگاه پزشکی استنفورد منتشر کرده است که نشان دهنده کاهش ۶۳ درصدی آمار تجاوز به دخترانی است که این برنامه آموزشی را گذرانده اند. این برنامه همچنین به دختران می آموزد که موارد تجاوز را گزارش دهند. قبل از این برنامه آموزشی تنها ۵۶ درصد قربانیان، تجاوزی که به آنها شده بود را با دیگران در میان می گذاشتند، حال آنکه پس از این دوره آموزشی، این آمار به ۹۷ درصد افزایش پیدا کرده است. لازم به ذکر است که تنها طی  مدت دو سال ۱۲۰۰۰ دختر آموزش دیده اند.

ثابت شده است برنامه هایی که هم دختران و هم پسران را مخاطب قرار می دهند تأثیرگذارترین برنامه ها هستند. یکی دیگر از برنامه های این سازمان برنامه ای به نام “زمان راستگویی” است که به پسران و مردان جوان کمک می کند تا شهامت مداخله در شرایطی که زنی را در خطر می بینند پیدا کنند. تحقیق صورت گرفته روی این برنامه نشان داده است که تغییر رفتار مردان موقت نبوده و پس از دوره آموزشی نیز همچنان این روند را ادامه داده اند.

تمام کلاس های آموزشی زنان سالخورده و جوان با خواندن این سرود خاتمه می یابند:

من می توانم! من می توانم!

من می توانم از خود دفاع کنم! من می توانم از خود دفاع کنم!

من زیبا هستم! من زیبا هستم!

من ارزش حمایت شدن را دارم! من ارزش حمایت شدن را دارم!

“نه” می گویم! “نه” می گویم!

 مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/kmlg6iLeave a reply

Your email address will not be published.