صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  ممانعت از استفاده ...
شهریور
۱۴
۱۳۹۲
ممانعت از استفاده زنان از روش های پیشگیرانه برای مقابله با ایدز خشونت است
شهریور ۱۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

2448824654_af019017f7

عکس:  Trygve.u

نویسنده: مایکل کارتر

 خانه امن: یک گروه محقق بین المللی در نشریه آنلاین “علائم بدست آمده از مشکلات سیستم ایمنی بدن” گزارش می دهد، زنانی که مورد خشونت شرکای زندگی خود قرار می گیرند کمتر از کاندوم، و حتی کاندوم زنانه استفاده می کنند. این نوع خشونت باعث شده است تا استفاده از کاندوم تا ۴۷% و استفاده نکردن از کاندوم زنانه تا ۱۵% کاهش یابد.

نویسندگان این تحقیق معتقدند که ارتباط بین خشونت شرکای زندگی و استفاده نکردن از کاندوم زنانه لزوم تحقیق در مورد میکروب زدایی و موارد دیگر پیشگیری از بیماری ایدز توسط زنان را نشان می دهد: “خشونت شریک زندگی مانع انجام کارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ایدز می شود، حتی آن تجهیزاتی که برای سهولت کار زنان در امر حفاظت از سلامت جنسی شان طراحی شده اند که از آن جمله می توان کاندوم زنانه را نام برد، کمکی به پیشگیری نکرده است”.

ایدز و خشونت شریک زندگی در آفریقای جنوبی بسیار متداول هستند. تحقیقات گذشته نشان داده اند، زنانی که از طرف شرکای زندگی خود مورد خشونت قرارمی گیرند، بیشتر امکان دارد که به دلیل عدم استفاده مداوم از کاندوم و داشتن ارتباط جنسی با افراد مختلف مبتلا به ایدز و دیگر امراض مسری شوند.

نویسندگان این تحقیق اظهار می کنند: “زنانی که مورد خشونت شرکای زندگی شان هستند ممکن است، از ترس اینکه مبادا مورد خشونت قرار گیرند، نتوانند طرفشان را مجبور به استفاده از کاندوم کنند و از داشتن رابطه جنسی سر باز زنند.”

روش های پیشگیری از بیماری ایدز که توسط خود زنان صورت می گیرند، بیشتر به زنان حق کنترل و اختیار در مورد تصمیم گیری های جنسی شان می دهند. با این حال، محققان می خواستند که با بررسی اثرات این روش ها امکان ارتباط بین استفاده از این روش ها و کاهش خشونت در دنیای واقعی را بررسی کنند.

محققان برای اثبات این موضوع، تحقیق ۲۴ ماهه ای روی ۴۵۰۵ زن انجام دادند. نام این تحقیق “روش های بهبود سیستم بهداشت و سلامت جنسی و بارداری زنان در آفریقا” است. این تحقیق بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶، در آفریقای جنوبی و زیمباوه صورت گرفت. شرکت کنندگان بطور اتفاقی انتخاب می شدند و به آنها کاندوم زنانه، لوبریکنت، کاندوم و یا تنها کاندوم داده می شد.

شرکت کنندگان یک بار درابتدای همکاری و سپس بعد از ۱۲ و ۲۴ ماه ازآغازتحقیق، درمورد تجربه شان با آنها مصاحبه شد. اطلاعات لازم در مورد میزان استفاده از کاندوم زنانه و کاندوم جمع آوری شد و محققان به ارتباط بین خشونت شریک زندگی و عدم استفاده از روش های پیشگیری از بیماری ایدز پی بردند.

بطور کلی ۵۵% از زنان، مورد خشونت را در طول اولین مصاحبه گزارش داده اند. علاوه بر آن ۴۱% از زنان ترس از خشونت، ۳۴% خشونت احساسی، ۱۶% آزار و اذیت فیزیکی، و ۱۵% اجبار به داشتن رابطه جنسی را گزارش داده اند.

 پس از آمارگیری و حذف متغیرهایی که تأثیری چندانی در نتایج تحقیق نداشتند، محققان به رابطه مستقیم بین خشونت شریک زندگی و استفاده نکردن از کاندوم و یا کاندوم زنانه دست یافتند. در طول دوران تحقیق این رابطه همچنان صادق بود.

زنانی که در “گروه کنترل تحقیق”، گروهی که تنها به آنها کاندوم داده شده بود قرار داشتند و با خشونت شریک زندگی روبرو شده بودند در مقایسه با زنانی که هیچ مورد خشونتی را از ابتدا و پس از اولین مصاحبه گزارش نداده بودند، عدم استفاده از کاندوم را بیشتر گزارش داده اند.

زنانی که در “گروه کنترل” نبودند و به آنها کاندوم، کاندوم زنانه، لوبریکنت داده شده بود و در برابر خشونت قرار گرفته بودند بسیار بیشتر از زنانی که خشونتی گزارش نداده بودند، عدم استفاده از این وسایل را گزارش دادند.

نویسندگان این تحقیق گفته اند: “مداخله و داشتن سیاست هایی که صریحاً به بررسی ارتباط بین خشونت شریک زندگی و خطر ابتلا به ایدز می پردازند، الزامی است. همچنین انجام تحقیقاتی که متغیرهای مختلفی برای بررسی و ارزیابی دلایل خشونت شرکای زندگی مشخص می کنند و زنان و مردان جوان را مورد بررسی قرار می دهند در اولویت قرار دارند.”

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/uYE9AJLeave a reply

Your email address will not be published.