صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  رئیس جدید نهاد "زنان...
شهریور
۱۴
۱۳۹۲
رئیس جدید نهاد “زنان سازمان ملل” درباره وظیفه و نقش خود سخن می گوید
شهریور ۱۴ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

8725396813_2f77889532_n

عکس:  World Economic Forum

خانه امن: Phumzile Mlambo-Ngcuke متولد آفریقا، می خواهد به گونه ای عمل کند که جهان بیشتر شاهد مسائل مرتبط با حقوق زنان باشد.

صفیه خرسنی روز ۱۴ جولای ۲۰۱۳ با رئیس جدید این نهاد مصاحبه کرد که شرح آن به نقل از خبرگزاری الجزیره چنین است:

فومزیل ملنبو اولین دختر آفریقای جنوبی بود که به مقام معاونت رئیس جمهوری کشور رسید. فومزیل مانبو، معاون ریاست جمهوری پیشین آفریقای جنوبی از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل به سمت ریاست “زنان سازمان ملل” (نهاد برابری جنسیتی و ارتقاء سطح قدرت و اختیار زنان) منصوب شده است.

 وی روز پنجشنبه به جای Michelle Bachelet، که در ماه مارچ جهت اعلام نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری کشورش “شیلی” استعفا داده بود به این مقام منصوب شد.

نهاد “زنان سازمان ملل” در سال ۲۰۱۱ با هدف توسعه و ترویج حقوق زنان تأسیس شد. حوزه کار این نهاد همان بخشی است که فومزیل ملنبو در آن خبره است. وی سال ها بر روی مسائل برابری جنسیتی در آفریقای جنوبی فعالیت کرده و در نهایت در سال ۲۰۰۵ به معاونت ریاست جمهوری رسید.

  Martin Nesirky، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفته است: ” فومزیل ملنبو سرمایه تجربی اش را در زمینه حمایت از مسائل زنان، استراتژی های راهبردی، ایجاد تفاهم و سازش و تجربه عملی مدیریت همراه خود به این پست می آورد.”

صفیه خرسنی پرسش هایی را با وی مطرح کرد که شرح آن را می خوانید.

  نهاد “زنان سازمان ملل”، نهاد جدیدی است. این نهاد چگونه تشکیل شد و هدفش چیست؟

  این نهاد با یکپارچه شدن نهادها و برنامه های مجزای دیگر تشکیل شد و امید است که برنامه این نهاد به برنامه قدرتمندی برای زنان تبدیل شود. البته همکار پیشین من خانم بشله این کار را به درستی آغاز کردند و من نیز مسیر ایشان را ادامه خواهم داد.

  شما امیدوارید که چه برنامه و یا طرحی همراه خود به پست جدیدتان بیاورید؟

  می خواهم دامنه فعالیت های زنان سازمان ملل را گسترش دهم تا بتوان از این طریق دیگر قربانیان خشونت و دیگر موارد خشونت به آنها را پوشش داد و البته که می خواهم رسیدگی به مسائل زنان را به سطوح بالاتری برسانم. رسیدگی به مسائل زنان از بنیادی ترین چالش های حقوق بشر است و نباید آن را کم اهمیت جلوه داد. باید آن را از پایه های اصلی مشکلات و چالش های حقوق بشری دانست که با آن روبرو هستیم.

  امروزه زنان جهان با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

 مسلماً مسئله حقوق بشر در اولویت برنامه کار قرار دارد. برای زنان که چه در مناطق بحرانی زندگی می کنند و چه در مناطقی که صلح حکم فرماست، خشونت خانگی مشکل بزرگی است. فقر، فقر و فقر از بزرگترین مشکلاتی است که زنان با آن دست و پنجه نرم می کنند. و سپس مسئله سهیم کردن زنان در امور مختلف است که در کل مؤسسات و سازمان ها از آن صحبت می شود. بسیاری از مؤسسات قوانین و مقرراتی دارند که به موجب آنها باید زنان را در کلیه فعالیت ها سهیم کنند و به آنها حق مشارکت دهند، اما در واقعیت ما در پست ها و اموری که انتظار می رود این را مشاهده نمی کنیم.

