صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  تصویب لایحه حمایت از...
شهریور
۱۵
۱۳۹۲
تصویب لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، گره‌ای که هنوز باز نشده
شهریور ۱۵ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

ImageThumb2

عکس: ghanoononline

 لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در حالی انتظار تصویب در مجلس شورای اسلامی را می‌کشد که چندی است میان شورای نگهبان و کمیسیون اجتماعی مجلس بر سر اصلاح ماده ۲۲ آن اختلاف نظر وجود دارد، این اخلاف نظر تا جایی ادامه یافته است که حتی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس از ارسال این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر می‌دهد و معتقد است روند تصویب لایحه و توافق بر سر اصلاح یکی از بندهای آن بسیار طولانی شده است و تنها این مجمع است که می‌تواند سرنوشت این لایحه را به سر منزل مقصود برساند.

ماده (۲۲) لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در خصوص نحوه ورود حکم “سرپرستی” در اسناد سجلی سرپرست و کودک تحت سرپرستی است.

با توجه به اینکه کودک یا نوجوان تحت سرپرستی فرزند واقعی سرپرست نیست و از سوی دیگر نهادی به‌عنوان فرزندخواندگی در شرع مقدس و قوانین موضوعه کشور وجود ندارد، به همین دلیل نباید اصلاح اسناد سجلی طرفین موجب وهم در رابطه فرزندی، واقعی شود. به همین دلیل شورای نگهبان به ماده (۲۲) مصوب مجلس ایراد وارد کرده و برای رفع این ایراد نحوه تغییر نیز توسط این شورا پیشنهاد شده است.

در مورد سرنوشت لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست توضیح داد: در ابتدای امر ۲۳ ایراد توسط شورای نگهبان بر این لایحه وارد شد که پس از بررسی این ایرادات به شش مورد و پس از ایراد و بررسی مجدد به یک ایراد کاهش یافت.

محمد نفریه در مورد آخرین ایراد لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست که چندی است مابین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان دچار رفت و برگشت شده است، اظهار کرد: شورای نگهبان معتقد است ثبت احوال باید نام و نام خانوادگی کودک یا نوجوان تحت سرپرستی و همچنین مفاد حکم سرپرستی را در اسناد سجلی یا شناسنامه سرپرست یا زوجین سرپرست وارد کند.

نفریه ادامه داد: همچنین بنا بر نظر شورای نگهبان اداره ثبت احوال مکلف است در صورت مشخص بودن والدین کودک یا نوجوان تحت سرپرستی تنها مفاد حکم سرپرستی در شناسنامه وی درج شود و در غیر این صورت شناسنامه‌ جدیدی برای وی با درج نام زوجین سرپرست و نام خانوادگی سرپرست و همچنین مفاد حکم سرپرستی صادر کند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه هم اکنون درمورد این ایراد شورای نگهبان در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی دو نظر متفاوت وجود دارد،‌ اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی اصرار دارد برای رفع ایراد وارده لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود تا این مجمع در مورد ذکر نام واقعی کودک در شناسنامه سرپرست تصمیم گیری کرده و از رفت و آمدهای متوالی این لایحه جلوگیری شود تا هرچه سریع تر به تصویب برسد.

وی افزود: عده‌ای نیز در مجلس شورای اسلامی معتقدند بهتر که ایراد وارده شورای نگهبان را اصلاح کرده و طبق نظر شورای نگهبان لایحه را به صحن علنی مجلس ارائه کنند.

نفریه با بیان اینکه به هر دو نظر نمایندگان در مجلس شورای اسلامی احترام می‌گذاریم، گفت: سازمان بهزیستی معتقد است که نظر دوم که با اصلاح ایراد شورای نگهبان در مورد لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست همراه است می‌توان روند کار را تسهیل کرده و از طولانی‌تر شدن تصویب این لایحه جلوگیری کرد، چرا که ارسال این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام سبب می‌شود تصویب آن به مدت طولانی‌تری افزایش یابد.

به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی یک جلسه نیز در این خصوص در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی برگزار تا لایحه با رفع ایراد شورای نگهبان به صحن علنی مجلس ارائه شود، اما در این خصوص نتیجه‌ای حاصل نشد.

وی در مورد علت ایراد شورای نگهبان به لایحه مذکور گفت: ایراد شورای نگهبان یک ایراد شرعی و آن درج نشدن مشخصات واقعی کودک تحت سرپرستی در قسمت توضیحات شناسنامه و جلوگیری از ازدواج با محارم و مسایل مربوط به امر ارث است.

نفریه با تاکید بر اینکه هم اکنون در صدد برگزاری جلسات مشترک با کمیسیون اجتماعی مجلس برای رسیدن به تصمیم مشترک در این زمینه هستیم، گفت: امیدواریم هرچه سریعتر در مورد لایحه تصمیم گیری شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه پیش از این قرار بود “کد” مشخصی در قسمتی از شناسنامه کودک تحت سرپرستی درج شود که فقط برای سازمان بهزیستی و سازمان ثبت احوال قابل تعریف باشد، گفت: شورای نگهبان بنابر دلایلی اعلام کرد که با قید کد در شناسنامه کودکان تحت سرپرستی که دارای خانواده مشخص هستند، موافق نیست.

منبع: http://goo.gl/VHmEXDLeave a reply

Your email address will not be published.