  زنان بر اساس مکان و منطقه ای که در آن زندگی می کنند مسائل و تجربیات متفاوتی دارند. شما چگونه می خواهید به مسائل آنها بر حسب منطقه ای که در آن زندگی می کنند رسیدگی کنید؟

  هر کجا برنامه خود را اجرا می کنیم، سازمان ملل نیز با مردم آن کشور کار می کند، بنابراین می خواهم با سرمایه گذاری بر روی مشارکت و پیوستگی به سازمان ها در تمام نقاط جهان این کار را به پیش ببرم.بر همین اساس ما بی مقدمه و ناگهانی وارد منطقه ای نمی شویم، بلکه به شرکای خود در آن منطقه می پیوندیم و با آنها همکاری می کنیم: مردان، زنان، و دولت ها. زنان باید حق داشتن بالاترین پست های یک سازمان را داشته باشند. برای مثال در نظام پلیس، باید بتوانند رئیس پلیس کشور شوند و بتوانند به زیر دستان خود بگویند که چگونه به چنین مسائلی رسیدگی کنند. در نهایت با انجام این دستور العمل و با همکاری کشورها، باید بتوانیم به مقامات اطمینان دهیم که کار درستی انجام می دهیم و زمانی که همکاران ما در این کشورها کار را درست انجام می دهند به آنها بازخورد مثبت دهیم و چنانچه کار اشتباهی انجام دادند می توانیم آنها را راهنمایی کنیم و نقاط ضعف شان را به آنها گوش زد کنیم.

 شما چگونه می خواهید تجربه ای را که از آفریقای جنوبی دارید به کل جهان تعمیم دهید؟

 در ابتدا لازم است که بگویم، زنان آفریقا از جمله زنانی هستند که سختترین شرایط و دوران را گذرانده اند و می گذرانند. به عنوان مثال، باید بر گرفتاری و مشکلات زنان آفریقا تأکید کرد که از آن جمله می توان از زنان آفریقای جنوبی نام برد که حتی زنان در بخش های خاصی از این کشور در شرایط بدتری هستند. بنابراین این یک مدل است و از آن بیش، دانش عمیق و دقیق من نسبت به مشکلاتی است که زنان آفریقا با آنها رو برو هستند.

واضح است که هدف و برنامه، رسیدگی به مسائل کل زنان جهان است، اما قابل درک است که زنان آفریقا با مشکلات و مسائل بیشتری روبرو هستند و بنابراین ما به زنان آفریقا توجه بیشتری خواهیم داشت.

  روزانه بیشتر و بیشتر در رسانه ها راجع به خشونت علیه زنان صحبت می شود. با موارد خشونتی که اخیراً رخ داده است مانند مورد تجاوز در هند، مصر و حتی در آفریقای جنوبی، شما چگونه می خواهید مسئله خشونت علیه زنان را در مقیاس جهانی مورد خطاب و رسیدگی قرار دهید؟

  با مشارکت و همکاری گروه های حمایت گر که در خط اول این مبارزه قرار دارند. گروه های بسیاری از زنان هستند که با هدف پیشگیری و مبارزه با خشونت علیه زنان فعالیت می کنند، اما ما باید با مجریان قانون که موظف به حفاظت از زنان در برابر خشونت هستند و در نهایت باید آن موارد را پیگیری و رسیدگی کنند همکاری کنیم تا اطمینان حاصل شود که عدالت اجرا شده است.

بنابراین موقعیت جدید فرصتی است تا بتوانم برای رسیدگی به این موارد با همکاران و مقامات کار کنم. این یک برنامه و طرح جدید نیست که هرگز روی آن کار نشده باشد، اما بذل توجه سازمان ملل به این مسئله که صورت جدیدی به خود گرفته است نشان می دهد که ما می توانیم با دیگر نهادهای سازمان ملل همکاری کنیم و همگی با یک دید مشترک به آن نگاه کنیم.

 مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/agZJ79Leave a reply

Your email address will not be published.